Laserová léčba křečových žil - co to je, fáze, prevence

laserové odstranění žil

Křečové žíly dolních končetin je patologie, která se vyznačuje křečovými žilami, tvorbou uzlů. Jedná se o jedno z velmi častých onemocnění. Navzdory skutečnosti, že metody léčby křečových žil se v naší době aktivně rozvíjejí, nárůst počtu lidí s tímto onemocněním je alarmující.

Nárůst návštěv klinik s touto patologií je způsoben skutečností, že mnoho lidí má podvýživu (vášeň pro rychlé občerstvení s rychlými sacharidy a malým množstvím rostlinné vlákniny), existují problémy s hormony na pozadí špatné funkce štítné žlázy , nadledvinky na pozadí nepříznivých podmínek prostředí.

zdravé a nemocné žíly

Také velmi častokřečové žíly se objevují během těhotenství, pro osoby, které jsou kvůli specifikům své profese nuceny neustále stát (riziková skupina - kadeřníci, prodejci).

U žen se křečové žíly mohou vyvinout na pozadí pro ně neobvyklého energetického zatížení při sportu: například zvedání činky.

S bojem s křečovými žilami je lepší neotálet. A jednou z nejprogresivnějších metod léčby je laserové ošetření žil laserem.

Léčba žil laserem. co to je

Laserové ošetření žil je minimálně invazivní léčebná metoda. Je účinný v boji proti rozšířeným žilám, trofickým vředům na nohou.

Pod ošetřením žil laserem moderní chirurgové zpravidla míníendovenózní (endovasální) laserová koagulace nebo obliterace (EVLK, EVLO), ablace. Ve svém jádru jsou koagulace, obliterace a ablace v lékařské praxi jedno a totéž. Pomocí speciálních přístrojů se eliminuje krevní reflux v perforujících (tedy spojujících povrchové a hluboké cévy) a povrchových žilách a následně fyzikálně vlivem tepelné energie dochází k odtoku krve do žil.

Terminologické aspekty!

Přejdeme-li k termínům, slovo „obliterace" znamená uzavření, „ablace" – destrukce, „koagulace" – koagulace. Tjto jsou různé části komplexu, který kombinuje procesy, které se vyskytují u nemocných žil během léčby.

V praxi to ale dopadlo takto: když chirurg pracuje s laserem, zákroku se často říká „koagulace" a při radiofrekvenční léčbě žil se často používají termíny „obliterace", „ablace". V tomto případě se místo laseru používá zařízení s vysokofrekvenčním generátorem. Ale pro každý z těchto termínů neexistuje jasná „vazba" na laserové nebo radiofrekvenční zařízení. Proto se pacienti plánující laserovou léčbu žil na různých klinikách mohou setkat s různými názvy zákroku.

 • Endovenózní laserová koagulace (EVLK).
 • Endovasální laserová ablace (EVLA).
 • Endovenózní laserová termální ablace.
 • Tepelná ablace laserem.

Mechanismus laserového odstranění žil

Laser působí zevnitř přes lumen žíly. Podstatou postupu je vytvoření plně kontrolovaného hoření stěny. Je „uvařena", „uzavřena" a poté začíná resorpce, tzn. proces odstraňování žilek je šetrný.

laserový mechanismus odstranění žil

EVLT lze použít samostatně nebo ve složitých operacíchv kombinaci se skleroterapií nebo miniflebektomií.

V prvním případě se část žilek „přesně zataví, část se slepí speciálním přípravkem, ve druhém se kromě zatavení část žilek hned vyvede háčkem a podaří se.

Laserové odstranění žil pomáhá zachránit pacienta před žilní stázou, trofickými poruchami a edémem.

Mechanismus použití laseru je založen na tom, že při cíleném a efektivním dopadu na žilní stěnu se okolní tkáně prakticky nezahřívají.

Pacientům to přináší následující výhody:

 • Operaci lze provádět ambulantně, není nutný pobyt v nemocnici (s výjimkou případů, kdy je patologie vysoce rozvinutá a navíc je nutné uchýlit se k mikroflebektomii), lze ji snadno obejít bez řezů, chirurgický zákrok nevyžaduje šití.
 • Můžete se rychle vrátit ke svému normálnímu životnímu stylu.
 • Existuje poměrně málo kontraindikací (o nich budeme hovořit níže).

Jaké žíly lze odstranit laserem?

