Příčiny, příznaky a účinná léčba křečových žil u mužů a žen

Křečové žíly dolních končetin se vyznačují nepříjemnými příznaky a mohou vést k nepředvídatelným katastrofickým následkům, pokud se uchýlíte k včasné léčbě léky a nekonvenčními metodami.

Charakteristika nemoci

Venózní síťka na nohou s křečovými žilkami

Samotné onemocnění je patologie žil spojená se ztrátou jejich pružnosti. Kvůli stálému zatížení nohou, například při práci ve stoje, dochází ke stagnaci tekutin v dolní části těla. V takových případech je odtok krve do srdce obtížný a v důsledku toho člověk dostává žilní sítě na nohou, které jsou nejen esteticky příjemné, ale také signalizují vážná selhání uvnitř těla jako celku.

Příčiny onemocnění u žen

Běžnými příčinami onemocnění jsou standardní faktory, jako je nošení obuvi s vysokými podpatky, vzpřímená práce, užívání hormonální antikoncepce, podvýživa, kouření a dědičnost.

Příčiny onemocnění u mužů

Navzdory skutečnosti, že křečové žíly postihují hlavně ženskou polovinu populace, trpí touto patologií každý čtvrtý muž na planetě. Vyskytuje se v důsledku genetické predispozice, tvrdé práce, nízké fyzické aktivity, kouření a užívání určitých hormonálních léků.

Je důležité vědět!

Riziko onemocnění se zvyšuje po 40 letech u mužů i žen.

Klasifikace křečových žil

Cévní pavouci na noze

Klasifikace zahrnuje rozdělení nemoci do fází:

 1. Fáze odškodnění. V tomto případě nejsou žádné stížnosti. Vizuálně lze zaznamenat přítomnost rozšířených žil na jedné nebo dvou nohách.
 2. Fáze subkompenzace. Znamená to přítomnost bolesti, otoku, záchvatů, pocitu nadýmání a husí kůže. Vně viditelné pavoučí žíly a velké, rozšířené žíly.
 3. Fáze dekompenzace. Vyznačuje se výše uvedenými příznaky, ke kterým se přidává přítomnost ekzému, silné svědění. Kůže se stává pevnou a nezdravou. Tkáněmi jsou viditelné velké rozšířené žíly.

Mezinárodní klasifikace:

 • třída 0. Pacient si stěžuje na tíhu nohou, zatímco nedochází k žádným poruchám zraku žil;
 • třída 1. Zevně jsou pozorovány vaskulární sítě a krvácení. Vyskytují se stížnosti na nohy a noční křeče;
 • třída 2. Jsou viditelné rozšířené žíly;
 • třída 3. Objeví se otoky nohou, které po odpočinku nezmizí;
 • třída 4. Vyskytují se otoky, zarudnutí nohou;
 • třída 5. Nastává stav před vředem, který se vyznačuje zarudnutím, svěděním, bolestí;
 • třída 6. Vznikají trofické vředy, které se obtížně léčí.

Známky a příznaky křečových žil

Křečové žíly

V počátečních stádiích onemocnění je onemocnění často bez povšimnutí. Pacient zpravidla po pracovním dni pociťuje tíhu v nohou. Ráno člověk na tyto pocity zapomíná a nemoc pokračuje v progresi a přináší v noci otoky, křeče v nohou. Jak se stav žil zhoršuje, po cvičení nebo dlouhé chůzi dochází k bolesti. Později se bolest stává konstantní, dokonce i v klidu. Pokud nemoc ignorujete, pak přijde období, kdy expanze žil dosáhne svého vrcholu a projeví se v přítomnosti trofických vředů na nohou. Jsou doprovázeny silnou bolestí, svěděním a obtížně se hojí.

Diagnóza onemocnění

Ultrazvuk žil dolních končetin

K identifikaci takové patologie jako křečové žíly se používají následující diagnostické metody:

 • duplexní skenování krevních cév;
 • Ultrazvuk žil dolních končetin;
 • reovasografie;
 • Magnetická rezonance;
 • rentgen.

