Lidové léky na křečové žíly: 18 domácích receptů

Křečové žíly jsou jedním z nejčastějších onemocnění. Vystouplé žilky a pavoučí žilky nejen kazí vzhled nohou, ale ohrožují i zdraví. Tahání v lýtkách a následně bolest, tvorba krevních sraženin – tím je nemoc nebezpečná.

Oficiální medicína v drtivé většině případů inklinuje k chirurgické intervenci. Někdy jsou pacientům předepsány venotonika, cvičební terapie a diety. Ale nezapomeňte na neformální medicínu - lidové metody.

křečové žíly a jejich léčba lidovými léky

Příčiny onemocnění

Příčiny, které vyvolaly rozvoj křečových žil, hrají důležitou roli, protože je třeba je odstranit, aby byla další léčba účinnější. Velmi často se křečové žíly vyskytují u těhotných žen, stejně jako u těch, jejichž blízcí příbuzní trpěli touto patologií.

Práce, která vyžaduje dlouhodobé sezení nebo stání, je také faktorem, který nemoc vyvolává. Pokud je člověk ve výše uvedených rizikových skupinách, pak musí přijmout preventivní opatření, to znamená více chodit, běhat, jíst zeleninu a ovoce, častěji ležet se zvednutými nohami a když se objeví první příznaky, zahájit léčbu.

Lidové léky na křečové žíly

 1. Jedním z nejčastějších receptů je odvar z chmele. Drcené šišky v množství 1 polévková lžíce. l. nalijte sklenici horké vody a vložte na čtvrt hodiny do vodní lázně. Před pitím tekutinu přefiltrujte. Odvar pijte, stejně jako jiné léky, půl hodiny před jídlem 3x denně. Doporučuje se neukládat si je do zásoby pro budoucí použití, ale denně připravovat čerstvou porci;
 2. Infuze jablek Antonovka pomůže vyčistit krev, zlepšit krvetvorbu, normalizovat spánek a chuť k jídlu. K tomu potřebujete tři ovoce. Vloží se do smaltované nádoby, zalijí se 1 litrem vroucí vody, přikryjí se víkem a zabalí se na 3 hodiny. Po uplynutí nastavené doby se jablka rozdrtí, aniž by je vyndali z vody. Nálev není nutné filtrovat. Konzumuje se na lačný žaludek ráno a večer před spaním, čtvrt šálku, jíst med;
 3. Dalším účinným lidovým lékem na křečové žíly je jablečný ocet. Touto tekutinou se potírají žíly a zároveň se požívá voda s octem (1 lžička na 1 sklenici);
 4. Pokud jsou žíly velmi oteklé a mají tvrdé plaky, používají se zelená rajčata. Nezralá zelenina se nakrájí na kolečka, omotá se kolem bolavého místa a fixuje se elastickými obvazy. Postup se provádí v noci. Proces tohoto typu léčby je poměrně dlouhý - nejméně šest měsíců;
 5. Kyselé mléko + nasekaný bylinkový pelyněk. Ingredience se smíchají a nanesou na obvaz, který se přiloží na nohu a zafixuje náplastí. Zároveň můžete popíjet výše uvedený jablečný nálev. Kurz - 5 dní, poté přestávka na 10 a opakování;
 6. Kopřiva je účinný prostředek nejen na léčbu křečových žil, ale i na řadu dalších onemocnění. Terapie je však poměrně dlouhá - asi šest měsíců. Během této doby je nutné pít nálev z rostliny. Na mírném ohni se přísady přivedou k varu (poměry jsou popsány výše), ochladí se a zfiltrují. Výsledný vývar se rozdělí na 3 porce (každá o objemu přibližně 75 ml). Pijte lék jako obvykle před jídlem;
 7. Syrové brambory. Rozemlejte 5 středních hlíz na struhadle a naneste výsledné pyré na nohy, které jsou obaleny polyethylenem. Očistěte končetiny po 4 hodinách. Recenze takové terapie naznačují odstranění bolesti, stažení žil a výrazné zlepšení stavu končetin;
 8. Tinktura z jírovce je jedním z nejznámějších prostředků pro léčbu těžkých forem křečových žil. K vaření potřebujete 50 g květenství rostlin a 1 litr vodky. Složky se smíchají a louhují po dobu 2 týdnů, občas se protřepávají. Užívejte 30 ml třikrát denně před jídlem po dobu 1 týdne, následuje přestávka po dobu 5 dnů a opakujte kúru. Výsledek bude patrný za měsíc a půl.
 9. Česnek + olej. Složky se smíchají v poměru 1 ku 2. Směs se aplikuje na problémové oblasti a obvazuje. Postup se provádí v noci. Ráno se zbytek smyje teplou vodou. V této době se doporučuje nosit vlněné ponožky a měkké kalhoty, aby nedošlo k poškození citlivých cév.
 10. Antivarikózní koktejl obsahuje mandle, med a čistou vodu. Několik ořechů je rozdrceno na prášek. Poměry jsou stejné jako při přípravě odvarů. Oslaďte lžící medu. Ingredience jsou dobře promíchány a vyluhovány asi hodinu. Nálev se užívá před snídaní a 2 hodiny po ní. Současně se doporučuje jíst piniové oříšky a potřít postižená místa jejich olejem.
 11. Kalanchoe zpeřený. Tato pokojová rostlina se osvědčila v boji proti křečovým žilám. K přípravě léku je třeba naplnit litrovou nádobu do poloviny listy a nalít 70% alkohol na vrchol. V této formě se přísady nechají 2 týdny, pravidelně se protřepávají. Aplikujte infuzi 1krát denně, večer. Zlepšení jsou patrná již po první aplikaci.
 12. Vši a lopuch. Rozmačkané a mírně nahřáté dřevěné vši se přiloží na postižené místo a obalí se listem lopuchu. Jsou fixovány obvazy, které jsou odstraněny po 30 minutách. Postup lze provádět až 4krát denně. Místo lopuchu se používají i listy zelí.
 13. Lilac listy. Půllitrová nádoba se naplní do poloviny plechy a zalije se alkoholem nebo vodkou. Náprava trvá týden, pravidelně se protřepává. Nohy se třou úplně, po celé délce, včetně chodidel, měsíc.
 14. Bílé květy akácie mohou odstranit oteklé křečové žíly. K tomu se 50 g rostliny nalije do ½ litru vodky a nechá se 2 týdny. Končetiny jsou hojně navlhčeny výslednou kapalinou a třeny.
 15. Strouhaný česnek (250 g) + tekutý med (350 g). Smíšené přísady trvají 7 dní. Užívejte perorálně 15 ml. Terapie trvá 1-2 měsíce.
 16. Nadzemní část samčí kapradiny + květy a listy pelyňku stříbrného. Suché bylinky se melou v hmoždíři ve stejných poměrech. Na lžíci směsi je potřeba stejné množství kyselého mléka. Vzniklá kaše se nanese na gázu, která se přes noc přikládá na problémová místa.
 17. Arnika a kůra lísky. Lžíce drcených rostlin se nalije do 150 ml horké vody a nechá se 8 hodin. Pijte tekutinu 50 ml. Zároveň se doporučuje na noc přikládat kefírové obklady.
 18. Mast z léčivých rostlin a jezevčí tuk: Potřebné jsou suché bylinky podběl, třezalka, heřmánek, luční, manžeta, čekanka. Z každého odeberte lžičku a nasypte do kastrůlku, zalijte 100 ml horké vody a za stálého míchání přiveďte na mírném ohni k varu. Po mírném vychladnutí směsi přidejte rostlinný olej nebo jezevčí tuk a důkladně promíchejte. Výsledný produkt se uchovává v chladničce. Nanáší se na nohy tenkou vrstvou a nahoře je pokryt polyethylenem a elastickými obvazy. Obvaz se mění až 3krát denně. Kurz - 1 týden.