Bohužel ne všechny žíly lze odstranit laserem. V pokročilých stadiích as některými anatomickými rysy se používá konzervativní operace (skalpelem).

Které žíly se ale dají operovat laserem?

Je důležité věnovat pozornost rysům průběhu žíly.Laser odstraňuje pouze žíly s lineárním průběhem. Pokud má céva anatomicky vysokou tortuozitu, je obtížné předvídat, jak laserový paprsek projde, a nebude možné zajistit hlavní podmínku pro úspěšnou realizaci postupu - převzetí kontroly nad oblastí umělé popáleniny.

Pokud jde o typ žil, které dobře reagují na laserové ošetření, pakTyto zahrnují:

 • Velká saféna.
 • Malá saféna.
 • Další safény umístěné v hloubce nejméně 5 mm od povrchu kůže;
 • Inkompetentní perforující žíly (tj. žíly s výrazným narušeným žilním odtokem, nejčastěji žíly nohy).

Indikace a kontraindikace pro EVLT

indikace a kontraindikace pro EVLK

Jedinou indikací pro EVLK jsou křečové žíly. Také jedinou metodou, kterou lze použít k chirurgické léčbě otevřeného trofického vředu, je EVLT.

Co je typické pro křečové žíly 1. -4.

 1. Křečové žíly.
 2. Venózní malformace (arteriovenózní malformace). Fistuly, patologické píštěle mezi žilami a tepnami. Mohou být okem neviditelné a detekovatelné pouze mikroskopickým vyšetřením. Kombinujte přímo žilní a lymfatické potíže. Způsobit intenzivní bolest.

Kontraindikace

Bohužel existují kontraindikace pro laserovou léčbu žil:

 • Ischemické projevy na nohouna pozadí obliterujících onemocnění periferních tepen (chronická ischemie) a akutní ischemie dolních končetin. Nejčastěji u pacientů s aterosklerózou. Odstranění žil laserem v tomto případě může být neúčinné. To je způsobeno skutečností, že po léčbě se nevyhnete potřebě komprese a je to na pozadí ischémie - to jsou vážná rizika pro její progresi.
 • Laktace. Rizika jsou spojena s tím, že ženy během kojení mají zvýšenou produkci hormonů. Odborníci doporučují počkat na dobu, kdy se kojení ukončí, a teprve poté sáhnout po laserovém ošetření.
 • Těhotenství.
 • Onkologická onemocnění.
 • Jakákoli patologie v akutní fázi. Jak moc je konkrétní exacerbace v konkrétním případě kritická, určí lékař s přihlédnutím k onemocnění a individuálním charakteristikám pacienta.
 • ucpání tepenkrevní sraženiny.
 • Nemovitosti a nemožnost udržet si aktivní imageživot pacienta po operaci.
 • Zánětlivý proces v oblasti nadcházejícího chirurgického zákrokuintervence (s výjimkou chronických trofických vředů). Zánět může vést k rozšíření infekce během operace a následně k sepsi.

Etapy endovenózní laserové koagulace

Fáze 1. Vyšetření lékařem, konzultace

Je důležité, aby je neprováděl pouze chirurg, alekvalifikovaný odborník v cévní chirurgii, flebolog. Flebolog nejúplněji rozumí rysům anatomie dolních končetin, fyziologii venózního odtoku, patogenezi žilní transformace žil, specifikům stavu chlopní v různých stádiích křečových žil.

Flebologové jsou cíleně školeni v metodách řešení patologických refluxů v žilách. Tito lékaři jsou nejkompetentnější v rozhodování souvisejícím s péčí o cévní malformace.Flebologové, nejen „obecní" chirurgovéPoskytnou vám také nejúplnější doporučení týkající se zotavení.

Fáze 2. Diagnostika. Rozbory a funkční vyšetření

Co zahrnuje předoperační vyšetření?