Možné komplikace nemoci

Trofické vředy jsou komplikací křečových žil

Pokud zanedbáte prevenci a léčbu nemoci, můžete přivést tělo k nevratným procesům. Nejnebezpečnějšími komplikacemi jsou trofické vředy a krevní sraženiny. Krevní sraženiny (tromby) se tvoří v důsledku zhoršeného krevního oběhu a shlukování červených krvinek do jednoho tlustého plaku. Je připevněn ke stěně cévy a blokuje její lumen, v důsledku čehož je narušena výživa tkání, zhoršuje se průtok krve do srdce. Taková deska se může kdykoli uvolnit a být fatální.

Důležitý fakt!

Trofické vředy jsou kožní léze spojené s nedostatkem kyslíku v dolních končetinách. Rány se nehojí dobře a mohou růst hluboko do bérce až do hlubokých tkání, což vede k procesům rozpadu.

Léčba křečových žil

Dnes existuje mnoho možností léčby křečových žil. Některé z nich lze pro dosažení nejlepšího výsledku prolínat.

Léčba drogami

Léčba křečových žil

Zahrnuje užívání drog různých skupin a užívání vnějších forem drog.

 1. Angioprotektory. Používá se ke zlepšení krevního oběhu a kvality cévní stěny. Tato skupina je předepisována lékaři po dlouhou dobu až 6 měsíců.
 2. Venotonický. Používá se na žilní nedostatečnost a křečové žíly v různých fázích. Takové léky zmírňují otoky, zlepšují krevní oběh a posilují stěny cév.
 3. Antiagregační látky a antikoagulancia. Zabraňuje vzniku krevních sraženin a rozkládá stávající krevní sraženiny.
 4. Léky snižující hladinu lipidů. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Čistí stěny krevních cév z lipidové (tukové) vrstvy.
 5. Externí opravné prostředky. Patří mezi ně masti, krémy a gely na bázi kaštanu, extraktu z pijavice a dalších složek. Pomáhají krátkodobě snižovat pocit tíhy v nohou, proto je vhodné je užívat v kombinaci s perorálními léky.

Tradiční metody léčby

Tradiční metody léčby žil na nohou

Když léky na křečové žíly neexistovaly, byly vytvořeny další způsoby léčby založené na bylinách a přírodních extraktech:

 • Jablečný ocet. S pomocí toho se na žilní síť vyrábějí pleťové vody. Po několika stlačeních si všimnete významných vylepšení - vyčnívající nádoby se rozjasní. To je způsobeno kyselými vlastnostmi kyseliny octové a jablečné. Lze tedy eliminovat vnější vady, ale terapeutického účinku zevnitř nebude dosaženo;
 • tinktura z bílých akátových květů. Rostlina obsahuje flavonoidy a taniny, které pomáhají v boji proti křečovým žilám, a to jak interně, tak externě. Není těžké připravit produkt, stačí vzít 8 polévkových lžic květů a nalijte je 200 ml vodky. Tinktura bude připravena po týdnu, pokud bude skladována na chladném a tmavém místě. Měli byste udělat 1 kompresi denně a aplikovat ji na problémovou oblast po dobu 20-30 minut;
 • Kaštan. Účinný prostředek v boji proti patologiím kardiovaskulárního systému. Pro přípravu tinktury pro orální podání je nutné nalít 50 gramů suroviny vodkou. Celkový objem roztoku by měl být 300 ml. Výsledná tinktura se užívá perorálně 1 polévková lžíce dvakrát denně po dobu jednoho měsíce;
 • muškátový oříšek. Podporuje posílení cévních tkání a dodává jim pružnost. Chcete-li připravit léčivou tinkturu, musíte si vzít 100 gramů vlašských ořechů a nalít je 500 ml vodky. Dále musíte trvat na výsledném řešení po dobu dvou týdnů a užívat 20 kapek třikrát denně. Kurz lze prodloužit až na měsíc, poté byste si měli dva týdny odpočinout.

Cvičení na křečové žíly

Toe znamená křečové žíly
 1. Prst stojí. Postavte se rovně s rukama v pase. Natáhněte si prsty na nohou a spusťte se dolů dolů na podlahu. Proveďte 30 opakování ve 4 sadách.
 2. Bříza. Lehněte si na záda. Zvedněte nohy nahoru, podepřete si spodní část zad rukama a opřete se o lokty. Vydržte v této poloze po dobu 1 minuty, poté nohy jemně položte na podlahu. Denní opakování cvičení bude dobrou prevencí pro začínající křečové žíly.
 3. Houpejte nohama. Stát zpříma. Při prvním počítání zvedněte nohu nahoru, při druhém počítání se vraťte do výchozí polohy. Cvičení opakujte s druhou nohou. K dosažení výsledku je nutné provést 15 švihů každé nohy denně.
 4. Nůžky. Lehněte si na záda. Zvedněte nohy nahoru a simulujte pohyby nůžek po dobu dvou minut. Poté si udělejte přestávku po dobu 30 sekund a cvičení opakujte.
Důležité!

