Křečové žíly: co dělat, když jste ohroženi

Zdravé nohy bez křečových žil

Co jsou křečové žíly (křečové žíly)?

Krev protéká žilami nohou zdola nahoru a překonává gravitační sílu. V tom jim pomáhají ventily. Z různých důvodů může dojít k poruše ventilového aparátu a zhoršení odtoku krve. Poté začne krev v žilách stagnovat, což vede k protažení stěn žil a tvorbě uzlů.

Známky křečových žil

  • žíly se zkroutí a vyčnívají nad povrch kůže

  • bolest nohy

  • tíha v nohou

  • pocit pálení podél žil

  • noční křeče

  • rozšířené žíly

  • pigmentace a napnutí kůže

Příčiny křečových žil

Kdo nejčastěji trpí křečovými žilami?

Ze 100% lidí trpících křečovými žilami je 30% žen v rozkvětu, 50% žen po porodu a 25% mužů po čtyřicítce. Riziko onemocnění navíc vzniká po dvaceti letech. Navzdory tak depresivním statistikám však existují poměrně jednoduché účinné způsoby prevence křečových žil, o kterých bychom rádi mluvili. Nejprve uvádíme několik příčin křečových žil, které vám pomohou určit, zda jste v ohrožení.

Mladá žena s křečovými žilami nohou

Dědičnost

Prvním a nejdůležitějším faktorem vedoucím ke křečovým žilám je dědičnost. V 70 procentech případů onemocnění přechází z matky na dceru. Pokuste se proto zjistit, zda vaše babička a matka trpěly křečovými žilami, možná to někdo dokonce podstoupil operaci. Pokud zjistíte genetickou predispozici k onemocnění, měli byste se nad tím vážně zamyslet, než si vyberete povolání kadeřníka, učitele nebo letušky.

Pracovní podmínky

Faktem je, že druhým rizikovým faktorem je dlouhodobé stání, sedavá a fyzicky tvrdá práce.

Hormonální změny

Dalším nebezpečným bodem mohou být hormonální změny v těle (například užívání určitých hormonálních léků). Endokrinní změny a zvýšení tělesné hmotnosti mají také špatný vliv na fungování ventilového aparátu. To může být důvod, proč jsou zvláště ohroženy těhotné ženy.

Pravidelné přehřívání

Vysoké teploty okolí mohou také vést ke křečovým žilám - to se pro žíly stává další zátěží. Proto jsou příliš horké koupele, sauna a pobyt na slunci déle než 40 minut nežádoucí.

Návštěva sauny je důvodem pro rozvoj křečových žil

Nepohodlné boty

Riziko vám hrozí také v případě, že neustále nosíte boty na vysokém podpatku (i když zcela ploché podrážky také vašim nohám příliš neprospívají). Boty na vysokém podpatku udržují svaly neustále napnuté a stresují žíly nohou. Podpatek o výšce 5 a více centimetrů je považován za vysoký a optimální jsou 2–3 centimetry. A poslední věc, kterou stojí za zmínku, je kouření. Je těžké přesně říci, kolik cigaret kouříte, ale je to určitě souvislost mezi křečovými žilami a kouřením.

Jak léčit křečové žíly

Neodkládejte léčbu křečových žil. Včasná návštěva lékaře pomůže zjistit příznaky křečových žil v samém počátečním stadiu. Existuje několik moderních metod vyšetření křečových žil, z nichž většina je zcela bezbolestná a bezpečná. Jedná se především o ultrazvuk (Doppler). Ukazuje stav žil, hmotnost cirkulující krve a rychlost cirkulace.

Prevence křečových žil doma není tak obtížná, ale aby prevence přinesla výsledky, většina doporučení, která vám lékaři dávají, se musí stát zvykem.

Mytí nohou studenou vodou, aby se zabránilo křečovým žilám

Začít sportovat

První věcí, kterou všichni lékaři bez výjimky doporučují, je sport. Je lepší zvolit druh sportu, při kterém jsou svaly dolní končetiny rovnoměrně a intenzivně stahovány. Chůze, běh, jízda na kole, lyžování, jízda na koni, tanec jsou pro nohy velmi přínosné. Pamatujte, že ať už si vyberete jakýkoli sport, vaše boty by měly být volné a pohodlné. Nejlepším sportem pro křečové žíly je plavání: na žíly není vyvíjen žádný tlak, jsou jakoby v nulové gravitaci. Chůze je velmi cenově dostupná, ale účinná metoda prevence. I patnáct minut denně přinese pozitivní výsledky.

Nejlepším sportem pro křečové žíly je plavání

Pokud se rozhodnete cvičit v tělocvičně, dodržujte několik základních pravidel:

  • Upřednostňujte cvičení bez závaží nebo s minimálními váhami (do 1 kg).

  • Zvyšte počet opakování, ne váhu střely.

  • Cvičte specifické svalové skupiny v různých časech a střídejte tréninkové dny s dny odpočinku.

Ať děláte kdekoli, nepřehánějte to - zátěž bude užitečná, když dává potěšení, a síla vám bude užitečná pro příjemnější věci. Při výběru sportu nezapomeňte, že ne každá zátěž je vhodná pro křečové žíly.

Tenis, kulturistika, volejbal, bruslení nejsou dobré pro křečové žíly - ty sporty, které vyžadují ostré pohyby. Mohou být nejen neužitečné, ale dokonce zdraví škodlivé. I když nemáte čas na pravidelné cvičení, nezoufejte.

