Metody léčby křečových žil

Křečové žíly nejsou pouze estetickou vadou nohou. To je přímý katalyzátor narušení trofismu tkání a vzniku různých komplikací. V pozdějších stádiích vedou křečové žíly ke vzniku trofických vředů, píštělí a atrofických změn na kůži.

Mechanismus vývoje křečových žil

Křečové žíly jsou považovány za „ženské" onemocnění, protože v procentech jím skutečně trpí více ženy než muži. Ačkoli tito nejsou imunní vůči výskytu křečových žil podle pohlaví. Předpokládá se, že bez genetické predispozice může člověk dostat křečové žíly kvůli těžké práci spojené s dlouhodobým stáním nebo sezením. Významnou roli ve vzniku onemocnění hrají endokrinní poruchy, nezdravý životní styl, iracionální výživa, alimentárně-konstituční či hormonální obezita.

nohy bez známek křečových žil

Onemocnění je spojeno se ztenčováním žilních stěn, což vyvolává patologické prodloužení cévy a její nevratnou expanzi. Tento proces katalyzuje tvorbu charakteristických „uzlů". Příčinou křečových žil může být geneticky podmíněné selhání cévních chlopní.

Věnujte pozornost svým nejbližším, zejména rodičům. Pokud má otec nebo matka viditelné křečové žíly, měli byste být ve střehu, včas navštívit flebologa, pokud jsou alarmující příznaky, a také přijmout preventivní opatření.

Křečové žíly jsou způsobeny následujícími jevy:

 • Těhotenství;
 • Užívání hormonálních léků (včetně antikoncepce);
 • hypodynamie;
 • Obezita nebo obezita;
 • Statická fyzická aktivita ve vertikální poloze těla;
 • Mechanická poranění dolních končetin;
 • Dědičná predispozice (vrozené selhání žilních chlopní, které pohybují krev cévou).

Onemocnění může postihnout i vnitřní orgány – žaludek, jícen, střeva, dělohu, varlata a semenné provazce. Způsobuje onemocnění, jako je varikokéla a hemoroidy. První patologie, pokud je léčba ignorována, vede muže k neplodnosti.

Nejčastěji však žilní onemocnění postihuje dolní končetiny. To je způsobeno anatomickým distálním umístěním místních cév. Při určité zátěži na dolních končetinách se navíc prudce zvyšuje žilní tlak, což také vede k rozvoji a progresi onemocnění.

Křečové žíly nelze nazvat specifickými a za určitých podmínek může postihnout každého člověka, i když nemá dědičnou predispozici k takovým patologiím.

Diagnostická opatření

Diagnostika křečových žil není pro kompetentního praktikujícího flebologa obtížná.

Specialista provádí obecný průzkum pacienta, pečlivě zkoumá jeho osobní a rodinnou anamnézu, žádá o stížnosti (předpis, závažnost, intenzita příznaků). Dále je předepsána instrumentální studie (obvykle ultrazvukové vyšetření, které stačí).

Chirurgická léčba křečových žil

Chirurgická léčba je nejúčinnější při léčbě křečových žil. Obvykle se k ní přistupuje v pozdějších fázích onemocnění, ale protože právě v tomto období se pacienti často obracejí na specialisty, nemají jinou možnost.

Flebektomie je nejčastější chirurgická intervence zaměřená na kompletní excizi a odstranění postižené cévy. Tento postup je považován za radikální a agresivní, ale je to ten, který poskytuje nejvýraznější terapeutický výsledek.

Dříve patřila flebektomie do kategorie otevřených chirurgických výkonů. Klasická operace byla provedena podle tradičního schématu s incizemi, resekcí cévy a sešitím exponované oblasti kůže. V důsledku toho obvyklá flebektomie vedla ke vzniku jizev, které svou estetikou nepřevyšovaly křečové uzliny. Z tohoto důvodu mnoho žen nevidělo smysl uchylovat se k takovým opatřením. Flebektomie byla častěji prováděna, když byla skutečná potřeba zdraví a pohody.

