12 pravidel pro prevenci křečových žil

Každé nemoci je snazší předcházet než léčit. Například prevence křečových žil ochrání před vznikem nepříjemného onemocnění. To lze provést doma, bez vážných časových a fyzických nákladů. Vaše úsilí se vám vrátí krásnými a zdravými nohami.

Žilní onemocnění bylo známé již ve starém Egyptě. Ale tento problém byl léčen poněkud barbarskými způsoby - konvexní cévy byly kauterizovány a nohy byly pevně zabaleny kusem látky.

Moderní medicína nabízí humánnější a bezbolestnější léčbu. Příčiny křečových žil jsou také známy:

 • genetická predispozice:
 • špatné návyky (kouření, alkohol);
 • časté nošení těsné obuvi a oblečení;
 • nedostatek fyzické aktivity.

Na základě těchto faktorů byla vyvinuta preventivní opatření k prevenci onemocnění nebo k zamezení jeho exacerbace.

tíha v nohou s křečovými žilami

Jednoduchá pravidla

Jak zabránit vzniku křečových žil na nohou? Abyste necítili příznaky onemocnění, dodržujte tato jednoduchá doporučení.

 • Noste pohodlnou a pohodlnou obuv s podpatkem ne vyšším než 6 cm. Na speciální akce si nechte vysoké jehlové boty.
 • Více se hýbejte a choďte, místo výtahu používejte schody.
 • Zamilujte si cyklistiku, protože jízda na železném koni dodá vašim nohám zdraví a krásu.
 • Dělejte gymnastiku, pohybujte nohama doleva a doprava v kruhu v různých směrech. Musíte se také zvednout na patách a špičkách. Takové postupy lze provádět doma.
 • Dobrou prevencí křečových žil je plavání.

Mezi zakázané činnosti patří vzpírání a zvedání těžkých břemen, včetně obrovských tašek s potravinami, které je nutné přinést z obchodu.

meditace k prevenci křečových žil

Jak předcházet křečovým žilám - integrovaný přístup

Křečové žíly nejsou jen nemocí, jsou odrazem vašeho životního stylu a celkového stavu těla. Prevence žilních onemocnění vyžaduje hlubší přístup – korekce výživy, správná organizace práce a volného času, zjišťování potenciálních hrozeb a příčin cévního oslabení, pravidelné prohlídky u lékařů.

Zde jsou některá preventivní opatření pro křečové žíly.

 1. Kompresní terapie. Řeč je o korekčním prádle, tedy elastických punčochách, golfkách a punčocháčích.
 2. Normalizace hmotnosti. Kila navíc přispívají k rozvoji křečových žil na nohou a léčba nepřinese očekávaný účinek.
 3. Přestat kouřit. Stěny cév silně pociťují negativní dopad tohoto zlozvyku.
 4. Masáž nohou. Dokonce i doma můžete nezávisle masírovat nohy od chodidla po třísla lehkými pohyby po dobu pěti minut. Samomasáž se nejlépe provádí po malém nabití. Tento postup je důležitý jako prevence. Za přítomnosti onemocnění s komplikacemi je masáž kontraindikována.

  Aby se zabránilo výskytu tohoto problému, odborníci doporučují pravidelně absolvovat kurzy bederní masáže s chiropraktikem a profesionálním masážním terapeutem. Dohromady bude vaše jednání mnohem příjemnější a levnější než léčba nemoci.

 5. Sportovní. Jak se vyhnout křečovým žilám, pokud máte sedavé zaměstnání? Přihlaste se na aerobik, ráno běhejte, plavte a jezděte na kole. Fyzická aktivita by měla být mírná, aby nedocházelo k nadměrnému namáhání nohou. Doma můžete provádět cvičení "kolo". Jak se trénink zvyšuje, držte nohy co nejníže. Tím se zvyšuje účinnost cvičení. Veďte aktivní životní styl, protože ten je důležitý nejen pro zdraví žil na nohou, ale také pro dobrou náladu.
 6. hygienické postupy. Je nutné sledovat čistotu prostor mezi prsty na nohou, protože případná mikrotrauma, odřeniny, kuří oka, plísňové útvary a plenková vyrážka jsou možnými příčinami křečových žil. Když se objeví rána, je nutné provést nezbytnou léčbu - ošetřit ji 3% roztokem peroxidu vodíku, namazat kůži kolem poškozené oblasti jódem a aplikovat antiseptický obvaz.

  Pro nohy lékaři doporučují udělat teplou koupel se solí a borovicovým esenciálním olejem nebo kontrastní sprchou. Ráno omyjte končetiny až po kotníky dostatečně chladnou vodou ze sprchy. Je dobrý pro prevenci a léčbu křečových žil.

