Jaké cviky lze provádět s křečovými žilami nohou

cvičení na křečové žíly

Za křečové žíly se považuje zvětšení žil, jak do délky, tak do průměru, doprovázené ztenčením cévní stěny. Příčinou onemocnění je porušení elasticity stěn cév v důsledku dysfunkce cévních chlopní. Léčba křečových žil dolních končetin a dalších segmentů lidského těla spočívá v užívání léků a speciálních terapeutických cvičeních.

Výhody terapeutických cvičení

cvičení na křečové žíly

Křečové žíly jsou onemocnění, které vám brání žít kvalitní a plnohodnotný život. Je téměř nemožné se ho zbavit, ale existuje mnoho způsobů, jak zlepšit stav krevních cév, zabránit exacerbacím a komplikacím. Patologie postihuje ženy mnohem častěji než muže. Statistiky ukazují, že křečové žíly se nejčastěji vyvíjejí v produktivním věku, po 30-40 letech.

Pozorování ukázala, že lidem, kteří vedou sedavý způsob života, hrozí vznik křečových žil. Proto je hlavním nástrojem v boji proti nemoci terapeutické cvičení. Byl vyvinut zkušenými flebology a angiochirurgy. Komplex je založen na speciálních cvičeních, která:

 • normalizovat odtok lymfy;
 • zlepšit celkovou fyzickou kondici;
 • zvýšit vytrvalost;
 • aktivovat arteriální průtok krve;
 • urychlit krevní oběh;
 • zvýšit vaskulární tonus.

Sedavý způsob života a nedostatek pohybu způsobují překrvení orgánů, zejména dolních končetin, což zvyšuje tlak krevní tekutiny na cévy, nadbytek lymfy. V pocitech se to projevuje ve formě bolesti nohou, obtížnosti pohybu, otoku. Pravidelné zatížení podle speciálně navrženého schématu eliminuje nepohodlí a bolest.

Kdo ukazuje cvičení na křečové žíly?

terapeutické cvičení pro křečové žíly

Léčebné cvičení na křečové žíly je indikováno především pro ty, kterým již odborníci na křečové žíly dolních končetin diagnostikovali. Měli byste se také věnovat speciálním gymnastickým cvičením pro osoby:

 • vést sedavý životní styl;
 • jehož úkolem je sedět nebo stát po dlouhou dobu;
 • mít špatné návyky;
 • dávají přednost častému křížení nohou vsedě;
 • jejichž příbuzní touto nemocí trpí.

Odborníci doporučují provádět terapeutická cvičení od 15 do 30 minut denně. Je lepší provádět cvičení několikrát denně. Během dne byste si také měli každou hodinu dělat přestávky, abyste se mohli pohybovat.

Rada!

Jednou z nejúčinnějších a cenově dostupných variant terapeutických cvičení je chůze. Každý den by se pro zdraví cév nohou mělo udělat alespoň 10 tisíc kroků.

Vlastnosti fyzické aktivity

Negativním vlivem na žíly s křečovými žilami je nedostatek fyzické aktivity a nadměrná zátěž. Nezapojujte se do terapeutického cvičení až do vyčerpání.

Dalším důležitým faktorem terapeutického cvičení je oblečení. Na gymnastiku není nutné nosit těsnou a svírací uniformu. To platí zejména pro dolní končetiny. Legíny, kalhoty, těsné kalhoty vytvoří tlak na kůži a stlačí krevní cévy. Vyberte si tepláky volného střihu vyrobené z přírodních látek.

Před zahájením výuky se nezapomeňte poradit se svým vedoucím lékařem. Také po gymnastice byste měli navštívit lékaře. Udělejte si pravidlo, že jednou za 2 měsíce budete chodit k flebologovi nebo angiochirurgovi. Neustálé sledování analýz a diagnostiky vám umožní udržet patologii pod kontrolou, identifikovat zlepšení nebo komplikace a korigovat další kroky.

Jaké sporty lze provozovat s křečovými žilami?

S křečovými žilami dolních končetin jsou zobrazeny všechny sporty, které nejsou spojeny s náhlými pohyby a nadměrným zatížením nohou. Lékaři doporučují upřednostňovat:

 • plavání;
 • Pilates
 • tanec, ne déle než 40 minut;
 • chůze;
 • cyklistika;
 • běh, ne více než 15 minut;
 • jóga.

