Příčiny, příznaky a léčba křečových žil u žen

Těžkost, únava a otoky nohou mohou být příznakem nebezpečného a nepříjemného onemocnění – křečových žil. Nejčastěji jimi trpí dámy v dospělosti, ale v poslední době se nemoc začíná objevovat i u mladých dívek. Zjistíme, jak léčit křečové žíly na nohou u žen.

metody léčby křečových žil na nohou u žen

Příčiny křečových žil u žen

Člověk má v žilách chlopně, které brání zpětnému pohybu krve, při poruchách v jejich práci se stěny cév ztenčují a natahují, což může způsobit stagnaci - tak se projevují křečové žíly.

Hlavní příčiny křečových žil na nohou u žen:

 • Dědičná predispozice k žilním onemocněním (vrozené anomálie žilních chlopní a cévních stěn),
 • Těhotenství zvyšuje zátěž všech orgánů včetně cévního systému,
 • Poruchy metabolismu, užívání hormonálních léků,
 • Nadváha,
 • Vysoká fyzická zátěž dolních končetin, zejména u sportovců a lidí, kteří tráví většinu času na nohou – učitelé, prodavači atd.
 • Sedavý způsob života, sedavá práce,
 • Prodloužené sezení v poloze se zkříženýma nohama
 • Nosit nepohodlné těsné oblečení a těsné boty
 • Zranění nohou.

V poslední době se stále častěji objevují křečové žíly na nohou u mladých dívek a žen. Je to také dáno především dědičností (proto se nemoc může rozvinout i u malých dětí) a těhotenstvím (v důsledku změny hormonálního stavu může zhoustnout krev a zvýšený nitrobřišní tlak znesnadňuje odtok žilní krve).

Zajímavý!

Nadbytek ženských pohlavních hormonů negativně ovlivňuje kolagenová vlákna vystýlající stěny žil. Cévní tonus se kvůli tomu může znatelně zhoršit, a proto se u žen objevují křečové žíly.

příčiny křečových žil u žen

Příznaky křečových žil u žen

Křečové žíly u žen se vyvíjejí pomalu a vyžadují dlouhodobou léčbu. Onemocnění postupuje, postupně oběhové poruchy vedou k poškození chlopní a roztahování stěn cév. Na fotografii jsou známky křečových žil u žen viditelné pouhým okem.

Ženy trpí křečovými žilami mnohem častěji než muži, proto je třeba pečlivě sledovat zdraví oběhové soustavy, zvláště pokud měl problémy se žilami i někdo v rodině.

Hlavní příznaky křečových žil u žen na nohou:

 • Vzhled kapilární sítě,
 • Noční křeče v lýtkových svalech,
 • Pocit únavy nohou večer: otoky, bolestivá bolest, pálení,
 • Na povrchu kůže se objevují žíly,
 • Hyperémie tkání, změna barvy kůže: může zčervenat, zblednout, stát se cyanotickou. Možná vzhled stařeckých skvrn,
 • V pokročilém stadiu se na kůži objevují trofické vředy, které se dlouho nehojí.

Důležité!

Pokud jsou zjištěny příznaky křečových žil, je důležité, aby se žena okamžitě obrátila na flebologa nebo cévního chirurga. Pokročilá forma onemocnění může vést ke komplikacím: otravě krve, amputaci a dokonce smrti.

Způsoby léčby křečových žil u žen

Poté, co lékař diagnostikuje křečové žíly, musí žena dodržovat všechna doporučení k odstranění onemocnění. V jakékoli fázi onemocnění je důležité použít komplexní léčbu, abyste se obešli bez operace. Zvláštní pozornost by měla být věnována léčbě křečových žil v těhotenství.

Chirurgická operace

Nejpokročilejší případy křečových žil vyžadují speciální a důkladnou léčbu. Radikální metodou je chirurgický zákrok k odstranění oteklé žíly. Existují dva typy intervencí:

 • Klasická flebektomie je traumatická operace s dlouhou rehabilitační dobou. Během manipulace se odstraní nemocná část nádoby. Po operaci může dojít ke krvácení a infekci v ráně,
 • Důležité!

  Chirurgická intervence se neprovádí během těhotenství a infekčních onemocnění, aby nedošlo ke zhoršení stavu ženy.

 • Miniflebektomie pomáhá odstranit i malé uzliny. Zákrok se provádí v lokální anestezii, provedou se malé vpichy, kterými se postižená céva vytáhne háčkem a vyřízne. Obnova trvá několik dní, ale nemá prakticky žádné kontraindikace.
léčba křečových žil u žen

Flebosklerizační léčba

Moderní nízkotraumatická metoda léčby křečových žil u žen, její podstata spočívá v tom, že poškozená žíla je utěsněna pomocí určitých postupů a rehabilitační období téměř chybí. Po takovém rušení nejsou žádné stopy. Odrůdy minimálně invazivní (téměř úplná absence traumatu jiných tkání a tělesných systémů) terapie:

 • skleroterapie - zavedení speciální adhezivní složky do postižené cévy,
 • Laserová koagulace - pod vlivem paprsku je eliminována cévní síť na nohou,
 • Radiofrekvenční ablace se provádí pomocí jednorázového katétru, který se při manipulaci zahřívá, stimuluje kontrakci rozšířených cév.