Existuje jednoduchá gymnastika nohou, která nevyžaduje velké úsilí, ale je také skvělým způsobem, jak zlepšit krevní oběh.

Zvláště se doporučuje cvičit pro ty, kteří jsou kvůli povaze své činnosti nuceni trávit spoustu času vsedě nebo ve stoje. Projděte se a kroutit nohou od paty k patě. Poté se zvedněte na špičkách 20-30krát. Proveďte několik dřepů, během nichž přenášíte svoji váhu na okraje chodidel.

Pokud musíte hodně sedět, můžete občas nohy natáhnout takto: zvedněte kolena a pohybujte chodidly sem a tam, otáčejte chodidly ve směru hodinových ručiček a dozadu. Poté ohněte a uvolněte prsty, dokud neucítíte mírné napětí. Častěji měňte držení těla a snažte se zbavit zvyku sedět se zkříženýma nohama - žíly jsou sevřené a v důsledku toho je narušen krevní oběh.

Cvičení na nohy proti křečovým žilám

Postarejte se o nohy

Jsme zvyklí věnovat zvláštní pozornost obličeji, ale také nohy vyžadují péči. Ráno si je několik minut umýt po kotníky studenou vodou ze sprchy. Je žádoucí, aby proud byl silnější.

Doporučuje se aplikovat bahenní masku na nohy několikrát týdně po dobu 20 minut. Masku opláchněte studenou vodou a poté naneste krém. Tato léčba zmírňuje otoky a zlepšuje výživu a krevní oběh. Nohy by měly být po nanesení masky udržovány ve zvýšené poloze.

Zkuste si z toho udělat zvyk - když odpočíváte, sledujete televizi, je lepší držet nohy ve vyvýšené poloze. V ideálním případě, pokud jsou nad úrovní srdce. Lékaři doporučují dát si pod nohy polštář i v noci.

Při odpočinku držte nohy nad úrovní srdce.

Mezi lidovými prostředky existuje časem prověřená metoda prevence křečových žil. Vezměte tlustý kus dřeva (bude to běžná vosková svíčka), položte jednu nohu na židli a poté ji lehce přitlačte na kůži a přetočte ji z nohy na koleno. Cvičení provádějte druhou nohou. Toto cvičení je velmi užitečné pro posílení krevních cév. Svým nohám můžete pomoci odpočinout si po náročném dni jednoduchou masáží. Masírujte každý prst, vyvařte nohu na podlaze gumovou koulí - „ježkem". Dokonce i několik minut těchto cvičení dokonale obnoví krevní oběh.

Dávejte si pozor na stravu

Výživa by měla být racionální, protože, jak již bylo zmíněno, kolísání hmotnosti negativně ovlivňuje stav nohou. Základní pravidlo: maximum zeleniny a ovoce, minimum slané, mastné a uzené. Zkuste nahradit rostlinné tuky živočišnými tuky, protože obsahují kyseliny, které zlepšují průtok krve. Jezte více vlákniny - skutečnost, že v zemích východu, kde je vláknina hlavním jídlem, se křečové žíly prakticky nenacházejí, hovoří o jejích výhodách. Velké množství tučných, smažených a kořeněných jídel mění složení krve, což může vést k tvorbě krevních sraženin. Má také negativní vliv na žíly a alkohol.

Jíst vlákninu vám ušetří křečové žíly

Zkuste také jíst potraviny obsahující vitamin R. Jedná se především o vlašské ořechy, zelený čaj a šípky. Potraviny, jako jsou naklíčená pšeničná zrna, hrášek, fazole, zelená cibule, obohatí žíly o živiny a učiní je pružnějšími.

Pokud je to možné, měli byste omezit spotřebu kávy na jeden šálek denně, protože tento nápoj není neškodný pro cévy.

Oblékněte se správně

Boty na vysokém podpatku a těsné boty, které stlačí nohu nebo dolní část nohy, nepříznivě ovlivňují stav žil. Nechte těsné jehlové podpatky pro formální příležitosti a na každý den volte volné boty s malými podpatky. Pokud u sebe zaznamenáte příznaky křečových žil, je lepší úplně se vzdát těsného oblečení, zejména punčoch a ponožek s těsnými elastickými pásky.

Kompresní úplety pro prevenci a léčbu křečových žil

Pro prevenci i léčbu křečových žil doporučují lékaři nosit speciální kompresní punčochové zboží. Současně se vytváří tlak na žíly zvenčí, v důsledku čehož se snižuje stagnace krve, udržuje se normální velikost žil. Dříve se k dosažení stejného účinku používaly elastické obvazy, ale naštěstí doba ošklivých obvazových nohou uplynula a dnes se v kompresní terapii používají punčochy a punčochy s masážním účinkem. Takové výrobky jsou mnohem pohodlnější a praktičtější, zatímco v žádném případě nezkazí vzhled. Vypadají jako běžné dámské punčocháče, vysoké podkolenky, ale na určitých místech velmi těsné.

Doporučuje se nasadit si elastické punčochy ráno, aniž byste vstali z postele, zvedali nohu pod úhlem čtyřiceti stupňů.

Poté budou punčochy schopny udržet žíly ve fyziologickém stavu a zajistit odtok krve směrem k srdci. Takové výrobky se prodávají v lékárnách a nosí se nejméně šest měsíců.

K výše uvedenému je třeba dodat, že křečové žíly nejsou jen estetickým problémem, ale také vážným onemocněním, jehož ignorování může vést ke komplikacím. Jakmile se objeví první podezření, měli byste vyhledat odbornou pomoc a krása zdravých nohou bude příjemným doplňkem pohody.