Pro křečové žíly je povolen jakýkoli sport, při kterém je povoleno zapojit se do sedu nebo vleže na zádech. Můžete například cvičit paže, břicho, rozvíjet flexibilitu.

Co nedělat s křečovými žilami

Neměli byste se věnovat sportům, které jsou spojeny se zvýšeným namáháním nohou. Pokud máte křečové žíly dolních končetin, jsou pro vás následující cvičení a aktivity kontraindikovány:

 • prát se;
 • step aerobik;
 • silové cviky na nohy za účelem budování svalové hmoty (legpress);
 • výpady dopředu a do strany;
 • dřepy;
 • zdatnost;
 • volejbal;
 • Basketball;
 • Fotbal;
 • skákací lano;
 • hokej, atd.

Při provádění výše uvedeného nedochází k plné činnosti ventilů nádob. Cévní stěny jsou natažené, chlopně neposouvají zpětný tok, v důsledku toho nedochází k zpětnému toku krve.

Důležité!

Velkou pozornost je třeba věnovat botám. Při křečových žilách je třeba dát přednost kvalitním teniskám nebo sportovním pantoflím se vzduchovou podrážkou.

Hlavní soubor cvičení pro všechny typy onemocnění

Obecný komplex terapeutických cvičení, vyvinutý vysoce kvalifikovanými flebology, je vhodný pro všechny typy křečových žil. Na hodiny si připravte protiskluzovou podložku, pohodlnou uniformu a speciální obuv. Základní cvičení:

 1. Z polohy na zádech musíte přitáhnout jednu nohu k hrudníku a sevřít ji pod kolenním kloubem. Následuje zatnutá končetina, napřímení a zmrazení na pár sekund. Spusťte opatrně. Udělejte totéž s druhou nohou.
 2. Z polohy na zádech zvedněte obě nohy a držte je několik sekund rovně. Poté se ohněte v kolenou a znovu se narovnejte. Zůstaňte v této poloze. Spusťte obě nohy a po 3-4 sekundách opakujte cyklus znovu.
 3. Z polohy na zádech zvedněte nohy do pravého úhlu a provádějte rotační pohyby chodidla střídavě s každou končetinou. Cvičení by mělo být prováděno ve směru a proti směru hodinových ručiček.
 4. Z polohy na zádech zvedněte nohy do pravého úhlu, na pár sekund je zafixujte a intenzivně pracujte s prsty u nohou.
 5. Z polohy na zádech zvedněte nohy do pravého úhlu a provádějte pohyby chodidly, natáhněte ponožky a přitáhněte je k sobě. Také nohy by měly být otočeny do strany - dovnitř a ven.
 6. V sedě na židli je nutné narovnat nohy a pohybovat chodidly v různých směrech a také provádět kruhové pohyby jedním a druhým směrem.
 7. Z polohy vleže na zádech nebo na břiše je nutné přitlačit paže natažené podél těla k nohám a střídavě zvedat rovnou nohu co nejvýše. V nejvyšším bodě končetinu na pár sekund zafixujte a jemně ji spusťte dolů.
 8. Ze stoje při nádechu zvedněte horní končetiny, roztáhněte je od sebe, předkloňte tělo dopředu a jednu nohu na rozdíl od zad. Nakreslete "vlaštovku".
 9. Ze stoje se převalujte od paty ke špičce a zpět, plynule přenášejte tělesnou váhu.
 10. Choďte střídavě po místnosti buď na patách nebo na špičkách po dobu 15 minut.

