Co dělat a co nedělat na křečové žíly: od sportu po výživu

je fyzická aktivita povolená pro křečové žíly

Křečové žíly jsou onemocnění cévního systému, které se vyznačuje trvalým a nevratným procesem expanze a prodloužení žil, ztenčením žilních stěn a výskytem uzlin.

Tomuto problému čelí obrovské množství lidí starších třiceti let. K vzniku této patologie mohou vést různé faktory.

Mezi nejčastější patří těhotenství, těžká fyzická námaha, nevyvážená výživa, neustálý stres dolních končetin, například v důsledku práce nohou. Onemocnění se projevuje následujícími příznaky:

 • tíha v nohou;
 • otok;
 • cévní síť ve formě modrých žil.

Pokud jsou tyto příznaky zjištěny, musí být okamžitě přijata vhodná opatření, aby se nezhoršil proces progrese onemocnění.

Křečové žíly ukládají vážná omezení životního stylu člověka, mnoho pacientů si klade otázku, zda je možné se za takových podmínek věnovat té či oné činnosti - sportu, běhu, jízdě na kole atd.

Na tuto otázku nemůže existovat přesná odpověď, protože jeden sport může situaci výrazně zhoršit, zatímco jiný bude mít naopak pozitivní vliv na zdraví.

O sportu - jste silní! Ale pokud moudře . . .

je možné dělat gymnastiku s křečovými žilami

S křečovými žilami není zakázáno sportovat, navíc fyzickou aktivitu dokonce vítá mnoho lékařů, ale musíte zvolit správný druh sportu, díky kterému můžete dosáhnout:

 • normalizace krevního oběhu;
 • posílení stěn krevních cév;
 • zlepšení systému lymfodrenáže;
 • posílení celkové fyzické kondice.

Sportovní aktivity jsou často komplikovány nemožností relaxace nebo naopak svalového napětí. Zároveň je to relaxace, která pomáhá snižovat tlak na žíly, což zvyšuje jejich propustnost.

Proto je-li sportovní typ aktivity vybrán adekvátně, je možné, pokud ne zcela porazit nemoc, pak alespoň snížit její nepříjemné příznaky.

Sporty, které jsou vždy dobré

je plavání v bazénu povoleno pro křečové žíly

Mezi užitečné sporty na křečové žíly patří:

 1. Plavání a vodní aerobik- nejúčinnější. To je způsobeno skutečností, že vodní procedury snižují namáhání kloubů. Současně se dýchání osoby ve vodě stává energičtějším, což aktivuje různé metabolické procesy v těle a má příznivý vliv na stav krve.
 2. Závodní chůze. . . Nejlepší je provádět tyto činnosti alespoň třicet minut každý den. Je důležité, aby procházky nezpůsobovaly žádné nepohodlí. Dýchací systém hraje při závodním chodu obrovskou roli - musíte vdechovat a vydechovat každé tři kroky.
 3. Cyklistikavelmi užitečné, protože aktivita nohou určitým tempem snižuje riziko stagnace cév, které vyvolávají křečové žíly.
 4. Golf. . . Pozitivně působí na oběhový systém dolních končetin, protože osoba se bude neustále pohybovat po poli.

Také užitečné, ale s omezeními

Existují sporty, které lze cvičit s křečovými žilami pouze po předchozí konzultaci s lékařem:

je možné běhat s křečovými žilami
 1. Běh. . . Musíte běžet pouze na čerstvém vzduchu, abyste nasytili krev kyslíkem. Před zahájením tréninku je třeba se poradit s odborníkem, který dokáže určit objem zátěže dolních končetin.
 2. Školení na simulátorech. . . Musíte cvičit na těch skořápkách, na kterých můžete být ve vodorovné poloze. Zvedání činky a závaží je vyloučeno, protože nohy budou současně v extrémně napnutém stavu.
 3. Zdatnost. . . Fitness lze praktikovat v raných stádiích onemocnění, ale bude nutné konzultovat s lékařem, který vypracuje systém povolených cvičení. Napumpování zadku s běžícími křečovými žilami pravděpodobně nebude fungovat.
 4. Taneční. . . Mnoho druhů tohoto sportu je povoleno pro křečové žíly, mají pozitivní vliv na krevní oběh a pomáhají kontrolovat váhu (což je v tomto případě velmi důležité). Měly by být vyloučeny tance, které zahrnují odrážení a energetické výpady na nohou.