 7. Posílení stěn žil. Zkušený flebolog vám řekne, jak předcházet křečovým žilám pomocí venotonických léků. Kurz je nutné absolvovat 2-3x ročně.
 8. Zbavit se stresu. Chronická únava, přepracování a deprese jsou důvody, proč žíly nohou nezvládají svou práci. Nechte se poradit s neurologem, který vám předepíše uklidňující léky a bylinky, které si můžete uvařit doma. Hydromasáž a relaxační masáž pomůže zklidnit nervový systém. Naučte se nebrat si vše k srdci.
 9. speciální dieta. Živočišné tuky nahraďte rostlinnými. Konzumujte olivový olej, který obsahuje omega-3 kyseliny zlepšující průtok krve. Je užitečné použít na noc trochu medu a rozpustit ho v ústech. Pokud jste alergičtí na včelí produkty, nahraďte je ženšenem nebo čajem z citronové trávy.
 10. Normální funkce střev. Zácpa může vést ke křečovým žilám, protože namáháním blokujete průtok krve v žilách na nohou. Pro normální pohyb střev jezte více vlákniny (čerstvá zelenina, ovoce, cereálie, zelenina). Vyhněte se kořeněným, uzeným a rafinovaným jídlům, pak problémy nenastanou. Pokud dieta nepomohla, pak byste měli kontaktovat gastroenterologa, který předepíše potřebnou léčbu.
 11. Správná práce. Při výběru povolání se zpravidla řídí svým vlastním talentem a schopnostmi. Těžká fyzická práce, dlouhodobé sezení a stání patří mezi rizikové faktory, které vyvolávají vznik onemocnění žil. Pokud jste získali predispozici ke křečovým žilám nebo již toto onemocnění máte, pak pečlivě vybírejte práci, s důrazem na pracovní podmínky. Pro ty, kteří sedí celý den, bude užitečné znát speciální cvičení pro normalizaci průtoku krve. Pokuste se pravidelně pokládat nohy na židli nebo speciální stojan, nejlépe si sundávat boty. Každé 2 hodiny vstaňte a zvedněte se na špičky a utrhněte si paty. Tím se stahují lýtkové svaly, což zase zvyšuje průtok krve a eliminuje překrvení žil. Jak se vyhnout křečovým žilám při práci v kanceláři? Pohybujte se v práci, z patra do patra, zkuste chodit po schodech, zapomeňte na výtah. Zbavte se zlozvyku křížení nohou. Takže si skřípnete žíly a křečové žíly vás nenechají čekat. Kdo pracuje na chodidlech, měl by si každou hodinu na pět minut trochu protáhnout nohy. Můžete lézt po špičkách nebo dřepovat.
 12. Správný výběr bot. Zkuste doma chodit naboso, abyste si protáhli chodidla. Do práce je vhodné chodit pouze v pohodlné obuvi na klínku nebo středním podpatku.
ultrazvuková diagnostika křečových žil

Diagnóza - křečové žíly

Pokud se nelze vyhnout nástupu onemocnění, musíte si zorganizovat den tak, aby zatížení žil bylo minimální. Výše uvedená doporučení jsou pro vás zcela vhodná, pouze masáž se vyplatí konzultovat s lékařem. Abyste předešli opětovnému výskytu křečových žil na nohou a jejich léčbě, musíte dodržovat řadu tipů.

 • Odpočívejte se zvednutými dolními končetinami. Chcete-li to provést, zvedněte okraj postele nebo dejte váleček na nohy, zlepšíte tak odtok žilní krve. To musí být provedeno na krátkou přestávku během dne a před spaním.
 • Nenoste ponožky, nadkolenky a punčochy s těsnými gumičkami, protože přispívají ke stlačování žil, což způsobuje otoky nohou. Je také lepší nenosit nylonové výrobky, protože způsobují svědění a podráždění pokožky. Pokud začnete tato místa česat, můžete si zanést infekci, která způsobí zánět nebo flebitidu. Zdržte se těsného spodního prádla a oblečení, je lepší dát přednost volným formám.
 • Dejte přednost pohodlným botám s podpatkem do 4 cm. Pokud máte ploché nohy, použijte podpěry klenby.
 • S křečovými žilami na nohou nemůžete drasticky změnit klima, protože poklesy tlaku a změny teploty vzduchu vytvářejí zátěž pro krevní cévy. Je vhodné naplánovat si dovolenou v místech, jejichž klima je blízko oblasti vašeho bydliště.
 • Pozor na nachlazení a přehřátí.

Fyzioterapie

Doma provádějte jednoduchá cvičení, která pomohou předejít exacerbaci onemocnění.

Ihned po probuzení nemůžete vstát s prudkým trhnutím z postele. Žíly na nohou je potřeba připravit na „přepnutí" z vertikální do horizontální polohy. Nejprve otočte nohy do kruhu, doleva, doprava. Ohněte a uvolněte nohy v kolenních a kyčelních kloubech. Dělejte rotoped. Po 5-10 minutách cvičení pro nohy můžete vstát.

Opakujte gymnastiku před spaním, protože tak zlepšíte odtok krve a snížíte otoky. To je dobré jako prevence i jako léčba.

Prevence křečových žil nebo prevence jejich exacerbace vyžaduje vypěstovat si návyk chodit asi 30–40 minut před spaním. Sezením u televize a počítače přispíváte ke stagnaci krve a v důsledku toho k zablokování krevních cév v nohou (trombóza).

Při diagnostice křečových žil je nutné 2x denně provádět tělesnou výchovu, kterou lze označit jako nemedikamentózní léčbu. Cvičení jsou poměrně jednoduchá a snadno se provádí doma.

Ti, kteří podstoupili operaci křečových žil nebo léčbu skleroterapií, by měli jednou ročně navštívit flebologa. Lékař zkontroluje stav vašich nohou, předepíše ultrazvukové vyšetření, po kterém předepíše léky nebo dá doporučení, která musí být provedena doma.