Příznaky, léčba a prevence křečových žil na nohou

lékař a pacient s křečovými žilami

Anatomicky mají dolní končetiny velké zatížení, proto se selháním žilní chlopně odtok žilní krve ztěžuje a vznikají křečové žíly na nohou.

Křečové žíly na nohou se nazývají chronická vaskulární patologie, v důsledku čehož se vyvíjejí deformity (prodloužení, expanze) cév a nedostatečnost intravaskulárních chlopní.

Nemoc, která je každému známá jako vzhled zvětšených uzlin oteklých pod kůží, se vyvíjí postupně.

Nejprve trpí malá plavidla a poté, jak se stagnace stává vážnější, se natáhnou velké žilní cévy a výsledné uzliny vyčnívají nad povrch kůže.

Příznaky křečových žil dolních končetin

Jak se křečové žíly objeví, závisí na závažnosti patologické expanze. V časném stádiu onemocnění způsobují symptomy menší nepohodlí a s pokročilou formou onemocnění jsou ošklivé žilní uzliny jasně viditelné a je obtížné chodit. Čím dříve je léčba zahájena, tím příznivější je prognóza.

První náznaky

bolest nohou s křečovými žilami

Zákeřnost onemocnění spočívá v tom, že první příznaky křečových žil jsou téměř neviditelné. Někomu může vadit:

 • pocit tíhy v lýtkách;
 • otok dolních končetin, vznikající večer.

Při podrobném zkoumání lze pod kůží vidět „pavoučí žíly" - síť malých rozšířených žil.

Počáteční vývoj patologie je téměř vždy úspěšně léčitelný. Většina lidí bohužel ignoruje projevy křečových žil, které vznikly, a místo návštěvy lékaře se samoléčí masti ze závažnosti nohou nebo lidovými prostředky.

Fáze onemocnění

V závislosti na stupni křečových žil existují 4 stupně křečových žil dolních končetin:

 • I - křečové žíly na nohou postihují pouze žilky, velké cévy jsou téměř beze změny. Ve večerních hodinách dochází k rychlému nástupu únavy nohou, tíhy v lýtkách a otoků. Modrofialové „hvězdy", místy průsvitné pod kůží, nevystupují nad povrch epidermis;
 • II - žilní síť se zvětšuje, objevují se oteklé cévy a první uzlíky stoupají nad povrch kůže. K tíži a únavě se přidává bolest po dlouhé procházce. V noci se v lýtkových svalech mohou objevit křeče;
 • III - křečové žíly dolních končetin nabývají výrazného charakteru: objevují se plexusy prodloužených a rozšířených cév, na kůži jsou vidět oblasti pigmentace, otok zůstává téměř neustále. Člověk nemůže dlouho chodit kvůli bolesti a pocitu únavy, stěžuje si na noční křeče;
 • IV - stagnace krve s křečovými žilami vede k narušení výživy tkáně. Nohy jsou studené a oteklé, je zaznamenáno špatné hojení ran a tvorba trofických vředů. Kůže je suchá, šupinatá. Bolest neustále přetrvává.

Většina pacientů vyhledá pomoc, když dojde ke stádiu II křečových žil dolních končetin. Pokročilé formy onemocnění jsou při počáteční diagnostice vzácné.

Jak to vypadá na fotografii?

Nemocný ne vždy ví, jak křečové žíly vypadají, a často nepozornost k jejich stavu vede k rozvoji pokročilých forem onemocnění.

Na první fotografii jsou křečové žíly dolních končetin nevýznamné, příznaky jsou mírné, léčba vám umožňuje obnovit normální fungování žil.

křečové žíly na noze

Tenké sítě, způsobující pouze kosmetické potíže, naznačují, že funkce žilních chlopní je narušena a mírná stagnace krve vyvolává patologickou expanzi malých cév.

Druhá fotografie ukazuje charakteristický plexus žil na nohou, objevující se ve stadiu 3 křečových žil.

lékař a pacient s křečovými žilami na nohou

Při takových změnách bolí nohy téměř neustále, v noci se trápí otoky a křeče.

