Křečové žíly na nohou: vše o nemoci a léčebných metodách

Dívka s nohama bez křečových žil

Křečové žíly na nohou (VVV) jsou metlou moderní společnosti. A pokud dříve ženy trpěly křečovými žilami, mírně řečeno, „stárly", ale dnes se nemoc „omladila" a začala postihovat i mladé dívky.

Co můžeme říci, dokonce i muži často začali konzultovat lékaře se stížnostmi na rozšířené žíly na nohou. Proč se to děje, co jsou křečové žíly, jaké jsou příznaky, jaká by měla být léčba, ceny za to, to bude diskutováno v našem článku.

Co jsou křečové žíly na nohou? (VRV)

Křečové žíly nebo křečové žíly jsou změnou velikosti žil v nohou na délku a šířku, která je doprovázena ztenčením žilní stěny a výskytem "uzlů".

K tomu dochází, když žíly nefungují správně. Kvůli snížení tónu dochází k narušení průtoku krve.

Žíly mají jednosměrné chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve. Když tyto ventily selžou, krev se začne shromažďovat v žilách, místo aby se pohybovala směrem k srdci. Proto se žíly rozšiřují.

V důsledku křečových žil krev stagnuje a postupně vede k deformaci cév.

Žíly vypadají neatraktivně - kdokoli viděl a narazil, ten ví! Široké, namodralé skvrny na nohou a hýždích nutí ženy nosit sukně po zem i v létě. To jsou všechny příznaky křečových žil, které vyžadují okamžitou léčbu.

Naše nohy toilera musí každý den čelit gravitační síle. Ovlivňuje průtok krve kvůli problémům, s nimiž se nemoc formuje.

Tato síla je sama o sobě užitečná, zejména pro orgány a systémy umístěné nad srdcem. Ale pro nohy a krevní cévy - ne tak docela.

Statistiky ukazují, že křečové žíly se vyskytují u 10% lidí, z toho 90% jsou ženy.

Sedm hlavních důvodů pro vznik VRV

Existuje několik klíčových příčin křečových žil na nohou:

 1. Poškození žilních chlopní.Navíc může být dědičná nebo získaná v přírodě. To vede k přetečení krve v žilách.
 2. Dlouhodobý pobyt těla ve vzpřímené poloze(práce ve stoje).
 3. Přítomnost nadváhy a nadbytku cholesterolu v těle.V tomto případě se v žilách tvoří cholesterolové plaky, které brání průchodu krevní tekutiny všemi cévami.
 4. Vysoký krevní tlak, který je pozorován při svalovém napětí, během těhotenství, zvedání těžkých hmot, během procesu toalety.
 5. Hormonální poruchy a endokrinní problémy.To vysvětluje skutečnost, proč se onemocnění projevuje v pubertě, během těhotenství nebo v menopauze.
 6. Patologie nervového systému.Stav žilní stěny je ovlivněn nervovými zakončeními, která jsou v ní přítomna. Kvůli neustálému poškození toxinů (alkohol, pilulky, cigarety) stoupá tlak v žilách, což ovlivňuje princip nervových zakončení.
 7. Přítomnost chorob na pozadí- nádory, jizvy, trauma, zácpa, kašel.

Pouze phlebolog může určit skutečnou příčinu křečových žil, které je třeba kontaktovat při prvních známkách onemocnění, protože je nemožné odložit léčbu křečových žil.

25% mužů a žen má známky BPV

Problém je velmi častý, zejména u žen. Asi 25% všech dospělých má křečové žíly. Ve většině případů se tato patologie objevuje na dolních končetinách.

Skutečnost, že máte tento problém, můžete určit pomocí několika orientačních bodů:

 • změna barvy na nohou: nyní nejsou namodralé, ale fialové, tmavě modré;
 • vzhled hnědé pigmentace kůže v oblasti nohou a kotníků;
 • pravidelný výskyt intenzivní bolesti nohou;
 • epizodické křeče v dolních končetinách, přesněji ve svalech;
 • žíly s křečovými žilami v počátečním stadiu se zesilují;
 • ulcerativní vady se objevují v kloubech a na kůži nohou.