V moderní flebologické praxi se provádí kombinovaná miniflebektomie saphenózních žil. Jde o minimálně invazivní zákrok prováděný aplikací miniaturních vpichů na kůži. Jejich prostřednictvím se do žíly zavedou varixy, po kterých se céva odstraní směrem k řezu. Podvázání žíly se neprovádí, protože krvácení je zastaveno lokální kompresí.

Na rozdíl od klasické operace nezpůsobuje miniflebektomie běžné komplikace (varikózní syndrom) a relapsy, nevyžaduje použití celkové anestezie při výkonu a neliší se pracnou a bolestivou rehabilitací.

Skleroterapie

Skleroterapie je léčebná metoda, která spočívá v lokální injekci léků do žíly k jejímu „slepení".

Tento postup je jednoduchý a rychlý, často nevyžaduje ani lokální anestezii. Lék se do postižené cévy aplikuje nejtenčí inzulínovou injekční stříkačkou, takže pacient při skleroterapii nepociťuje subjektivní diskomfort. Po distribuci léčivé látky odborník podrobí nádobu stlačení pro slepení. Manipulace se provádí pomocí elastického obinadla nebo latexového polštáře.

Poslední fází procedury je uložení kompresních punčoch. Pacientovi jsou poskytnuta doporučení ohledně jeho nošení a některá opatření v období rekonvalescence. Pobyt v nemocnici po skleroterapii není nutný a k dosažení maximálního výsledku stačí jedno sezení (při jeho provádění se do cévy vstříkne až 10 injekcí).

Procedura je pozoruhodná svým vynikajícím kosmetickým efektem - fúze uzlin nastává rychle, na jejich místě se netvoří jizvy.

Hardwarové metody

Mezi hardwarové metody léčby křečových žil patří laserová terapie. EVLT (EVLO), neboli endovasální laserová koagulace (endovenózní laserová obliterace), je relevantní pro jakoukoli formu a stadium onemocnění. Jedná se o zavedení světlovodu do postižené cévy a aktivaci aparátu. Vlivem světelného záření dochází k varu plazmy v žíle a samotná žíla se mění v provazec pojivové tkáně (jizva) a odumírá.

EVLK (EVLO) se provádí i u stavů akutní trombózy jako prevence jejich komplikací.

Technika je chirurgická, ale nevyžaduje hospitalizaci a komplikovanou rehabilitaci.

Konzervativní léčba

Konzervativní léčba křečových žil se provádí především v raných fázích jejího odhalení. S progresivní patologií nepřináší viditelné výsledky, i když se používá jako preventivní pooperační opatření.

Konzervativní terapie zahrnuje užívání určitých léků:

 • Venotonika (flebotonika);
 • Angioprotektory;
 • antikoagulancia;
 • Protidestičková činidla;
 • antioxidanty;
 • fibrinolytika;
 • Dekongestanty.

V některých případech odborníci předepisují pacientovi multivitaminové komplexy a dietní terapii. Fyzikální terapie je důležitá pro pacienty s křečovými žilami, ale cvičení lze provádět pouze pod dohledem kompetentního instruktora.

Kompresní úplet se používá k optimalizaci mikrocirkulace a lymfatické drenáže. Stupeň komprese je vybrán striktně pozorujícím nebo ošetřujícím flebologem, ale v žádném případě nezávisle. Komprese se doporučuje nosit jako profylaxi u osob se sklonem ke křečovým žilám, zejména za určitých okolností (cestování na dlouhé vzdálenosti, lety, potřeba dlouhodobého sezení/stání atd. ).

Křečové žíly jsou patologií, jejíž léčba je nejlépe svěřena kvalifikovanému specialistovi v oboru flebologie. Nepokoušejte se o samoléčbu, včetně lidových léků.