Na co by mělo být alespoň dočasně zapomenuto

Existuje mnoho kontraindikovaných typů zátěží:

 1. Nemůžete se věnovat sportům, které vyžadují sílu nebo rázové zatížení nohou, například dřepy, zvedání závaží ve stoje, rychlý běh, skákání.
 2. Je třeba se vyvarovat jakéhokoli druhu fyzické aktivity, která může vést k jakémukoli poškození nohou.
 3. Je přísně zakázáno profesionálně sportovat.

Po jakékoli fyzické aktivitě musíte chvíli ležet v takové poloze, aby vaše nohy byly mírně zvednuté. Tím se zlepší tok krve do srdce.

Co se absolutně nesmí dělat

Včasná diagnostika onemocnění a adekvátní léčba pomůže zbavit se křečových žil, ale pokud ignorujete věci, které nelze udělat, může být veškeré úsilí zcela zbytečné.

Co tedy není povoleno:

 1. Přejídánípokud je plná nadváhy. Silné zatížení nohou způsobí pouze zhoršení stavu.
 2. Vést sedavý životní styl. . . Pokud neustále zůstáváte v této poloze, krevní tlak v cévách se pouze zvýší. Nebezpečná je také práce ve stoje. Pokud životní podmínky nelze změnit, měla by se denně provádět masáž a různá cvičení, která zajistí plný krevní oběh v cévách.
 3. Uchýlit se k baňkování a medové masáži. . . Taková expozice může způsobit značné poškození cév.
 4. úpal s křečovými žilami jako zakázaná akce
 5. Noste nepohodlné boty a vysoké podpatky. . . Lidé s tímto onemocněním by si měli pamatovat, jak důležité je pohodlí pro nohy, takže obuv by měla mít správnou velikost a měla by být co nejpohodlnější.
 6. Zůstaňte na slunci na slunci na pláži. . . U těžké formy křečových žil na nohou může vystavení ultrafialovým paprskům vést k rozvoji trofického vředu, ale to neznamená, že se v zásadě nemůžete opalovat. Když jste na pláži, měli byste sedět ve stínu a také ji navštívit ráno nebo večer, když slunce není tak agresivní. Je velmi důležité používat speciální ochranné prostředky. Jít do solária je velmi odrazováno.
 7. Jděte do vany. . . Mnoho léčitelů doporučuje léčit toto onemocnění tímto způsobem, ale to je zásadně špatné. V podmínkách vysoké teploty se přerozdělí přívod krve, cévy se rozšíří, objem krve se zvětší, čímž se zátěž každé žíly mnohonásobně zvýší.
 8. Vezměte antikoncepční pilulky. . . Stejně jako mnoho jiných hormonálních léků mohou onemocnění velmi zhoršit. Jejich použití může také vést k rozvoji intravenózní trombózy a tromboembolismu.
 9. Neprovádějte procedury odstraňování chloupků, které zahrnují vystavení vysokým teplotám. . . Mezi nimi: shugaring, vosk, kvantové a enzymové odstraňování chloupků.

Co je potřeba

Křečové žíly je nejen nutné, ale také nutné provádět a aplikovat následující:

kompresní prádlo na křečové žíly
 1. Od únavy a pocitu tíhy v nohách pomáhá pletené kompresní spodní prádlo - punčocháče a podkolenky. Vybírá je lékař individuálně s přihlédnutím k parametrům nohou pacienta. Takové spodní prádlo si můžete koupit v lékárně. Účinnost této metody spočívá ve skutečnosti, že tyto produkty pomáhají cévám odolat zvýšenému namáhání. Je velmi důležité nezaměňovat kompresní punčocháče s běžnými zeštíhlujícími!
 2. Chladné a uvolňující koupele na nohy pomáhají zmírnit napětí a bolest. Tento postup by měl být prováděn ráno a večer. Můžete si opláchnout nohy ze sprchy, zatímco proudy vody by měly směřovat zdola nahoru, ve směru průtoku krve žilami.
 3. Poloha nohou během spánku je velmi důležitá. Konec postele musí být mírně zvednutý. K tomu si můžete dát něco měkkého pod nohy.
 4. Jednou z nejúčinnějších metod pro křečové žíly je masáž. Výrazně zlepšuje krevní oběh. Můžete to udělat sami, nejlépe před spaním. Pohyby by měly být plynulé bez jakéhokoli tlaku a měly by začít od prstů. Při masáži je velmi dobré používat olivový olej nebo jablečný ocet.
 5. Dnes existuje obrovský výběr mastí a gelů, které jsou indikovány pro žilní nedostatečnost. Ačkoli jsou dostupné bez lékařského předpisu, měli byste se před nákupem poradit s odborníkem. Mělo by se také pamatovat na to, že tyto prostředky budou účinné až v počátečním stadiu onemocnění.

Doporučení lidí

Existuje několik užitečných receptů, které tradiční medicína nabízí:

 1. Udělejte bylinné koupele na nohy. K tomu můžete použít dubovou kůru, třezalku tečkovanou, posloupnost, listy jitrocele. Všechny tyto prostředky zlepšují krevní oběh a tonizují krevní cévy.
 2. U trofických vředů jsou nutné obklady s rakytníkem nebo olivovým olejem a obklady z medu. Tyto prostředky mají léčivý účinek.
 3. Pijte léčivé bylinné čaje, které ředí krev a zabraňují cévní okluzi. Vývar může být vyroben z hlohu, chmelových hlávek, byliny sladké jetele, kořene lékořice nebo angeliky.

Napájecí funkce

Dieta hraje při křečových žilách důležitou roli, proto musíte jíst potraviny s nízkým obsahem cholesterolu a bohaté na bílkoviny, vitamíny a minerály, které posilují stěny cév a činí je mnohem pružnějšími.

užitečné ovoce pro křečové žíly

V tomto případě jsou velmi užitečné následující:

 • plody moře;
 • zelenina;
 • sušené ovoce;
 • ovoce;
 • luštěniny;
 • ořechy;
 • mléčné výrobky;
 • naklíčená pšenice;
 • bobule.

Kontraindikováno:

 • tučné vývary;
 • marinády;
 • uzeniny;
 • konzervy;
 • Černý čaj;
 • alkohol;
 • káva.

Strava pacienta by měla být správná a vyvážená. Základní pravidla stravy jsou následující:

 1. Ujistěte se, že máte snídani. Snídaně by měla být úplná a výživná.
 2. Je toho málo, ale často. Obvyklé porce je třeba rozdělit na 5-6 jídel.
 3. Nejezte po 18: 00, zejména před spaním.
 4. Během jídla nepijte vodu. Voda pomáhá zkapalnit žaludeční šťávy, což může vést k zažívacím potížím.

Shrnutí

V souhrnu lze říci, že hlavní preventivní opatření pro žilní nedostatečnost zahrnují:

 • správná výživa;
 • mírná fyzická aktivita;
 • nosit pohodlnou obuv;
 • dobrý odpočinek;
 • kontrola nadváhy;
 • odmítnutí špatných návyků.
křečová žíla na noze

Křečové žíly jsou závažné onemocnění, které je třeba řešit co nejdříve. Včasnými opatřeními lze dosáhnout dobrých výsledků a úplného uzdravení. Jinak, pokud tomuto problému nebude věnována náležitá pozornost včas, bude onemocnění postupně postupovat a mít vážné následky.

Při absenci léčby v počátečních stádiích onemocnění dojde k stagnaci, která přispěje k narušení výživových procesů pokožky. V průběhu času to povede k patologickým změnám na kůži - ekzémům, vředům a nekróze.

V pokročilých stádiích se vředy nehojí, žíly se začnou silně vyklenovat a kromě takových kosmetických defektů existuje riziko prasknutí žil a v důsledku toho krvácení.

Léčba začala včas, splnění všech lékařských předpisů a profylaxe zaručuje trvalý pozitivní výsledek.