 • Funkční zkoušky. Jsou několika typů: zjistit selhání perforujících žil, chlopenní nedostatečnost, rozbor stavu, průchodnost hlubokých žil.
 • Krevní test. Důležité je hematologické vyšetření, celkové a biochemické krevní testy (podrobné) Lékař věnuje pozornost zejména těmto aspektům: zda má pacient podle výsledků rozboru latentní zánětlivé procesy, jakou hladinu glukózy, (to je důležité zejména u křečové žíly s trofickými vředy, protože zvýšený cukr vyvolává progresi jejich infekce), hladina D-dimeru (tento ukazatel přímo souvisí s hodnocením rizika krevních sraženin), APTT - tromboplastinový čas (přestože jsme hovoříme o minimálně invazivní intervenci, při manipulaci se žilami je tento ukazatel pro chirurga důležitý). Stejně jako před jinými chirurgickými zákroky na žilách se zjišťuje Rh faktor a krevní skupina, dělá se HIV test, testy na RW (syfilis), HBs (hepatitida B), HCV (hepatitida C).
 • Obecná analýza moči. Je důležité vyloučit skryté patologie, které mohou nepříznivě ovlivnit celkový výsledek.
 • Elektrokardiogram. V případě potřeby ultrazvuk srdce. Bohužel, pokud má člověk problémy s žilami na nohou, často je srdce mimo provoz. To vše je součástí kardiovaskulárního systému. Proto je posouzení stavu srdce pro lékaře nesmírně důležité.
 • Pro ženy - vyšetření u gynekologa. V některých případech se na pozadí syndromu žilní plejády pánevních orgánů vyvíjejí křečové žíly perinea, vulvy a křečové žíly.
 • Ultrazvuk žil a tepen(s duplexem) Jedna ze základních studií, jejíž výsledky se využívají při léčbě. Pro lékaře je důležitá stavba žil, tepen, průměr a rychlost krevního oběhu. Léčebný režim i rehabilitační schéma závisí na ultrazvukovém obrazu. Je to úplný obraz cév a tepen, který pomáhá vytvořit kompetentní soubor opatření k prevenci rizik konkrétního pacienta.

Vzhledem k tomu, že trpící křečovými žilami mají často doprovodná onemocnění, je často dodatečně předepsána ultrazvuková diagnostika dutiny břišní a pánevních orgánů.

Fáze 3. Příprava den před a v den operace

 1. Depilace nohou den předem.
 2. Den před operací může pacient jístlehká snídaně. Pokud člověk užívá nějaké léky, pak se zpravidla nezruší. Ale tento aspekt je důležité koordinovat s lékařem. Zvláště pokud jsou vedlejší účinky léku krvácení.
 3. Vezměte s sebou na klinikukompresní punčochy.
 4. Označení žíly. K označení žíly se používá speciální chirurgický marker. Obsahuje barvivo hořce, rychle schne. Většina markerů, které se používají v chirurgii, má baktericidní vlastnosti. Nakreslí se kompletní projekce žíly. Značení se provádí pod kontrolou ultrazvuku. Výsledek resetu perforace závisí na tom, jak profesionálně je značení provedeno. Také profesionalita značení ovlivňuje estetiku. Středem zájmu jsou nejen lékařské, ale i kosmetické výsledky. Je důležité, aby se manipulace prováděly přísně v oblasti lokalizace vadných, patologicky postižených cév.
 5. Tumescenční anestezie. Používá se studený roztok lokálního anestetika. V blízkosti žíly se vytvoří anestetická "spojka".
 6. Propíchnout.
 7. Zavedení světlovodu do žíly.
 8. EVLO přímo. Lékař zapne zařízení a aktivuje světlovod. Zapne se laserové záření a světlovod se posune podél žíly.
 9. Vytváření komprese. Po zákroku se aplikuje kompresivní obvaz (na žílu se fixují speciální válečky, na nohu se navlékají kompresivní punčochy).

Pokud se provádí pouze laserové odstranění, pak všechny manipulace trvají asi 40 minut.

Pokud je laserová léčba kombinována s miniflebektomií, pak se doba léčby prodlužuje: některé krátké úseky žil jsou odstraněny tenkou punkcí. Kombinace laserového ošetření s mikroflebektomií je vynikající příležitostí k dosažení pozoruhodných estetických výsledků u velmi rozsáhlých křečových žil.

Pokud je důležité laserovou léčbu doplnit skleroterapií, aplikuje se do řady žil speciální lék. Tato kombinace chirurgických technik je relevantní pro teleangiektázie (výrazné rozšíření malých cév), retikulární křečové žíly („vaskulární síť").

Fáze 4. Regenerační

Hlavní věcí v této fázi je nošení kompresních punčoch, prevence relapsů.

Před plánováním laserové léčby je důležité se seznámit s možnými komplikacemi.

