Křečové žíly během těhotenství na nohou, co dělat?

Devět měsíců čekání na dlouho očekávané doplnění v rodině velmi často přináší ženě nejen příjemné emoce, ale také vážné změny v těle, mezi které patří křečové žíly, běžný estetický problém a nebezpečná patologie. Co může způsobit křečové žíly během těhotenství a jaké metody by měly být použity v boji proti nemoci.

křečové žíly během těhotenství

Důvody rozvoje křečových žil

U mnoha žen se během těhotenství objeví křečové žíly, protože pro to existuje mnoho předpokladů a provokujících faktorů. Hlavní důvody pro rozvoj křečových žil v období porodu dítěte:

 • Hormonální změny v těle. Křečové žíly u těhotných žen jsou ve většině případů spojeny se zvýšením koncentrace progesteronu, v důsledku čehož ochabují cévy, otékají žíly na nohou,
 • genetická predispozice. Čím více příbuzných s křečovými žilami, tím vyšší je riziko, že se žena setká s touto patologií. Je důležité vzít v úvahu, že každé následující těhotenství s křečovými žilami bude provázeno zhoršením stavu žil na nohou,
 • Dodatečné zatížení, kterému čelí žilní krevní tok na pozadí zvětšení velikosti dělohy,
 • Přítomnost nadváhy, která také zvyšuje zátěž dolní části těla, chronická zácpa, kašel a další patologie, které vyvolávají zvýšení krevního tlaku.

Mezi nepřímé faktory patří nízká fyzická aktivita, nedostatečný příjem vlákniny, nošení těsného oblečení a nepohodlné obuvi. Dochází ke stagnaci, která praská a deformuje žíly.

Příznaky křečových žil

Křečové žíly během těhotenství lze poměrně snadno určit, protože patologie je charakterizována různými příznaky, které lze rozlišit v závislosti na stupni vývoje:

 • V první fázi může být žena rušena mírnou bolestí nohou, jejich otoky v pozdních odpoledních hodinách a výskytem pocitu plnosti,
 • Následně se začnou objevovat vnější známky křečových žil. Pokud je tedy kůže na nohou pokryta cévní sítí, mluvíme rozhodně o křečových žilách,
 • Pozdní stadia křečových žil u těhotných žen se vyznačují závažnými změnami. Hovoříme o silném otoku žil a vzniku nočních křečí.

Křečové žíly jsou nebezpečné i vážnými komplikacemi – trombózou a tvorbou trofických vředů v místech, kde došlo k zánětu cévy. Pod kůží se tvoří boule a uzliny.

křečové žíly na nohou během těhotenství

Proč jsou křečové žíly v těhotenství nebezpečné?

Ve většině případů nejsou křečové žíly, které se objevují během těhotenství, doprovázeny závažnými komplikacemi, ale pouze v podmínkách včasné léčby bude možné zabránit progresi onemocnění.

Nejčastěji, když ignorují křečové žíly, ženy čelí:

 • Tromboflebitida. Komplikace je charakterizována tvorbou krevních sraženin v žilách,
 • Krvácení, které může být způsobeno sebemenším poraněním kůže,
 • žilní ekzém,
 • Získání kůže nohou hnědého odstínu,
 • Vznik žilních vředů na kotnících.

V pokročilých případech vede onemocnění ke komplikacím spojeným s tvorbou krevních sraženin v cévách, zhoršenou srážlivostí krve.

Pozornost!

Křečové žíly mohou způsobit život ohrožující situace pro nastávající matku a dítě s rizikem smrti.

Vlastnosti léčby křečových žil během těhotenství

Jak a jak léčit křečové žíly během těhotenství - odpověď na tuto otázku by měla být adresována specialistům, protože výběr metod léčby závisí do značné míry na stadiu patologie, stávajících kontraindikacích.

Lékařské ošetření

Medikamentózní léčba křečových žil během těhotenství zahrnuje dopad na patologii léků, které pomáhají nejen zbavit se vnějších příznaků onemocnění, ale také přispívají k normalizaci průtoku krve.

