operace žil na nohou

operace k odstranění křečových žil

Rozvoj křečových žil usnadňují takové „zlozvyky" moderního člověka zkaženého civilizací, jako jsou:

 • sedavý způsob života (kontrakce lýtkových svalů přispívají k odtoku krve z žil dolních končetin – jedná se o tzv. „druhé srdce");
 • nadváha (v USA, kde se obezita stala celonárodním problémem, trpí křečovými žilami 25–30 % dospělé populace);
 • profese spojené s dlouhým pobytem ve stoje nebo vsedě (dlouhý pobyt u počítače, zvláště pokud máte zlozvyk přehazovat nohy přes nohy, může vést i ke křečovým žilám).

Počáteční stadia onemocnění jsou často zcela asymptomatická, zatímco konzervativní terapie není schopna obnovit patologicky rozšířené žíly a deformované žilní chlopně. Proto často při první návštěvě lékaři doporučují pacientům odstranění žil.

Indikace k operaci

Indikací k operaci k odstranění křečových žil může být jakýkoli projev onemocnění, které snižuje kvalitu života pacienta, včetně:

 • porušení ventilového aparátu zjištěná při jmenování lékaře v kombinaci s protažením stěny saphenózních žil (toto je hlavní kritérium, že konzervativní terapie již není účinná);
 • trombóza safény (tromboflebitida);
 • příznaky žilní nedostatečnosti (noční křeče v lýtkových svalech, bolest a pocit tíhy v nohou, otoky), které jsou obtížně konzervativní terapií;
 • přítomnost trofických vředů žilní etiologie (když existuje "výživa" vředu se zvětšenou žilou);
 • estetická vada (rozšířené žilky na nohou jsou nevábný pohled).

Operace k odstranění křečových žil může být provedena různými metodami, které se výrazně liší v rozsahu zásahu a v důsledku toho v důsledcích pro tělo.

Při výběru techniky se chirurgové řídí především fází procesu, takže je lepší nečekat na vývoj komplikací, ale včas souhlasit s odstraněním žil.

Kdy neoperovat

Operace k odstranění křečových žil na dolních končetinách se nevztahuje na chirurgické zákroky, které jsou pro tělo extrémně nebezpečné. Odstranění žil by však mělo být odloženo v případě akutních onemocnění (chřipka, akutní respirační virové infekce atd. ), Stejně jako v případě exacerbace jakékoli chronické patologie.

Odstranění křečových žil dolních končetin může být navíc v těhotenství a při porodu odloženo. Po porodu se žíly často normalizují. K tomu dochází během prvních 4-5 měsíců po porodu.

Musím říci, že neexistují žádné absolutní kontraindikace k operaci k odstranění křečových žil. V případech, kdy křečové žíly představují skutečnou hrozbu pro život pacienta a jsou obtížně léčitelné, se operace odstranění žil provádí v jakémkoli věku a v jakémkoli stavu těla (obezita, vysoký krevní tlak atd. ).

Minimálně invazivní operace křečových žil dolních končetin

Minimálně invazivní operace křečových žil nezahrnují mechanické odstranění žilních cév. Hlavním mechanismem účinku těchto postupů je chemické (speciální roztok) nebo fyzikální (laser, vysokofrekvenční záření) působení na vnitřní výstelku žíly. V důsledku toho křečové žíly kolabují a přerůstají.

Minimálně invazivní operace prováděné podle indikací mají následující výhody:

 • vysoká účinnost (relapsy se vyskytují extrémně zřídka);
 • není potřeba hospitalizace;
 • nepřítomnost hrubého traumatického účinku na tělo;
 • dobrá snášenlivost zákroku pacienty;
 • minimální procento komplikací a nepříjemných vedlejších účinků;
 • nejkratší doba zotavení;
 • není potřeba celková anestezie (bolestivost srovnatelná s ošetřením zubů).

Dnes existuje několik metod minimálně invazivní intervence, o kterých si můžete přečíst níže.