Všechna cvičení mají příznivý vliv na stav cév, průtok krve a lymfy. Každý z nich by měl být opakován 10-15krát. Je lepší, když najdete možnost provádět celý komplex alespoň 2krát denně.

cvičení na křečové žíly

Cvičení nohou

Terapeutická cvičení na křečové žíly dolních končetin zahrnují uvolnění krevních cév, aktivaci průtoku krve a lymfy:

 1. V poloze na zádech položte pod nohy velký polštář nebo několik malých. Zajistěte, aby nohy byly vodorovně a odchýlily je od vodorovné roviny podlahy o 20 stupňů. Uvolněte se v této poloze.
 2. Z polohy na zádech na podlaze pokrčte dolní končetiny, paty opřete o podlahu. Paže jsou nataženy podél těla a leží na zádech, na bocích. Při nádechu zvedněte horní konec trupu a posaďte se. Při výdechu si pomalu a jemně lehněte.
 3. Z polohy na zádech s rukama nataženýma podél těla zvedněte obě nohy o 20 stupňů a poté podlahu s polštářem vloženým mezi chodidla. Při výdechu snižte nohy.
 4. Z polohy vleže se zaměřte na horní pletenec ramenní a chodidla. Při nádechu zvedněte hýždě a záda z podlahy, na několik sekund zmrazte a při výdechu se snižte.
 5. Z polohy na zádech musíte natáhnout ruce podél těla, ohnout nohy v kolenou a položit je na podlahu. Potom vtáhněte a vytáhněte žaludek, zhluboka se nadechněte a vydechněte.

Každé cvičení by mělo být provedeno alespoň 15krát. Pravidelným cvičením předejdete komplikacím a zlepšíte kvalitu žil.

Ruční cvičení

Chcete-li snížit nepohodlí s křečovými žilami a zlepšit stav krevních cév, proveďte následující sadu terapeutických cvičení:

 1. V poloze na zádech byste měli zvedat prodloužené rovné dolní a horní končetiny do pravého úhlu. Vydržte v pozici několik sekund s rovnoměrným hlubokým dýcháním. Třepejte rukama a nohama po dobu 2-3 minut ve zvýšené poloze.
 2. Ve stoje si musíte dát dlaně za hlavu a složit je do zámku na zadní straně hlavy. Provádějte hladké obraty těla doprava a doleva.
 3. Ve stoje musíte natáhnout ruce dopředu rovnoběžně s podlahou a zatnout dlaně v pěst. Vydržte v pozici několik sekund a roztáhněte prsty co nejvíce.
 4. Z polohy na zádech zvedněte jednu paži nahoru, zatímco druhou rukou vzdorujte, sepněte zápěstí zvedající se končetiny. Udělejte to pro obě ruce.
 5. Ze stoje zvedněte natažené paže a silně zatněte prsty v pěst a uvolněte je. Běžte alespoň 80krát.

Každé cvičení by mělo být provedeno alespoň 15-20krát. Největší efekt poskytnou terapeutické cvičení, které budete provádět minimálně 2x denně.

Užitečný!

Velký význam pro stav žil mají špatné návyky, zejména kouření. Vzdát se cigaret, které nepříznivě ovlivňují stav vašich cév.

Cvičení pro malou pánev

U křečových žil v malé pánvi by měla být provedena sada cvičení zaměřená na odstranění přetížení:

 1. Z polohy na zádech zvedněte nohy pokrčené v kolenou a proveďte cvičení „na kole". Ujistěte se, že spodní část zad je přitlačena k podlaze. Proveďte simulovanou jízdu na kole jedním a druhým směrem. Nohy otáčejte alespoň 3 minuty jedním směrem.
 2. Z polohy na zádech natáhněte ruce podél těla, zvedněte natažené nohy o 20-25 stupňů nad podlahu a proveďte cvičení horizontálních nůžek.
 3. Z polohy na zádech natáhněte ruce podél těla, zvedněte natažené nohy o 40-55 stupňů nad povrch podlahy a proveďte cvičení „svislé nůžky".
 4. Z polohy vleže na zádech je nutné se zaměřit na hlavu a lopatky. Při nádechu byste měli zvednout nohy a odtrhnout hýždě od podlahy - proveďte březový postoj. Podepřete si spodní část zad rukama. Udržujte nohy natažené v pravém úhlu k podlaze a ohněte se v kolenou.
 5. Ze stoje by měly být nohy rozkročeny šíře než ramena. Narovnejte záda, při nádechu byste se měli pomalu spouštět do polodřepu, aniž byste dosáhli stehna rovnoběžně s podlahou. Zafixujte se v této poloze na několik sekund. Pomalu zaujměte výchozí pozici.
 6. Ze sedu na podlaze je nutné klást důraz na paže natažené dozadu. Jedna noha musí být ohnutá v koleni a druhá noha narovnaná s maximální amplitudou by měla být zvednutá.