Pokud se necítíte dobře, přestaňte cvičit a poraďte se s fyzioterapeutem.

Výživa pro křečové žíly

Správná výživa pro křečové žíly

Pokud máte jednu nebo druhou fázi křečových žil, je nutné přehodnotit svou stravu. Stojí za zvážení, že alkohol, tučná jídla a slaná jídla by měly být minulostí. Je důležité věnovat pozornost masu a dalším bílkovinám (vejce, tvaroh). Měly by to být nízkotučné odrůdy. Stojí za to upřednostnit hovězí a kuřecí prsa. Doporučují se také rybí odrůdy bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je treska a losos.

Je důležité zahrnout do své každodenní stravy ovoce a zeleninu. Papriky, celer, topinambur, hlávkový salát, zelí, řepa, brokolice, cuketa, dýně mají na tělo blahodárný účinek. K posílení cévní stěny je potřebný elastin, který se nachází v chobotnici a mořských řasách. Pokud jde o ovoce, neopírejte se o sladké ovoce a bobule, upřednostňujte citrusy, jablka, kiwi, hrušky. Sledujte svůj příjem cukru a soli. Zadržují tekutinu v těle, což může vést k otokům. Měli byste také úplně opustit moučné výrobky.

Stejně jako u každé stravy by měla být porce asi jedna třetina talíře. Musíte jíst 5krát denně. Denní strava by měla zahrnovat povolenou zeleninu a ovoce, maso, luštěniny, přílohy (brambory, pohanka, rýže) a odpovídat 2 000 kaloriím.

Důležitá informace!

Protože voda je stále nezbytná pro normální trávení a očistu těla, doporučuje se vypít až jeden a půl litru vody denně, nejpozději však v šest hodin večer.

Skleroterapie

Skleroterapie

Jedná se o moderní metodu řešení křečových žil, která zahrnuje zavedení chemického sklerosantu do poškozené žíly, po kterém dojde k umělému zánětu cévy a v důsledku toho k jejímu zúžení. Po chvíli žíla zmizí. Po takovém zásahu by se měly elastické obvazy nosit až jeden měsíc.

Laserová medicína

Laserové ošetření křečových žil na nohou

Zákrok má řadu výhod, mezi něž patří bezbolestnost při manipulaci, absence hospitalizace, rychlá operace a absence jizev po zákroku. Metoda se úspěšně projevuje v pooperačním období, protože téměř u 100% případů nedochází k relapsu.

Endavazální laserová operace se provádí v nemocnici. Nejprve se vstříkne analgetikum, poté se ošetří místo vpichu a vloží se světlovod a pod působením energie se slepené stěny cév nahradí pojivovou tkání. Doba takové operace je až 1 hodinu. Dále se doporučuje použití kompresního punčochového zboží, jinak může dojít k bolesti, tvorbě modřin, tromboflebitidě.

Perkutánní laserová operace. Provádí se k odstranění cévních sítí zahřátím žilních stěn na 60-70 stupňů. Používá se k intervencím na tenkých cévách o tloušťce menší než 3 mm.

Hirudoterapie

Hirudoterapie

Jedná se o dobře známou metodu, která pomáhá snižovat hemoglobin a zvyšovat tekutost krve. Díky enzymu - hirudinu, který pijavice zavádí do krevního řečiště, se ztrácí schopnost trombu. Díky hirudoterapii dochází k dočasné úlevě v důsledku snížení tlaku v dolních končetinách a ředění krve. Proceduru lze provést jednou za 2-3 týdny. Po manipulaci nezapomeňte na hygienu, protože rána po pijavici zůstává dlouho otevřená a krvácí, což znamená nebezpečí vniknutí bakterií.

Pozornost!

Hirudoterapie má řadu kontraindikací a není všelékem na toto onemocnění. Poraďte se s odborníkem.

