Křečové žíly - příčiny, příznaky, diagnóza, léky a alternativní léčba

Každému čtvrtému obyvateli planety jsou diagnostikovány křečové žíly, jejichž příznaky nejsou jen kosmetickou vadou, ale vysokým rizikem trombózy. Křečové žíly na dolních končetinách a dalších orgánech mají několik klasifikací, které jsou způsobeny různými příčinami a mnoha možnostmi průběhu onemocnění. Pokud není patologie léčena, pak komplikace povedou k poruše venózního průtoku krve, výskytu trofických vředů, modrému zbarvení a nekróze orgánů.

Co jsou křečové žíly

Z lékařského hlediska křečové žíly prodlužují a rozšiřují cévy dolních končetin s postupným ztenčováním žilní stěny. Výchozím prvkem patologie je porucha chlopně, která je hlavní příčinou stagnace. Pod vlivem hemodynamického tlaku je narušena rovnováha mezi kolagenem, svalovými buňkami a elastickými vlákny, což vede ke zvýšení tloušťky stěny. Pokud je svalová pumpa nedostatečná, dochází ke stagnaci, která vyvolává narušení zpětného toku krve a tvorbu křečových žil.

Příznaky křečových žil

Je těžké si nevšimnout příznaků patologie ani v počáteční fázi. Nejprve se křečové žíly dolních končetin projevují bolestí po intenzivní fyzické aktivitě, pocitem tíže, pocitem pálení podél žil a otoky bérce. Obraz nevypadá příliš esteticky. Další příznaky křečových žil závisí na stupni patologie:

 1. První stupeň.Pacient nepociťuje silné nepříjemnosti. Slabý otok a bolest se objevují pouze večer.
 2. Druhý stupeň.Nohy jsou oteklé, projevuje se žilní síť, v noci se objevují křeče. Chlopně povrchových žil se zmenšují, což má za následek zhoršený průtok krve.
 3. Třetí stupeň.Na nohou dochází ke zvýšení pigmentace kůže, objevují se otoky nohou a chodidel, neustále se vyskytuje bolestivý syndrom a celková slabost.
 4. Čtvrtý stupeň.Vznikají ulcerativní vady, které poškozují měkké tkáně (trofické vředy), dochází k vnějšímu krvácení. Je možné prasknutí varikózní stěny.

Známky křečových žil na nohou

Lidé často spojují křečové žíly na nohou s jinými patologiemi. Pouze lékař může přesně diagnostikovat onemocnění. První příznaky křečových žil:

 • bolest dolních končetin při dlouhodobé chůzi a / nebo ráno;
 • vzhled pavoučích žil na kůži dolní části nohy, stehen;
 • cyanóza povrchových vrstev epidermis nad poškozenými žilkami;
 • nadýmání, tíha lýtkových svalů.

Pokud pacient nevěnuje pozornost prvním známkám zvětšení (dilatace) žil, objeví se bolest podél žilních kmenů a na pokožce se objeví zvýšená pigmentace. K nemoci se připojuje dermatitida a ekzém. Křečové uzliny vyčnívají nad povrch kůže bérce a chodidel. S výraznou patologií se vyvíjejí komplikace nebezpečné pro lidské zdraví.

projevy křečových žil na nohou

Důvody

Vyvolávajících faktorů křečových žil je mnoho. Jedná se o genetiku, obezitu, těhotenství, porod. Lékaři se však domnívají, že hlavní příčiny křečových žil jsou:

 • dědičná predispozice;
 • vrozená patologie chlopně;
 • pravidelné užívání hormonální antikoncepce;
 • dlouhodobý pobyt na nohou;
 • sedavý životní styl;
 • zvětšená děloha;
 • maligní nádor, který narušuje normální odtok venózní krve;
 • endokrinní poruchy;
 • porucha hormonálního systému.