Výhody a nevýhody odstranění žilek skleroterapií

Metoda skleroterapie je založena na chemické vazbě vnitřních stěn žil zaváděním speciální látky - sklerotizující látky. Mezi výhody metody patří relativně nízké náklady na odstranění žil.

Při významné prevalenci procesu však může být zapotřebí několik sezení skleroterapie - proces léčby může trvat až 1 měsíc.

Na naší klinice využíváme skleroterapii k odstranění povrchových drobných žilek a metliček (retikulárních varixů).

Skleroterapii lze navíc použít jako kombinovanou techniku u rozsáhlých lézí v kombinaci s laserovou ablací nebo RFA a miniflebektomií.

Skleroterapie je také nejlepší metodou při léčbě trofických vředů, kdy je kůže nad žílou změněna a nelze provádět řezy. V takových případech využíváme zavedení sklerosantu do žíly vyživující vřed pod ultrazvukovým vedením.

Jako sklerotizující činidlo je na naší klinice používáno pěnidlo ethoxysklerol, tato metoda zaručuje vysokou účinnost, protože se sklerotizační činidlo lépe šíří postiženou cévou.

Výhody odstranění žil pomocí endovenózní laserové ablace

Endovenózní laserová ablace (EVLA) je minimálně invazivní metoda k odstranění křečových žil dolních končetin pomocí laserového paprsku.

Ve srovnání se skleroterapií má EVLO následující výhody:

 • absolutní bezbolestnost (zákrok se provádí v lokální anestezii);
 • vysoká přesnost (všechny chirurgické zákroky se provádějí pod ultrazvukovou kontrolou);
 • dle indikací lze EVLO doplnit o výkon miniflebektomie (odstranění dilatovaných vývodů), tato možnost výrazně redukuje seznam indikací k mechanickému odstranění žil;
 • modřiny po zákroku se vyskytují méně často;
 • syndrom pooperační bolesti je méně výrazný;
 • nepřítomnost stařeckých skvrn v místech vpichu;
 • kratší doba zotavení.

Radiofrekvenční ablace je nejmodernější metodou minimálně invazivní léčby křečových žil.

Nástup radiofrekvenční ablace (radiofrekvenční obliterace, RFO) výrazně snížil počet případů, kdy jedinou metodou řešení problému bylo chirurgické (mechanické) odstranění křečových žil.

Pomocí radiofrekvenční elektrody, která se pod ultrazvukovou kontrolou zavádí do dutiny žíly, lze „svařovat" velké žilní kmeny o průměru 15 mm a více.

Radiofrekvenční obliterace má všechny výhody EVLA. Navíc je RFO lepší než endovasální laserová ablace, pokud jde o:

 • použití jednorázových elektrod;
 • plná automatizace procesu, která zabraňuje nepříjemným chybám (zařízení je vybaveno senzorem a pracuje podle metody zpětné vazby, takže při větší šířce nádoby se automaticky posílá více energie);
 • postup trvá mnohem méně času;
 • o rok později se žíla ošetřená RFA zcela upraví (při použití EVLA zůstává ve formě šňůry).

Jedinou nevýhodou radiofrekvenční ablace je vysoká cena zákroku.

Operace k odstranění křečových žil na dolních končetinách

Flebektomie neboli chirurgické odstranění křečových žil je radikálnější chirurgický zákrok, který zahrnuje úplné nebo částečné odstranění postiženého žilního kmene (velké nebo malé žíly) spolu se všemi větvemi a také podvázání píštělí s hlubokými žilami končetiny.

Flebektomie se provádí v pokročilejších případech, proto je často doplněna o použití minimálně invazivních metod k odstranění zbývajících větví a křečových žil.

Pooperační období po flebektomii je obvykle delší než v případě minimálně invazivních intervencí. Na operované noze zůstávají pooperační rány, které vyžadují pečlivou péči.