Komplikace

Existují kosmetické a globálnější.

komplikace křečových žil

Drobné komplikace

 • Bolestivost. Řada pacientů nemá žádné bolesti bezprostředně po zákroku, ale již po 5-6 dnechbolest 5-6 den po lékařských manipulacích. Zpravidla se to děje v případech, kdy pacienti ignorují pravidla týkající se fyzické aktivity a okamžitě přejdou na aktivní životní styl nebo na pozadí jiných patologií.
 • těsnění.Může být vytvořen v oblasti přítoků "pájené" žíly. Těsnění jsou neestetická a způsobují psychické nepohodlí, pokud však okamžitě převezmete kontrolu nad těsněním,za měsíc a půl je problém snadno odstranitelný. K tomu lékaři upravují schéma komprese v této zóně. U správně zvolených kompresních punčoch se těsnění rozpustí.
 • Pigmentace.Vyskytuje se v době resorpce žíly. Problém se nevyskytuje u všech pacientů, ale pouze v případě, že se žíla nachází blízko kůže. Zvláštní ošetření v tomto případě není nutné.Po nějaké době pokožka ve většině případů znovu získá svůj přirozený odstín.. Pokud se tak následně nestane, pigmentace se odstraní kosmetickými metodami. U pacientů, kteří mají těsnění podél průběhu "pájené žíly", se mohou vyskytnout dostatečně rozsáhlé oblasti pigmentace. V tomto případě se mohou stát "provokatéry" hyperpigmentace.
 • Snížená pohyblivost nohou.Vznik "pocitu provázku". Neexistuje žádná bolest, ale když je noha natažena, zdá se, že k ní byl přivázán provázek, lano a narušuje obvyklé akce v obvyklém „režimu".Několik týdnů po laserové koagulaci pocit nepohodlí zmizína vlastní pěst.
 • Otok. Častěji - v kotníku, dolní části nohy. Problém, stejně jako v případě těsnění, je účinně vyřešen opravou vzoru nošení kompresních punčoch a jejich výměnou.
 • Subkutánní krvácení (hematomy).Pokud používáte vstřebatelné gely, můžete na modřiny za pár týdnů zapomenout.

Velké komplikace

 • Zánětlivé procesy v tkáních.V závažných případech může být nutná medikamentózní terapie. Častěji se ale problém řeší změnou vzoru nošení kompresních punčoch.
 • Flebitida přítoků.V nohou je velké napětí. Kůže silně zčervená (obvykle v proužcích). Teplota kůže lokálně stoupá. flebitida -vzácná komplikace minimálně invazivních výkonů, ale pokud se prohlásil, doporučuje se ultrazvuková dopplerografie, angioscanning, krevní testy. Na základě těchto výsledků se lékař rozhodne, jaké léky pacientovi předepíše (protizánětlivé, léky na ředění krve), zda je nutná fyzioterapie, zda vyměnit kompresní prádlo za těsnější nebo méně volné. Vše se určuje komplexně, ale zároveň zcela individuálně.

Prevence komplikací

Pacientům je předepsáno nošení kompresních punčoch. Nejlepší efekt zpravidla poskytují dva páry pletenin. Nejtěsnější - ihned po zákroku a pletenina - s menším tlakem, aby se zachoval účinek ošetření.

prevence křečových žil

Je důležité, aby při výběru kompresních punčoch bylo bráno v úvahu nejen povědomí o značce, ale také dvě podmínky:

Kompresní punčochy musí odpovídat normě RAL. V tomto případě jsou produkty pečlivě analyzovány a hodnoceny na úroveň komprese, rozložení tlaku.

Vyhodnocení optimální úrovně komprese by měl provádět výhradně lékař. Nezávislý výběr kompresních punčoch a předepisování jedné nebo druhé úrovně komprese je obrovská chyba, která je plná bolesti a těsnosti. Při sebehodnocení pacient často spoléhá na subjektivní vjemy (některé punčochy jsou těsnější, jiné méně). Ale jen lékař může objektivně posoudit, který anatomický řez a jaká komprese jsou pro konkrétního pacienta optimální.

Pokud je práce dynamická nebo statická, ale musíte pracovat výhradně ve stoje,po koagulaci žil je důležité vyvarovat se vysoké zátěže, často mění polohu nohou během dne.

Jsou uvedeny opravy pro fitness a sport. Nejlepším druhem cvičení je plavání a chůze. Užitečná je střídavá chůze po patách a špičkách.

Ale strečink je to, co poprvé po zákroku může nejvíce uškodit. Také stojí za to zdržet se skákání, běhání - zejména s akcelerací, cvičení s činkami.