Klasifikace

Je možné stanovit přesnou klasifikaci patologie po úplném vyšetření a pozorování v dynamice. Typy křečových vaskulárních onemocnění se dělí podle umístění povrchových nebo hlubokých žil. Křečové žíly dolních končetin jsou klasifikovány podle řady kritérií:

 • závažnost žilní nedostatečnosti;
 • objem léze;
 • závažnost patologie;
 • konfigurace ektazovaných oblastí;
 • vzhled;
 • přítomnost hemodynamických poruch.

Fáze křečových žil

Podle mezinárodní klasifikace mají křečové žíly tři fáze, z nichž každá má své vlastní vlastnosti:

 1. Fáze kompenzace.Trvá měsíce nebo dokonce roky. Výrazné projevy patologie mohou zcela chybět. Z vizuálních příznaků je možný výskyt klikatých žil na nohou.
 2. Fáze subkompenzace.Může trvat několik let. Vyvíjí se silná deformace perforujících žil, která je doprovázena zhoršeným průtokem krve. Na holeních se kůže stává fialově hnědou.
 3. Fáze dekompenzace.Všechny klinické projevy se zhoršují, edém se stává trvalým, vytvářejí se dlouhodobě nehojící se trofické vředy.

Komplikace

Nejběžnější komplikací křečových žil je chronická žilní nedostatečnost, kdy cévy nejsou schopny normálně vyživovat měkké tkáně dolních končetin. Flebitida se také často vyskytuje v důsledku silné expanze lumen žil. Toto onemocnění postihuje řadu cév, které jsou umístěny blízko povrchu kůže. Pokud není léčen zánět žil, šíří se flebitida hluboko do těla. Tromboflebitida je patologie, která postihuje čtvrtinu lidí s křečovými žilami.

Nejnebezpečnější komplikací křečových žil je trombóza. Výsledný trombus může ucpat cévu, což vede ke gangréně a amputaci nohy. Pokud krevní sraženina vychází z hlubokých žil dolních končetin, bude přenesena krevním řečištěm nejprve do srdce, pak do plic - to je příznak tromboembolie. V plicní tepně se sraženina zasekne a sníží přísun kyslíku do síně. Při velké krevní sraženině je možný smrtící výsledek.

flebitida na nohou jako komplikace křečových žil

Diagnostika

Při prvních projevech křečových žil byste se měli poradit s chirurgem, neurologem nebo flebologem. Lékař bude schopen stanovit správnou diagnózu po stanovení diagnózy. Zlatým standardem pro detekci onemocnění žilního systému je průchod ultrazvukového duplexního skenování. Během této metody lékař vidí přesný obraz deformace žil v každé oblasti. Nedílnou součástí diagnózy jsou laboratorní testy krve, moči, hormonálních hladin. Nejdůležitější analýzou je index srážení. S jeho pomocí je správně hodnoceno riziko tromboflebitidy a trombózy.

Léčba křečových žil na nohou

Do komplexního programu léčby křečových žil musí být zahrnuta strava, protože nadváha je jedním z hlavních rizikových faktorů pro křečové žíly. Odvykání kouření je také zahrnuto v terapeutickém schématu, protože oxid uhličitý křečí krevní cévy, což zvyšuje riziko sekundárních komplikací (mrtvice, srdeční infarkt). Nosit kompresní prádlo je také vynikající možností, jak se zbavit patologie v rané fázi, ale hlavní léčba křečových žil je léková a / nebo chirurgická léčba.

Konzervativní léčba

Ke zmírnění stavu pacienta lékaři předepisují lokální a systémové léky, kompresní terapii a speciální cvičení. Ačkoli konzervativní opatření pacienta úplně nezbaví křečových žil, pomohou zmírnit příznaky a předcházet komplikacím. Dekongestiva chrání před otoky, snižují abnormální propustnost žilních stěn a působí proti hromadění tekutiny. Léky, které zlepšují krevní oběh, normalizují metabolismus kyslíku ve tkáních a mají ochranný účinek proti volným radikálům.