Mnohem častější jsou drobné modřiny a rozsáhlé hematomy po flebektomii, často se vyskytují zánětlivé infiltráty (těsnění).

Při správné péči však všechny nepříjemné vedlejší účinky zcela zmizí. V místech řezu zůstávají malé nenápadné jizvy, které zpravidla nezpůsobují velké stížnosti.

Příprava na operaci

Bez ohledu na zvolený způsob chirurgické léčby byste před operací k odstranění žil měli absolvovat vyšetření, které zahrnuje standardní laboratorní testy (obecné vyšetření krve a moči, koagulogram, glykémie atd. ).

Kromě toho budete potřebovat ultrazvuk žil a testy na infekce přenášené krví (hepatitida, syfilis, HIV).

Určitě informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte (antikoncepce, léky proti bolesti atd. ), stejně jako o případech alergických reakcí na léky.

Důsledky operace k odstranění žil. Jak se chovat, aby nedošlo ke komplikacím

Aby se zabránilo rozvoji trombotických komplikací, lékaři používají speciální prostředky - antikoagulancia, které se vybírají v závislosti na ukazatelích systému koagulace krve.

Po EVLO a RFO se doporučuje brzká zátěž nohou (chůze). V případech, kdy byla operace provedena metodou flebektomie při chůzi, může dojít k syndromu přechodné bolesti.

Po odstranění křečových žil bude nějakou dobu trvat, než budete přísně dodržovat následující pokyny:

 • nosit kompresní punčochy (punčochy jsou pohodlnější);
 • opustit termální procedury (koupel s vysokými teplotami, opalování na pláži atd. ).

Doba trvání omezení je stanovena ošetřujícím lékařem v závislosti na stupni vývoje onemocnění, způsobu operace, objemu odstraněných žil, celkovém stavu těla a dynamice procesu obnovy.

Jak se vyhnout relapsu

Je třeba mít na paměti, že křečové žíly se vyskytují u lidí s dědičnou predispozicí, proto je třeba po operaci udělat vše pro to, aby se nemoc nevrátila, a to:

 • sledovat vlastní váhu;
 • vyhnout se dlouhodobému statickému zatížení;
 • absolvovat léčebné kúry s venotoniky;
 • používejte kompresní prádlo podle pokynů.

Dá se to obejít bez operace?

V případech, kdy ve stěně žil došlo k nevratným změnám, se to bohužel bez chirurgického zákroku neobejde. S prodlouženým vývojem ohrožují křečové žíly takové komplikace, jako jsou:

 • masivní krvácení z rozšířených žil;
 • trombóza žilních kmenů;
 • tromboembolické komplikace (včetně srdeční zástavy, plicního infarktu atd. );
 • trofické vředy atd.

Neexistují žádné kouzelné masti, které by rozpouštěly živé tkáně (rozšířené žíly). Většina těchto přípravků působí pouze lokálně rušivě, při aplikaci vyvolává pocit „zimnice". Prevence trombózy mastmi bez nošení kompresních punčoch není účinná. Léčba trombózy jako monoterapie je také absolutně neúčinná.

Lze operaci odstranění žíly odložit?

Moderní metody odstraňování žil vám umožňují zbavit se nemoci poměrně pohodlným způsobem a nadále vést plnohodnotný život prakticky bez omezení.

Pokud v tuto chvíli nemáte možnost podstoupit operaci, pak jedinou metodou, která může oddálit výskyt komplikací, je neustálé nošení kompresních punčoch 2 nebo 3 kompresních tříd.

Neustále - to je také v létě, kdy je riziko trombózy obzvláště vysoké. Kompresní punčochy po operaci se nosí 2-3 týdny, poté na to ve většině případů můžete zapomenout.

Je třeba také vzít v úvahu, že čím později pacient půjde k lékaři, tím dražší bude léčba a v posledních fázích se neobejde bez traumatického zásahu.

Operaci neodkládejte na neurčito. Opatruj se. Být zdravý.