Stojí za zmínku, že těžká stadia křečových žil nejsou léčena lidovými metodami a léky jsou bezmocné. V tomto případě musíte navštívit flebologa, možná budete potřebovat operaci.

Dieta pro křečové žíly

Pacienti musí do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vitamín C. Zmírňuje otoky a zpevňuje stěny cév. Proto se doporučuje používat:

 • kiwi;
 • černý rybíz;
 • citrus.

Užitečné jsou i mořské plody, které obsahují látky zvyšující elasticitu cév.

Zvláštní místo ve stravě je věnováno rostlinným vláknům, proto se doporučuje jíst:

 1. listová zelenina;
 2. ovesné vločky;
 3. čočka;
 4. hlávkový celer;
 5. jablka.

Látky obsažené ve výše uvedených produktech zajišťují normalizaci střev, protože porušení jeho fungování zvyšuje zatížení žil nohou.

Je nutné jíst potraviny, které snižují srážlivost krve, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin. Jedná se především o česnek a cibuli bohatý na kumarin, olivový olej, červený rybíz, třešně, citrony.

Tělesné cvičení

Existují speciální komplexy cvičební terapie. S těmi lékař pacienta určitě seznámí. Doma je lze provádět bez problémů.

Jedním z nejúčinnějších je Mikulinovo cvičení:

 • Člověk stojí na špičkách a pak náhle přistane na patě.
 • Opakujte 30 až 50krát a poté odpočívejte 10 sekund.
 • Takové rozcvičení je vhodné provádět 2-3x denně, ale neměli byste dělat více než 60 cviků najednou.

Je nutné léčit onemocnění komplexním způsobem, v případě potřeby pomocí léků, lidových receptů, dietní a cvičební terapie, kompresního prádla.