Všechna cvičení musí být provedena v množství 15-20 opakování.

Doplňková cvičení

Bez ohledu na umístění křečových žil několikrát proveďte komplex, který přispívá k celkovému posílení žilních cév:

 1. Ze stoje se převalte od špičky k patě a přenášejte váhu těla. Nedělejte prudké pohyby, dýchejte zhluboka a rovnoměrně, udržujte rovnováhu. Udělejte alespoň 30 rohlíků.
 2. Ve stoje choďte na místě, aniž byste zvedli prsty, střídavě zvedněte paty a přenášejte váhu těla z jedné nohy na druhou. Dokončete alespoň 30 cvičení.
 3. Ve stoje se nadechněte, stáhněte ramena dozadu, snažte se spojit lopatky a vystrčte hrudník. Při výdechu vraťte ramena dopředu a sklopte hlavu k hrudníku. Cvik provádějte pomalu alespoň 15-20x.
 4. Ze stoje se nadechněte, zvedněte rovné paže nahoru a natáhněte se na prsty u nohou. Zmrazte na několik sekund a pomalu se spusťte dolů. Opakujte alespoň 15-20krát.
 5. V jakékoli poloze zatěžujte a uvolňujte hýžďové svaly. Zmrazte na několik sekund pod napětím. Proveďte několik sérií denně. Počet opakování najednou je minimálně 15-20.

Tato cvičení nezaberou mnoho času, ale slouží jako vynikající nástroj pro aktivaci toku lymfy a žilní krve.

Cvičení pro prevenci křečových žil

Každé nemoci je lepší předcházet, než ji léčit. Pokud jste ohroženi nebo máte všechny předpoklady pro vznik křečových žil, začněte s preventivním cvičením předem:

 1. V poloze na zádech natáhněte ruce podél trupu. Zvedněte narovnané nohy na nízkou židli. Střídavě přitahujte špičku nohy k sobě. Proveďte alespoň 15-20 opakování s každou nohou.
 2. V poloze na zádech protáhněte horní končetiny podél těla, zvedněte narovnané nohy a roztáhněte je co nejvíce do stran. Proveďte rotační pohyby chodidel ven a alespoň 15-20krát v každém směru.
 3. Vleže na zádech natáhněte rovné paže podél těla. Zvedněte rovné nohy na 45 stupňů a roztáhněte je od sebe. Provádějte krouživé pohyby s nohama pokrčenými v kolenou dovnitř a ven. Proveďte 15-20 opakování.
 4. Z polohy vleže na zádech při nádechu zvedněte narovnané nohy. Zvedněte hýždě z podlahy a pomozte si rukama opravit spodní část zad. Ujistěte se, že vaše chodidla jsou kolmá k podlaze. Rozkročte nohy do stran a houpejte se doleva a doprava a tam a zpět. Udržujte rovnováhu.

Během dne udělejte čas od času několik lehkých poskoků na prsty u nohou. Pak si dejte pauzu a skočte znovu.

Další způsoby léčby onemocnění

Jako další doporučení pro křečové žíly lékaři doporučují komplexní přístup k problému:

 • upravit svůj jídelníček, přidat do jídelníčku zeleninu, ovoce, ryby a mořské plody;
 • odmítnout špatné návyky;
 • vyberte si pohodlné spodní prádlo, které neomezuje pohyb;
 • nosit kompresní punčochy, punčochy, punčochy;
 • dělat terapeutická cvičení;
 • chodit každý den;
 • jít plavat;
 • jít na lymfodrenážní masáž.

Existuje také řada lidových metod pro léčbu křečových žil.

masáž nohou na křečové žíly

Masáž

Masáž křečových žil dolních končetin by měl provádět kvalifikovaný odborník. Jde o schéma pohybů po masážních liniích, zrychlující tok lymfy a zlepšující činnost cév. Pokud nemáte možnost navštívit kurz masáže ve zdravotnickém zařízení, proveďte manipulace sami doma a pamatujte na několik pravidel:

 1. Všechny pohyby by měly směřovat do lymfatických uzlin. Pokud například masírujete nohu pod kolenem, proveďte všechny pohyby od bérce k čéše. Právě pod ním je soustředěna lymfatická uzlina.
 2. Netlačte příliš silně. Upravte sílu lisování, nedovolte skřípnutí nádob.
 3. Používejte masážní krémy nebo masti na křečové žíly.