Všechny tyto znaky jsou individuální. Pokud existuje, je nutné diagnostikovat onemocnění. Pokud je diagnóza potvrzena, neváhejte s léčbou.

Zpočátku dilatované žíly vyvolávají pouze estetické nepříjemnosti a postupem času s sebemenšími komplikacemi existuje riziko poškození žil a cév. Včasná léčba křečových žil je důležitá.

Pavoučí žíly na nohou jsou známkou křečových žil

Mnoho lidí se mylně domnívá, že pokud muži nosí ploché boty a nenesou děti, pak je onemocnění křečových žil obejde. Je tomu tak skutečně při pohledu z pohledu fyziologie.

Nezapomeňte však na další faktory a důvody, například nosení závaží, tvrdá práce v tělocvičně, nadváha, genetické vlastnosti, nedostatek mobility.

Obecně existuje spousta důvodů, proč čelit této nemoci. Křečové žíly postihují nejčastěji muže po 40 letech. Je doprovázen následujícími příznaky:

 1. Pocit svalové napětí.
 2. Zvětšení kotníku a lýtka.
 3. Vzhled malých vředů na nohou.
 4. Bolest a pulzující bolest.

Obecně je projev příznaků a léčba křečových žil u mužů podobný ženské nemoci. Doporučuje se vidět fotografie jiných lidí, abyste pochopili, jak vypadají křečové žíly.

Jaká jsou nebezpečí a komplikace nemoci?

Pokud neexistuje žádná léčba, má patologie negativní účinek na celé tělo. Křečové žíly způsobují nejen kosmetické vady (jsou uvedeny výše), ale také vedou k závažnějším komplikacím v těle:

 • metabolické onemocnění;
 • ekzém;
 • výskyt krevní sraženiny;
 • otoky nohou;
 • nedostatek výživy v buňkách a tkáních;
 • pigmentace kůže.

Zvýšení tlaku znamená stále pomalejší pohyb krve tělem. Jeho sraženiny se usazují v nohách a narušují estetiku mužských i ženských nohou. Mezitím tkáně akumulují toxické látky, které působí jako vedlejší metabolické produkty.

Pokud zahájíte léčbu, existuje možnost rozvoje komplexnějšího onemocnění - žilní nedostatečnosti.

Existuje několik stavů, ke kterým křečové žíly vedou: kožní vředy, ekzémy, silné krvácení, ucpání krevní sraženinou, přetrvávající edém, kožní dermatitida, podvýživa buněk a tkání nohou, zvýšená pigmentace kůže.

4 možné diagnostické metody

Lidé často nechodí k lékaři v počátečních fázích vývoje onemocnění. Přisuzují bolestivé pocity, které se objevily, únavě po fyzické práci, změnám souvisejícím s věkem, ale ne křečovým žilám.

Diagnóza křečových žil na nohou

Ale když se stav zhorší, objeví se jasné známky křečových žil, pak se často můžete setkat s lidmi na klinice. Zkušený lékař je často schopen určit přítomnost onemocnění s přihlédnutím k příznakům a poté předepsat léčbu.

K potvrzení diagnózy mohou být předepsána další diagnostická opatření:

 1. Ultrazvuková dopplegrafie.Takové vyšetření je často předepsáno pro křečové žíly.
 2. Flebomanometrie.S pomocí takové události můžete studovat vnitřní žilní tlak.
 3. Duplexní skenování.Tento postup pomáhá určit stav stěn i ventilů.
 4. Flebografie.Lékař vstřikuje do žil speciální kontrastní látku, po které se provede rentgen, který pomůže studovat průtok krve a sledovat, jak se krev pohybuje v žilách.

Existují i další diagnostické postupy, které může lékař předepsat v závažných případech křečových žil. Ale často stačí 1-2 události.

Doporučení k prevenci

Nelze se obejít bez adekvátní léčby křečových žil, v praxi se zatím neobjevily případy, kdy by nemoc přešla sama. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste zmírnili příznaky a zlepšili svůj celkový stav.