Pozornost!

Nejčastěji při určování léčebného kurzu pro těhotné ženy moderní odborníci upřednostňují flebotropní sloučeniny, flebotonika a produkty na bázi heparinu.

Základem léčby křečových žil ve všech fázích jsou vnější prostředky, proto je nutné použít mast nebo krém na nohy z křečových žil pro těhotné ženy. V tomto případě také nemusíte provádět samoléčbu, protože je to plné alergických reakcí, které se mohou objevit v reakci na použití sloučenin, na které existuje individuální nesnášenlivost. Nejen žena, ale i dítě je ohroženo alergií.

Bezpečnosti a požadovaného terapeutického účinku bude dosaženo použitím mastí a gelů. Každý lék snižuje riziko krevních sraženin, pomáhá odstraňovat otoky a zmírňovat záněty a také posilovat cévní stěny. Namazat nohy by měly být až třikrát v úderech.

Tablety by také měl předepisovat pouze ošetřující lékař, protože každý lék má četné kontraindikace a je plný vedlejších účinků.

Chirurgická intervence

Ve vzácných případech mohou křečové žíly na nohou během těhotenství rychle postupovat, co dělat s pokročilými formami patologie? V tomto případě může být ženě doporučena metoda chirurgické intervence.

Pozornost!

Hlavní indikací k operaci je poslední stadium křečových žil, při kterém jsou narušeny nehojící se trofické vředy, ze kterých se uvolňuje krev, a také výrazná forma tromboflebitidy, která může postihnout končetinu.

Během těhotenství by měla být operace prováděna pouze metodou škrábání. Během operace se specialista pomocí speciální mikrosondy zbaví postižených míst na žilách.

Tato technika se vyznačuje rychlým zotavením a absencí bolesti, což je důležité v období porodu. Operace se doporučuje pouze od prvního do třetího trimestru těhotenství.

Lidové metody léčby

Léčba křečových žil doma lidovými metodami je povolena pouze v počátečních fázích jejího vývoje. V tomto případě je třeba vzít v úvahu také alergickou reakci, která se může objevit v reakci na použité přírodní složky.

lidové prostředky pro léčbu křečových žil během těhotenství

Mezi osvědčené lidové prostředky patří:

 • Komprimujte na bázi heřmánku, který by měl být infuzován jakýmkoli rostlinným olejem. Výslednou kompozici se doporučuje aplikovat na zanícené oblasti nohou dvakrát denně,
 • Obklad ze sraženého mléka (1 šálek) s pelyňkem (1 polévková lžíce), který je třeba nanést na nohy ráno a večer a nechat 10-15 minut,
 • Obklady z nálevu na bázi chmelových hlávek. Tento prostředek lze přidat i do koupelí nohou, po kterých se doporučuje držet dolní končetiny nějakou dobu ve zvýšené poloze,
 • Čaj na bázi listů jahodníku, květů jetele. Tyto nápoje přispívají k normalizaci krevního oběhu.

Důležité!

Je nutné používat léčivé přípravky uvnitř přísně pod dohledem lékaře, protože mnoho rostlin (měsíček, kopřiva, jalovec, šalvěj) může způsobit děložní tón.

Prevence

Včasná prevence křečových žil během těhotenství pomůže vyhnout se mnoha problémům. Hlavní požadavky na ženu během období porodu se týkají:

 • Minimalizujte stres na žilách. Hovoříme o dlouhodobém pobytu ve stacionární poloze, která je plná stáze krve,
 • Je lepší odpočívat v poloze na zádech, nohy položte tak, aby byly mírně nad úrovní těla. To přispěje k odtoku krve a sníží otoky,
 • Mírně aktivní životní styl, který se skládá z klidných procházek.

Na doporučení odborníka lze zakoupit kompresní punčochy, aby se snížilo zatížení cév, zlepšilo se krevní oběh v žilách a změnil se stav pacienta k lepšímu.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel minimalizuje riziko vzniku křečových žil, které může zastínit dlouho očekávané těhotenství.