Lehká masáž chodidel na závěr pracovního dne blahodárně působí na celkovou pohodu, rozproudí lymfu a zmírní únavu.

Strava

přípravky na křečové žíly

Dieta pro křečové žíly obsahuje obecné zásady správné výživy:

 • vyloučit smažené, solené, uzené;
 • omezit příjem soli;
 • vypijte alespoň 1, 5 litru čisté pitné vody;
 • jíst zeleninu a ovoce denně;
 • obohaťte svůj jídelníček o rybí pokrmy;
 • jíst cereálie ráno;
 • vzdát se mouky, sladkého, živočišných tuků, margarínu;
 • dát přednost libovým masům - krůtí, kuřecí, králičí maso, hovězí, telecí maso;
 • jídlo vařit nebo vařit.

Kromě vyvážené stravy volte společně s lékařem i vitamínový komplex. Je důležité snížit váhu, pokud je daleko od normálu. Zvýšený tlak na žíly způsobí komplikace.

etnověda

Jako pomůcka při léčbě křečových žil existují lidové recepty, které se pozitivně osvědčily:

 1. Masti z lišky, jírovce, vlaštovičníku, pelyňku, zelí, Kalanchoe, vrbové kůry. Pro přípravu vezměte jednu z rozdrcených surovin, smíchejte s 300 ml rostlinného oleje a zahřívejte ve vodní lázni po dobu 15 minut. Směs vychladíme a scedíme. Pro hustotu přidejte do produktu živočišný tuk. Třete drogu na nohou denně.
 2. Tinktura z Kalanchoe. Vezměte nakrájenou bylinku a zalijte ji lékařským lihem v poměru 1 ku 1. Směs nechte 2 týdny na tmavém chladném místě. Denně večer pak vtírejte do pokožky od bérce po kolena.
 3. Jablečný ocet. Do dolních končetin je vhodné vtírat běžný 9% jablečný ocet. Výrobek je bohatý na vitamíny a minerály potřebné pro cévy. Účinně zmírňuje otoky a zlepšuje krevní oběh.
 4. Medový zábal. Přírodní med se nanese na pokožku nohou a obalí se polyetylenem. Užitečné složky medu mají příznivý vliv na stav krevních cév. Doba expozice od 2 hodin.
 5. Obklady z listů kapusty. Účinnost zelí proti špatně se hojícím ranám, zánětům kůže a žil je dlouhodobě prokázána. Naneste na nohy a zajistěte přilnavou fólií. Můžete nechat alespoň 2 hodiny nebo nechat produkt přes noc.
 6. Jódové sítě. Na nohy se pomocí vatového tamponu nakreslí síťka obyčejným lékařským jódem. Nástroj zlepšuje stav zanícených žil.

Pozornost!

Pro přípravu lidových léků můžete místo lékařského alkoholu použít vodku.

Nespoléhejte pouze na tradiční metody léčby. Je nutné zvolit léčbu s lékařem.

Kontraindikace fyzioterapeutických cvičení pro křečové žíly

V patologii nemůžete přetížit nohy. Fyzikální komplexy jsou navrženy tak, aby odstranily bolest a zlepšily stav žil. Měli byste se zdržet terapeutických cvičení, když:

 • exacerbace křečových žil;
 • zhoršení stavu po cvičení;
 • onemocnění, která nejsou spojena s křečovými žilami.

Jakékoli nepříjemné pocity by měly být hlášeny lékaři. Pouze společně s odborníkem můžete zvolit správnou léčbu.

Závěr

Při léčbě křečových žil je důležité přistupovat k problému komplexně. Kromě lékové terapie vykazují terapeutická cvičení vysokou účinnost. Úspěšnost cvičení závisí na pravidelnosti a výpočtu zátěže. Pravidelně navštěvujte svého lékaře, abyste sledovali výsledky.