Co způsobuje žilní křečové žíly

Křečové žíly zůstávají mezi pacienty stále podceňovaným problémem. V mnoha případech ženy trápí otázka estetiky, ale křečové žíly nejsou jen kosmetickou vadou. Pokud jsou na počátku onemocnění na kůži viditelné pouze metličkové žilky, pak s postupem onemocnění způsobují křečové žíly stále větší nepříjemnosti: na končetinách se objevují otoky, křeče, bolesti, pálení, svědění, mohou se tvořit trofické vředy čas, proto nemoc nepodceňujte. Tato nemoc není o nic méně nebezpečná pro muže, kteří si ji odmítají všimnout do posledního.

Co způsobuje křečové žíly

Křečové žíly se mohou objevit kdekoli v žíle, ale nejčastěji onemocnění postihuje nohy. To je způsobeno gravitací: pro krev je obtížnější proudit nahoru proti gravitaci. U zdravého člověka je normální odtok usnadněn kontrakcí svalů a elastické stěny cév a také uzavřením chlopní. Pokud je žíla poškozena v jakékoli oblasti, krev může proudit opačným směrem, objevuje se městnání. V důsledku nahromadění žilní krve část cévy vyčnívá a rozšiřuje se, což je patrné pouhým okem.

příčiny křečových žil

Existuje mnoho důvodů a faktorů, proč se objevují křečové žíly, tyto jsou:

 • dlouhé statické zatížení.
 • Těžká fyzická práce.
 • Sedavé zaměstnání.
 • Dědičnost.
 • Věk: snížení elasticity cévní stěny v důsledku snížení produkce kolagenu.
 • Ženský.
 • Hormonální změny, příjem hormonů.
 • Chronická avitaminóza.
 • Zranění.
 • Hmotnost set.
 • Zahuštění krve.
 • Časté lety.
 • Těhotenství.

Pokud se málo pohybujete nebo hodně stojíte, svaly nedostávají racionální zátěž. Svaly kontrakcí pomáhají krvi překonat přitažlivost. V opačném případě hlavní zátěž dopadá na ventily: musí pracovat s pomstou, která může způsobit poškození. Lidé v jakémkoli stádiu křečových žil jsou zobrazeni v kompresním prádle: punčocha optimálně svírá končetinu a ve skutečnosti přebírá funkci svalů.

Křečové žíly u těhotných žen

U těhotných žen se objem cirkulující krve zvyšuje, takže cévy to nemusí zvládnout. Zvyšuje se zátěž srdce, váha, zvyšuje se srážlivost krve, ochabuje svalový tonus, děloha tlačí na nejbližší cévy. Každý z těchto faktorů sám o sobě může způsobit křečové žíly.

Pokud se během těhotenství objeví křečové žíly, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Procedura ultrazvuku je pro plod bezpečná, metoda je naopak informativní a umožňuje sestavit plán léčby. Pacientům jsou předepsány komprese, koupele nohou, flebotonika v pozdějších stádiích.

S křečovými žilami se objevily skvrny

Stařecké skvrny se mohou objevit z různých důvodů, jako je nesprávná péče o pleť nebo poškození. Pokud ale bolí nohy a dochází k hyperpigmentaci, může se vyvinout tromboflebitida a vředy, což jsou docela nebezpečné zdravotní stavy. Oddělená krevní sraženina může vést k infarktu, zablokování plicní tepny (PE) a mrtvici. Pokud se na noze objeví modřiny z křečových žil, může to také znamenat rozvoj tromboflebitidy.

Jak pochopit, zda se modřiny objevily kvůli domácím příčinám nebo křečovým žilám? Hematomy po nárazu zmizí samy o sobě, s časem se skvrny zmenšují. U křečových žil se modřiny objevují pravidelně, nejsou spojeny s traumatem a někdy vůbec nezmizí. Modré skvrny se nacházejí v oblasti rozšířené žíly nebo vaskulární sítě.

Pokud se během křečových žil objeví červené skvrny, může se vyvinout dermatitida. Toto není nezávislé onemocnění, ale důsledek křečových žil. Skvrny mohou být červené nebo červenofialové. Kromě toho dochází k loupání, hrbolům, vlhkým bublinám. Kůže časem praskne, začne se odlupovat, jakoby spálená na slunci, přidá se svědění. Pokud se neléčí, mohou se objevit hnisavé vředy.

Objevily se křečové žíly: co dělat

příznaky křečových žil

Hlavní chybou pacientů je doufat, že křečové žíly ustoupí samy. Poškozené ventily a stěny se ale samy nevzpamatují. Pro zmírnění zánětu a posílení krevních cév lékaři předepisují speciální léky - venotonika.

Mnoho pacientů ví, že kompresní punčochy pomáhají při křečových žilách. Pokud si ale punčochy vyberete sami, můžete si jen uškodit na zdraví. Spodní prádlo se liší stupněm komprese a bez výzkumu je těžké pochopit, který model je pro vás ten pravý. Proto byste se neměli léčit sami.

Léčba

Pokud se objeví příznaky křečových žil, měli byste kontaktovat flebologa nebo cévního chirurga. Vyšetření ale musíte podstoupit i v případě, že nemáte žádné vnější známky, ale obáváte se bolestí klenutí a syndromu neklidných nohou. Křečové žíly jsou úspěšně léčeny včasnou léčbou.

 • Malá cévní síť se odstraňuje skleroterapií: pomocí nejtenčí jehly lékař vpíchne látku, která problematickou cévu utěsní. Zákrok je bezbolestný, a proto nevyžaduje anestezii. Pacient nepotřebuje hospitalizaci a doba zotavení trvá jen málo času.
 • Velké cévy jsou odstraněny z oběhového systému laserovou koagulací. Poškozená žíla se utěsní laserem: senzor se zavede punkcí pod ultrazvukovou kontrolou. Rehabilitace, jako v případě skleroterapie, není nutná. Pacient může chodit a žít normální život.

Je třeba si uvědomit, že oba tyto postupy zachrání pacienta před estetickým defektem a zabrání trombóze v oblasti defektní žíly, ale neřeší hlavní problém. Je bezpodmínečně nutné zjistit, proč se na nohou objevily křečové žíly: kvůli endokrinním poruchám, nedostatku vitamínů, hormonální terapii, srážení krve atd. Jen tak lze zvolit adekvátní terapii a zastavit rozvoj onemocnění.

V případě křečových žil kontaktujte lékaře specializovaného cévního centra. V takových klinikách radí zkušení flebologové, používají se endovaskulární techniky, takže léčba je maximálně šetrná a netraumatická.