Křečové žíly malé pánve: příčiny onemocnění

Křečové žíly malé pánve jsou poměrně obtížně diagnostikovatelným patologickým stavem, který se vyskytuje především u žen. Jeho podstata spočívá v tom, že v omezené oblasti dochází k patologické expanzi stěn cév. V důsledku takového onemocnění je narušen průtok krve v gynekologických orgánech. Toto onemocnění je nebezpečné nejen výrazným snížením kvality života. V nejnepříznivějším scénáři může způsobit potíže s početím dítěte, potrat a trombózu.

Frekvence výskytu takového patologického procesu je extrémně vysoká. Přitom existuje jasná souvislost mezi jeho prevalencí a věkem žen. Jako příklad můžeme uvést, že do sedmnácti let je tato patologie detekována nejvýše u devatenácti procent dívek. Po nástupu menopauzy začíná toto číslo přesahovat sedmdesát procent. Stojí za zmínku, že nejčastěji je taková nemoc doprovázena poškozením žil, které zásobují vaječníky.

Ve svém jádru jsou křečové žíly malé pánve porušením buněčné a tkáňové struktury cévní stěny. Má vrozený charakter a z morfologického hlediska se projevuje snížením počtu kolagenních vláken ve stěně cév. Poměrně často se tento stav vyvíjí ve spojení se změnou žil na dolních končetinách.

Existuje řada faktorů, které vytvářejí příznivé podmínky pro vznik tohoto onemocnění. V první řadě je to vzpírání a nízká míra fyzické aktivity. Obtížná těhotenství a porod, různé traumatické účinky na pánev mohou také přispět k výskytu této patologie. Významnou roli hraje i přítomnost nemocí z reprodukčního systému. Příkladem je růst žlázové tkáně dělohy, její nesprávné umístění, zánětlivé a nádorové změny, systematické přerušení koitu a mnohé další. Předpokládá se, že cévní stěna může ztratit svůj tón na pozadí změn v endokrinním systému a iracionálně zvolené perorální antikoncepci.

Existuje podmíněné rozdělení křečových žil malé pánve do dvou odrůd:

  • Vulvární a perineální odrůda;
  • Odrůda doprovázená žilní plejádou.

Stojí za zmínku, že v naprosté většině případů se u pacientů takové onemocnění vyskytuje v těchto dvou variantách najednou, které se navzájem zhoršují.

Navíc v závislosti na závažnosti jsou křečové žíly malé pánve mírné, střední a těžké. S mírným stupněm dosahuje lumen cév v průměru pěti milimetrů. Střední stupeň je charakterizován vazodilatací od šesti milimetrů do jednoho centimetru. Těžký stupeň je stanoven, pokud průměr cévních struktur přesáhne deset milimetrů a změny zachycují téměř všechny žíly.

Příznaky křečových žil malé pánve

jmenování lékaře pro pánevní křečové žíly

Klinické příznaky tohoto onemocnění se budou poněkud lišit v závislosti na odrůdě, ve které se vyskytuje. Při porážce cév vulvy a hráze dochází ke stížnostem na nepříjemné a svědivé pocity v oblasti stydkých pysků a pochvy. Často se vyskytují vyklenuté bolesti, které mají různý stupeň závažnosti. Při vyšetření lze zjistit, že vnější genitálie jsou edematózní. Dalším charakteristickým příznakem je spontánní krvácení, nejčastěji vyvolané pohlavním stykem. Takové krvácení je docela těžké zastavit.

Nejčastější komplikací této odrůdy je tromboflebitida, při které se vyvíjejí zánětlivé změny v žilní stěně, doprovázené tvorbou trombotických hmot. V tomto případě existují příznaky, jako je silná bolest, zarudnutí a otok kůže v postižené oblasti. Paralelně s tím roste horečka, která dosahuje subfebrilních nebo febrilních hodnot.

Odrůda, která pokračuje s žilní plejádou, má různé klinické projevy. Dost často se zaměňuje se zánětem močového ústrojí, gynekologických orgánů, tlustého střeva a podobně. Nejkonkrétnějším příznakem je bolest. Je lokalizován ve spodním patře břišní dutiny, šíří se do dalších anatomických oblastí a má bolestivý charakter. Nejčastěji je nárůst bolestivého syndromu zaznamenán po sexuálním kontaktu, dlouhém sezení nebo při zvedání závaží. Poměrně často se objevují příznaky jako nadměrně bolestivá menstruace a dysurické poruchy.

Diagnostika a léčba onemocnění

ovariální cysta s pánevními křečovými žilami

Diagnostika tohoto onemocnění je primárně založena na doprovodných klinických projevech. Je povinné provést kompletní gynekologické vyšetření. Stávající změny v žilách lze detekovat pomocí dopplerovského ultrazvuku a transuterinní flebografie. Navíc může být provedeno CT vyšetření pánve. V případě, že uvedené metody neposkytly potřebné informace nebo existují pochybnosti, využívá se diagnostická laparoskopie.

Křečové žíly malé pánve se léčí konzervativními i chirurgickými metodami. V rámci konzervativní terapie se používají NSAID, léky zlepšující tonus žilní stěny, protidestičkové látky a také terapeutická cvičení. V závažných případech tohoto onemocnění se doporučuje chirurgický zákrok. Nejčastěji se používají minimálně invazivní metody.

Prevence křečových žil malé pánve

Aby se zabránilo tomuto patologickému procesu, je třeba se vyhnout zvedání těžkých předmětů, udržovat vysokou úroveň fyzické aktivity, vést plnohodnotný sexuální život a obecně dodržovat zdravý životní styl.