 1. Pohybujte se co nejvíce pravidelným cvičením. Když se cítíte unavení, změňte polohu těla.
 2. Prvním měřítkem léčby je výběr kompresních punčochových kalhot, které vrátí stav nohou do normálu a zlepší jejich vzhled.
 3. Večer se vykoupejte. Faktem je, že ranní sprcha může vést k zadržování tekutin, zhoršenému průtoku krve a bolesti.
 4. Řiďte se během těhotenství svým životním stylem - jíst správně, jíst více zeleniny a ovoce, abyste se vyhnuli křečovým žilám.

Kdo je phlebologist a jak mu může pomoci?

Při prvních známkách křečových žil je vhodné kontaktovat phlebologa, který diagnostikuje a předepíše léčbu. V počáteční fázi lékař předepisuje léky, které zmírňují celkový stav a zvyšují tonus žil.

Pokud však onemocnění běží, je nutná operace k odstranění zvětšené žíly, po které se musíte připravit na rehabilitaci.

Klíčové úkoly léčby křečových žil jsou následující:

 • odstranění zánětlivého procesu;
 • posílení stěny žil;
 • zvýšený průtok krve;
 • terapie komplikací.

Lékaři často předepisují takové léky k léčbě, pokud zjistí křečové žíly:

 1. Venotics.Po jejich použití se stěny žil stávají pružnějšími, obnovuje se struktura a zlepšuje se krevní oběh.
 2. Antikoagulancia.Vyvolávají pokles srážlivosti krve, který chrání člověka před krevními sraženinami.
 3. Různé masti a krémy.Tónují postiženou oblast.
 4. Antiagregační látky.Léky způsobují rozpouštění krevních sraženin.

Chirurgie pro křečové žíly

Před nějakou dobou byl tento druh léčby velmi traumatizující, ale současná technologie jej učinila jemnějším. K provádění opatření k odstranění žil se používá endoskopické zařízení zavedené punkcí.

Nejčastěji se operace (zvaná flebektomie) provádí v lokální anestezii, s výjimkou pokročilých případů. Pooperační stehy prakticky neexistují.

Když je toto onemocnění zjištěno, je často předepisována skleroterapie. Jedná se o léčbu, která zahrnuje zavedení speciálního léku, který má sklerotický účinek, do žíly.

Výsledkem je, že stěny žil se slepí, podél kterých se zastaví tok krve. Samotný postup se provádí v anestezii. Po ošetření se používá kompresní prádlo.

K léčbě onemocnění může lékař použít radiofrekvenční koagulaci. Samotná operace se provádí pomocí ultrazvuku, po kterém se zastaví reflux, ke kterému dochází žílou pod kůží. Po ukončení procedury není nutné zůstat ve stacionárním prostředí.

Z moderních metod je populární laserová léčba křečových žil. Ceny za něj závisí na typu kliniky a stupni onemocnění.

Laserová léčba křečových žil

Otázka odpověď

Jaká je prognóza této nemoci?

Bohužel tato patologie není snadno léčitelná. Jak ukazuje praxe, u 80% lidí se onemocnění znovu vyvíjí i po chirurgickém odstranění. Proto je důležité začít s léčbou nemoci co nejdříve, dokonce i v počáteční fázi. Prognóza v pokročilých případech je často zklamáním a závisí na doprovodných onemocněních.

Kdy byste měli jít k lékaři, abyste zjistili patologii v raných případech?

Pokud se vaše nohy začnou rychle unavovat, bobtnají, pocítíte těžkost, měli byste jít k lékaři. Jedná se o první signály o vývoji patologie. V budoucnu se začnou objevovat pavoučí žíly, což naznačuje stagnaci.

Jak důležité je cvičení pro křečové žíly?

Gymnastika je nedílnou součástí léčby patologie, její prevence. Mnoho lidí podceňuje jejich výhody. Mimochodem, mnoho lékařů doporučuje pravidelně cvičit „na kole", i když nemáte nemoc. To ochrání vaše nohy před cévními problémy.

Konzervativní léčba křečových žil

Na základě kauzálních faktorů vzniku onemocnění je pacientovi předepsána určitá taktika léčby:

 • výběr optimální sady cvičení pro boj s nadváhou;
 • jmenování kurzu fyzikální terapie;
 • vyloučení nadměrné fyzické námahy;
 • pořádání masáží;
 • korekce režimu a stravy;
 • užívání speciálních komplexů vitamínů.

