Fáze křečových žil

bolest nohou s křečovými žilami

K dnešnímu dni byly studovány všechny příznaky a projevy křečových žil, kterými trpí muži a ženy různého věku. To umožňuje včasnou diagnostiku a léčbu. Chcete-li zjistit, kolik fází křečových žil existuje, a zjistit, jaké změny odpovídají každé z nich, zkusme to dále.

Etapy křečových žil dolních končetin

Je nesmírně důležité mít podrobné informace o fázích křečových žil. To vám umožní přijímat preventivní opatření a udržovat zdraví nohou a vyhnout se vážným problémům. Jakékoli nepohodlí v dolních končetinách, únava a otoky mohou být prvními příznaky křečových žil v počáteční fázi. Abychom pochopili, s jakou úrovní problému se zabýváme, je nutné seznámit se s fázemi vývoje onemocnění. Existuje několik klasifikací a fází křečových žil, z nichž každá umožňuje určit příznaky onemocnění žil.

Klasifikace stádií křečových žil končetin podle CEAP

Flebologové po celém světě používají klasifikaci CEAP k určení stádia křečových žil dolních končetin. Dělí nemoc do 7 fází:

 • C0 - bez viditelných známek křečových žil dolních končetin. Počáteční stadium může být charakterizováno únavou v nohou, pacient si stěžuje na křeče a tíhu.
 • C1 - projev telangiektázie - podkožní kapilární síť, mírné rozšíření retikulárních žil o průměru nejvýše 2-3 mm. V této fázi křečových žil lze kromě metliček diagnostikovat i hemodynamické poruchy a další příznaky žilní nedostatečnosti. Počáteční křečové žíly nevyžadují chirurgický zákrok. Postupy jeho eliminace jsou čistě kosmetického charakteru.
 • C2 - viditelné křečové žíly. V této fázi jsou dobře patrné podkožní žíly o průměru větším než 3 mm, křečové uzliny a hrbolky. Chlopeň povrchové žíly nefunguje správně, kvůli čemuž je narušena mikrocirkulace krve. Pokud počáteční fáze křečových žil nevyžaduje chirurgický zákrok, pak může lékař nabídnout řešení problému pomocí moderních chirurgických metod.
 • C3 - v této fázi křečových žil se k viditelným změnám na žilách přidává edém končetin. To pravidelně znepokojuje pacienta, vytváří další nepohodlí při chůzi. Často se v této fázi používá integrovaný přístup k léčbě křečových žil dolních končetin. To zahrnuje důkladnou diagnostiku, medikamentózní léčbu, operaci a dlouhodobé pozorování odborníka.
 • C4 - může se objevit změna barvy a ztenčení kůže, svědění, pálení a v důsledku toho žilní ekzém. V zóně trofických změn získávají tkáně hnědý odstín, zanícená oblast se může namočit a pokrýt kůrou. Pokud se takové křečové žíly neléčí, mohou vést k závažnějšímu stádiu onemocnění. Ve většině případů není žilní ekzém snadno reverzibilní.
 • C5 - zhojený trofický vřed. C6 - otevřený trofický vřed. Obě stadia křečových žil nohou se projevují porušením celistvosti kůže a způsobují pacientovi nesnesitelnou bolest. Kromě toho vede peptický vřed k celkovému snížení imunity těla. Přetrvávající otevřené rány slouží jako živná půda pro různé infekce, které mohou stav zhoršit. Trofické křečové žíly nohou jsou poslední fází, jejíž léčba zahrnuje odstranění nemocné žíly. Lokální léčba nepřinese žádné výsledky.

Je třeba si uvědomit, že nejen křečové žíly nohou ve stadiu C6 mohou způsobit peptický vřed. Existují další onemocnění, která jsou klíčovými faktory pro vznik trofických vředů. Léčebné metody pro každý konkrétní případ jsou zcela odlišné, proto je nesmírně důležité stanovit přesnou diagnózu.

První fáze křečových žil: popis a příznaky

Pro informativní seznámení se stádii křečových žil dolních končetin se používá užší klasifikace onemocnění.

Kompenzační fáze, kdy jsou křečové žíly nejméně výrazné, je počáteční fáze, která se vyznačuje mírným nepohodlím v nohou při dlouhé chůzi nebo práci, přítomností metliček. Stěna nádob nemá výraznou deformaci. Nebezpečí stadia křečových žil spočívá v tom, že onemocnění je asymptomatické. Vrozené mechanismy těla na sebe berou „nápravu" poruch v žilních cévách a kompenzují jejich plnohodnotnou práci.

Známky křečových žil v raných stádiích

 • Únava a tíha v nohou;
 • Malý otok;
 • křeče;
 • Přítomnost pavoučích žil.

Jak zastavit křečové žíly v počátečních fázích?

Když se objeví první příznaky, určitě se poraďte s lékařem. Křečové žíly stadium 1 je kosmetické onemocnění. Pokud diagnóza neodhalila další předpoklady a „špatnou" dědičnost, pak lze mluvit o lehké formě onemocnění, spojené spíše s životním stylem než se závažnější etiologií. Rizika můžete minimalizovat také dodržováním jednoduchých doporučení pro počáteční fázi křečových žil:

 • Vést aktivní životní styl: běh, chůze, plavání atd. ;
 • Nezvyšujte nadváhu;
 • Noste pohodlné boty;
 • Proveďte speciální cvičení pro nohy.

Křečové žíly stadium 2: popis a příznaky

Stádium subkompenzace - křečové žíly na nohou se stávají znatelnějšími a příznaky se zintenzivňují. Přibyla bolestivá bolest a časté křeče. Kůže může získat namodralý odstín a v místě výskytu žilních uzlin a hrbolků se objeví pocit pálení a svědění. V této fázi křečových žil se doporučuje minimálně invazivní operace, EVLT a nošení kompresních punčoch.

Křečové žíly stadium 3: popis a příznaky

Stádium dekompenzace je poslední fází křečových žil, která se vyznačuje vážnými poruchami v práci žilního krevního oběhu. Funkce těla nejsou vykonávány a kompenzační mechanismy přestávají zvládat své úkoly.

V této fázi vývoje křečových žil se objevuje hyperpigmentace kůže, tkáně nedostávají dostatek výživy, jsou vyčerpány, což má za následek tvorbu trofických vředů. Žíly podléhají těžké deformaci, může se vyvinout tromboflebitida. V případě nesprávné léčby mohou křečové žíly 3. stupně způsobit vážnou ránu zdraví až do nevratných následků.

V některých zdrojích se rozlišují křečové žíly stupně 4, zpravidla to odpovídá klasifikaci C6. Ve všech fázích vývoje křečových žil je třeba věnovat zvláštní pozornost kvalitě léčebného procesu. Pouze integrovaný přístup dosáhne efektivního výsledku a odstraní nejen příznaky, ale i příčinu onemocnění.

Jako venotonikum mnozí odborníci doporučují francouzský lék, který se osvědčil jako angioprotektivní prostředek, který zlepšuje krevní oběh a má drenážní účinek na lymfatický systém. Užívání prášků je vhodné nejen v prvních fázích křečových žil, ale i ve fázích rehabilitace po těžším průběhu onemocnění. Dávkování a dobu užívání léku určuje pouze ošetřující lékař.