Farmakologické přípravky

Léčba křečových žil u žen se provádí pomocí léků pro vnitřní a vnější použití. Léky jsou potřebné ke zmírnění zánětu, posílení žilních stěn a zabránění zahušťování krve a trombóze. K tomu však bude žena potřebovat dlouhodobé užívání léků, před jejich použitím se doporučuje konzultovat seznam kontraindikací a poradit se s odborníkem, aby se zabránilo dalšímu rozvoji onemocnění.

V první fázi křečových žil na nohou stačí k odstranění otoků a únavy pouze masti a krémy.

Pokud jsou potíže při léčbě křečových žil, jsou navíc předepsány perorální tablety.

Pokud hrozí trombóza nebo je krev příliš hustá, pak je bezpodmínečně nutné užívat léky na ředění krve – léky na bázi aspirinu nebo heparinu.

Důležité!

Chcete-li se zbavit žilních uzlin, je nutná chirurgická intervence - žádné léky a lidové metody nepomohou.

Kompresní punčochy

Kompresní spodní prádlo pro ženy má tři podoby: punčochy, punčochy nebo punčochy. Doporučuje se nosit po chirurgických operacích i při komplexní léčbě křečových žil. Chcete-li zjistit, jaký stupeň komprese pleteniny potřebujete, kontaktujte odborníka - pouze on určuje, v závislosti na stadiu onemocnění, potřebnou úroveň podpory.

Lidové recepty

Tradiční medicína pomáhá zmírňovat příznaky, ale křečové žíly u žen neléčí. Existují různé recepty, které pomáhají urychlit zotavení a posílit stěny cév doma.

Odvary ředí krev, dodávají cévám tón, zabraňují jim zranění, posilují imunitu těla:

 • 20 g kopřivy (sušené nebo čerstvé) zalijte jednou sklenicí vroucí vody, nechte 1 hodinu louhovat. Vzniklý odvar rozdělte na 3 porce, popíjejte denně ve sklenici během dne. Tato tinktura posiluje žíly, zabraňuje opotřebení chlopní,
 • Ženšen tonizuje a odstraňuje cévní onemocnění. Alkoholovou tinkturu lze zakoupit v lékárně nebo si ji připravit sami, k tomu potřebujete 150 g sušeného ženšenu naplněného 600 ml vodky. Do 2 týdnů by měl být lék vyluhován na chladném tmavém místě, poté musíte tekutinu napnout a užívat 4krát denně 1-2 polévkové lžíce na lačný žaludek.

Obklady a masti působí zevně na nemocná místa nohou, odstraňují křečové žíly, působí lokálně.

 • Červenou řepu nastrouháme najemno, smícháme se 2 lžícemi medu a důkladně promícháme. Mast nanášejte na poškozená místa nohou alespoň na pár hodin.
 • Naneste kaši ze syrových brambor na postižená místa nohy přes noc. Průběh léčby trvá 4-6 týdnů s každodenním opakováním sezení. Druhý den ráno by měla být noha omyta čistou vodou.
lidové léky na křečové žíly u žen

Doporučení diety a fyzické aktivity

Správným stravováním a prováděním jednoduchých cvičení má pacient možnost urychlit zotavení nebo zabránit zhoršení stavu. V první řadě upravte jídelníček – omezte příjem tučných, uzených a přesolených jídel, alkoholu a cukrovinek. Dejte přednost čerstvé zelenině a ovoci, mořským plodům a rybám, zpestřete si jídelníček konzumací libového libového masa, mořských plodů, ořechů a luštěnin.

Denně provádějte lehké cvičení – mírná přiměřená zátěž nohou pomáhá udržet krevní cévy déle zdravé. Najděte si alespoň 20-30 minut denně na fyzickou aktivitu – projděte se v parku, jezděte na kole, jděte plavat.

Důležité!

Při křečových žilách musí být žena opatrná při termických procedurách. Sauna, koupel, depilace voskem a horké zábaly mohou vyvolat zhoršení stavu ženy.

Ženy trpí křečovými žilami častěji než muži, je to především kvůli fyziologickým vlastnostem spravedlivého pohlaví. Onemocnění začíná u žen všech věkových kategorií, včetně velmi mladých dívek, a jeho pomalý vývoj ukolébá ostražitost pacientů, takže léčba se zahajuje, když křečové žíly na nohou již dosáhly kritického stadia a přinášejí nepohodlí. Terapie zahrnuje úpravu výživy, nošení podpůrného spodního prádla, užívání léků a při absenci kontraindikací použití lidových prostředků. Chirurgická intervence se používá pouze v pokročilých případech.