Léky

Pro lékařské ošetření křečových žil se používají různé skupiny léků, včetně antikoagulancií, fleboprotektorů, destičkových antiagregačních látek a antihistaminik. Pro místní terapii se používají kortikosteroidy a protizánětlivé léky, systémové enzymy.

Strava

Aby byla léčba křečových žil úspěšná, je nutné kompenzovat výživu z hlediska příjmu kalorií, to znamená, že spotřebovaná energie by neměla být větší než energetická potřeba těla. Kromě toho by měly být z jídelního lístku vyloučeny papriky, marinády, horké koření, uzeniny, mělo by se snížit množství soli a spotřeba živočišných tuků. Doporučuje se vzdát se alkoholu. Potraviny, které jsou potřebné ve stravě:

 • velké množství zeleniny a ovoce;
 • mořské ryby, mořské plody;
 • hrubý chléb;
 • rostlinné oleje;
 • ořechy.
zeleninu a ovoce při dietě s křečovými žilami

Kompresní terapie

Dobrá volba pro prevenci a při komplexní léčbě křečových žil. Terapeutický účinek je způsoben účinkem stlačení rozšířených žil, což redistribuuje krevní potrubí. V prodeji najdete punčochy, podkolenky, punčocháče s různými tlakovými parametry, možnosti modelu a barvy. Je nutné si obléct kompresní punčochové zboží ráno ještě před zaujetím svislé polohy, dokud není žilní systém plný krve, a nosit až do večera.

Chirurgická operace

Pokud konzervativní léčba křečových žil na nohou nedává výsledky a přítomnost krevních sraženin zvyšuje riziko komplikací, lékař vás odkáže na operaci. Existuje několik metod chirurgického zákroku na křečové žíly:

 1. Kombinovaná flebektomie.Klasická možnost, jejímž hlavním úkolem je eliminovat reflux. Žíly jsou odstraněny malými řezy.
 2. Endovazální elektrokoagulace.Zahrnuje odstranění podkožních cév pomocí proudu.
 3. Kryochirurgie.Umožňuje odstranit postižené žíly kvůli nízkým teplotám.
 4. Intraoperační sklerobliterace.Podstatou skleroterapie je použití katétrové injekce do safenózních žil speciálních sklerotizujících látek.
 5. Endoskopická disekce.Lékař pomocí sond spojí postižené žíly a odstraní je z krevního řečiště.
 6. Laserová koagulace.Žíla je zevnitř utěsněna laserovým paprskem a je vyloučena z obecné cirkulace.

Tradiční metody

Expanzi žil nelze vyléčit lidovými recepty, ale lze jí pomoci při komplexní terapii. Nejběžnější prostředky:

 1. Lopuch.Držte čistý list rostliny nad párou, aby se zahřál, pak ji aplikujte na postiženou žílu s vnitřkem ve formě komprese a zafixujte ji obvazem. Procedura musí být provedena před spaním. Kurz zahrnuje 5 obkladů, které se aplikují každou druhou noc.
 2. Olejový extrakt z měsíčku.Nalijte květiny rostliny (50 g) jakýmkoli rostlinným olejem (500 g) a poté půl hodiny duste ve vodní lázni. Trvejte na tom hodinu, poté filtrujte a každý den před spaním otřete bolavé oblasti. Nahoře svázat vlněnou šálu a nechat přes noc. Průběh léčby je 1 měsíc.

Profylaxe

Aby se zabránilo vážným následkům křečových žil, je důležité včas provést preventivní opatření:

 • vrátit tělesnou hmotnost zpět do normálu;
 • zabránit hypodynamii;
 • nosit kompresní prádlo;
 • aplikujte krémy a masti - venotonické;
 • vyhněte se mechanickému zranění nohou;
 • zabránit zvýšení zatížení dolních končetin;
 • jednou za 2 roky podstoupit ultrazvuk žil.

Fotografie křečových žil dolních končetin

fotografie křečových žil na noze