Chirurgická léčba křečových žil

Chirurgická léčba křečových žil

Chirurgická metoda se používá již několik desetiletí. Na základě odstranění postižené oblasti žíly. Má velkou výhodu, protože po operaci dochází k úplné remisi a není pozorován žádný relaps.

Flebektomie je chirurgický zákrok, který odstraňuje safenózní žíly řezy ve slabinách. Vzhledem k tomu, že operace je z hlediska techniky složitá, provádí se v celkové anestezii a může trvat až několik hodin. Rehabilitace je u všech lidí odlišná, většinou se pohybuje od dvou týdnů do několika měsíců.

Kompresní prádlo

Druhy kompresního spodního prádla pro nohy

Skvělý způsob, jak udržet vaše žíly stabilní. Pro udržení dobrého stavu cév jsou v prodeji kompresní punčocháče, punčochy, podkolenky. Musíte je nosit maximálně 8 hodin denně. Takové spodní prádlo je často předepisováno po operacích, během těhotenství a během dlouhých cest a letů.

Prevence

Zdravé nohy bez křečových žil

Aby se zabránilo křečovým žilám i během rehabilitačního období po operaci, doporučuje se:

 • dodržujte správnou výživu;
 • vzdát se alkoholu a kouření;
 • nosit kompresní prádlo;
 • cvičení;
 • denně si vezměte kontrastní sprchu;
 • provádět profylaxi léky (po 40 letech);
 • používejte lidové prostředky.

Křečové žíly během těhotenství

Křečové žíly během těhotenství

I v tak nádherném období, jako je těhotenství, mohou křečové žíly přinést spoustu potíží a nepohodlí. Vzniká pod vlivem zvýšení krevní hmoty a tlaku na stěny cév, čímž se dostává do napjatého stavu. Vzhledem k tomu, že budoucí matky by si měly dávat pozor na užívání léků, doporučuje se užívat homeopatická léčiva a také vnější gely, krémy a masti, které zmírňují závažnost a otoky. Nezapomeňte na fyzickou aktivitu. Upřednostňujte relaxační sporty, jako je jóga, plavání, chůze. Kompresní úplety, jako jsou punčocháče nebo punčochy, přijdou velmi vhod. Takové spodní prádlo pomůže snížit tlak na žíly a pomůže snížit závažnost a bolest.

Důležité!

Během těhotenství si nedoporučujte samoléčbu ani nevybírejte kompresní oblečení, protože reakce na plod může být nepředvídatelná.

Kompresní prádlo pro léčbu křečových žil u těhotných žen

Ohlasy

 • "Po 15 letech práce na nohou jsem začal pociťovat nepříjemné ztuhnutí lýtek. "Někdy se objevily noční křeče a závratě. Nejprve jsem si myslel, že je to přepracování, ale po zbytku pocit tíhy přetrvával. Poté jsem se domluvil s cévním chirurgem, který mi předepsal léky, a byl jsem měsíc léčen. Po léčbě samozřejmě došlo k vylepšení, ale ozvěny byly stále zachovány. Myslím, že půjdu do bazénu a pořídím si speciální kompresní punčochy. "
 • "Vím z první ruky, co jsou křečové žíly. "Před 30 lety, během těhotenství, jsem velmi trpěl bolestmi, ale po porodu se vše zastavilo a já jsem nepřijal opatření. Nedávno mi byl diagnostikován diabetes mellitus, který vyvolává projevy křečových žil. Nyní kompletně přepracuji stravu a koupím hole na nordic walking. Nevěřím pilulkám, tím spíše je piji ve velkém množství. Zkusím tinkturu z bílého akátu, mému příteli to včas pomohlo.
 • "Křečových žil jsem se zbavil pouze pomocí laserové operace. "Všechno šlo velmi rychle a bezbolestně. Pravděpodobně jsem si vybral dobrou kliniku. Po operaci jsem se druhý den cítil dobře. Samozřejmě to vyžadovalo spoustu peněz, ale jaký výsledek. Znát svou predispozici k křečovým žilám, budu i nadále podporovat své tělo a jíst správně. Mimochodem, lékař řekl, že kompresní prádlo s častým zatížením je prostě nutné. Sebral jsem si punčocháče. "

Společně při řešení křečových žil jsou všechny metody dobré. Hlavní věc je starat se o své zdraví a udržovat zdravý životní styl. Věnujte pozornost svému tělu a poslouchejte signály z vašeho těla, abyste nezmeškali nástup nemoci.