Ke zlepšení stavu dolních končetin křečovými žilami může lékař doporučit, aby pacient nosil kompresní oděv. Musíte věnovat pozornost výživě: je lepší vyloučit uzené maso, příliš tučné jídlo, smažené jídlo.

Mírná fyzická aktivita, která spočívá v jízdě na kole, běhu a dokonce i chůzi, bude pro toto onemocnění prospěšná. S křečovými žilami byste neměli chodit do saun.

Síla lidových prostředků proti křečovým žilám

Bylo zjištěno, že zelená rajčata jsou prospěšná pro křečové žíly. Terapie spočívá ve vázání plátků rajčat na žíly, dokud nejsou zralé.

Popularita této metody spočívá ve skutečnosti, že v žáru začnou žíly ještě více „bzučet" a více bobtnat. Zároveň rajčata začnou zpívat a nebude pro vás těžké najít takovou drogu.

Zelená rajčata na křečové žíly

Semena durmanu se také často používají pro domácí ošetření. Podle renomovaných bylinkářů jsou účinnými prostředky k léčbě křečových žil.

Pro terapii se používá drogová infuze na bázi vodky, na bolavé nohy se vyrábějí speciální obklady.

Semena durmanu k léčbě křečových žil doma

Infuze na základě kaštanu a vodky. Chcete-li to provést, vezměte dvě polévkové lžíce rostlinných květin, nalijte je půl litru alkoholu, naplněného po dobu 2 týdnů. Po průchodu infuzí sítem jej lze konzumovat v polévkové lžíci po jídle dvakrát denně.

Kaštan koňský pro přípravu infuze z VRV

Čerstvě vymačkané šťávy ze zeleniny a ovoce jsou užitečné nejen pro ředění krve, ale také pro zlepšení jejího oběhu, o tom si můžete přečíst také v recenzích. K tomu se používají tyto směsi: špenát, mrkev, řepa nebo mrkev, celer, petržel.

Čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy ke zlepšení krevního oběhu

Pokud se rozhodnete obrátit na osvědčené lidové léky, měli byste se poradit se svým lékařem.

Prevence

Preventivní opatření pro křečové žíly zahrnují použití kompresních látek, kontrolu indikátorů tělesné hmotnosti, abstinenci od cigaret a alkoholu.

Potřebujete také pravidelnou masáž nohou, zvýšenou fyzickou aktivitu, hygienické postupy těla, kontrastní sprchu a správnou stravu.

Musíte střídat práci a odpočinek. Když osoba sedí, neměli byste si překřížit nohy ani je položit na sebe. Faktem je, že takové polohy narušují normální krevní oběh a vedou k této nemoci.

Pokud je člověk nucen sedět po dlouhou dobu, musíte pravidelně vstávat a měnit svou pozici.

Je lepší nosit těsné spodní prádlo a oblečení, provokují křečové žíly. Také vysoké podpatky, které ženy milují, nebudou k ničemu. Doporučuje se snažit se je nosit méně.

Názor odborníka

 • "Skleroterapie je obzvláště důležitá v počátečních fázích vývoje patologie. "Tehdy tato metoda vykazuje pozoruhodné výsledky a na nohou nejsou žádné stopy. Léčba laserem je lidmi pozoruhodně tolerována, ale po ní budete muset podstoupit menší rehabilitaci. U člověka se mohou objevit modřiny, bolest, horečka. Ale to jsou dočasné nepříjemnosti. NSAID jsou často předepisovány lékaři. Ve vzácných případech mají sklon k chirurgické metodě. ""
 • "Pokud bylo provedeno laserové ošetření, pacientům se doporučuje, aby po něm chodili, ale nezapomeňte na kompresní punčochové zboží. "Samotná patologie nepředstavuje nebezpečí pro lidský život, což nelze říci o jejích komplikacích, které vyvolává. Například toto onemocnění může vést k tromboembolismu. A tato patologie často vede ke smrti. ""

Křečové žíly, pokud nejsou léčeny, mohou vést ke komplikacím. Pokud si chcete zachovat krásu a zdraví svých nohou, věnujte pozornost i těm nejmenším změnám a včas se poraďte s lékařem.

A ještě lépe - vést životní styl, který vás zachrání před patologií. Přejeme vám hodně zdraví a pohody!