Pocit únavy v nohách a občasné otoky se nacházejí v různých nemocech. Pokud jsou však na nohou kromě symptomů, které se objevily, viditelné změny zobrazené na prvním obrázku, měl by to být důvod k návštěvě flebologa.

Důvody vzhledu

Vzhledem k tomu, jaké jsou křečové žíly na nohou, lze tento stav popsat jako vývoj nedostatečnosti žilních chlopní. V tomto případě dochází ke zpětnému toku krve do dolních částí žíly, což způsobuje patologické rozšíření cévy. Příčiny křečových žil u mužů a žen jsou podobné:

 • obezita;
 • špatné návyky (nikotin a alkohol narušují práci krevních cév);
 • práce spojená s dlouhým stáním na nohou;
 • velké silové zatížení dolních končetin (vzpírání, práce spojené se zvedáním závaží);
 • hypodynamie;
 • těsné boty;
 • operace nohou.

Některé z faktorů, které vyvolávají výskyt křečových žil na nohou, jsou spojeny s pohlavím.

Křečové žíly na nohou u mužů

Mužské křečové žíly jsou u žen detekovány méně často než patologické křečové žíly na nohou. Příčiny křečových žil u mužů jsou spojeny s dietními a životními návyky:

 1. Špatné návyky.
 2. Nějaké koníčky. Nemoc se vyskytuje u nadšenců lovu a rybolovu.
 3. Dědičná predispozice.
 4. Těžká fyzická aktivita.
 5. Špatná výživa. Muži častěji zneužívají tučná a těžká jídla.

Muži méně často věnují pozornost kosmetickým vadám nohou a ignorují první příznaky onemocnění doprovázené zvýšenou únavou a výskytem cévního vzoru, což vede k progresi symptomů onemocnění.

Nebezpečí mužských křečových žil na nohou spočívá v tom, že během běhu trpí genitourinární systém: žíly šourku se rozšiřují, krevní oběh ve varlatech je narušen. Výsledné odchylky negativně ovlivňují reprodukční sféru a mohou způsobit erektilní dysfunkci.

Mezi ženami

nošení podpatků jako příčiny křečových žil

Kromě obecných faktorů se u žen mohou křečové žíly na nohou vyvinout v důsledku fyziologických procesů spojených se změnami hormonální rovnováhy. Snížené hladiny progesteronu a zvýšená syntéza estrogenu narušují vaskulární regulaci.

Vyvolávají vývoj patologií:

 • těhotenství;
 • komplikovaná práce;
 • menopauza;
 • zánětlivé procesy reprodukčních orgánů;
 • užívání hormonální antikoncepce.

Jedním z častých vnějších faktorů vyvolávajících výskyt křečových žil u žen je nošení bot na podpatku. Nerovnoměrné rozložení zátěže na nohy a přetížení lýtkových svalů narušují práci žil.

Léčba

V mezinárodní klasifikaci onemocnění desátého pohledu (ICD-10) mají křečové žíly dolních končetin kód I 83, 9. Pokud je tento údaj v diagnóze, pak to znamená, že křečové žíly probíhají bez komplikací.

Výsledné křečové žíly na nohou jsou doprovázeny příznaky v závislosti na stupni poruch prokrvení, které se objevily, a léčba se volí s přihlédnutím k závažnosti onemocnění. Před výběrem terapie je pacient vyšetřen.

Jak se diagnostika provádí?

K primární diagnostice křečových žil dolních končetin dochází při externím vyšetření. Flebolog vyšetřuje nohu pacienta, zjišťuje povahu žilní deformity a související změny (pigmentace kůže, otok). Během vyšetření lékař zjišťuje, jaké příznaky se u křečových žil na nohou vyskytují, a sbírá anamnézu, aby objasnil možnou příčinu.

Průzkum odhaluje:

 • zda příbuzní mají podobnou nemoc;
 • rysy životního stylu (výživa, fyzická neaktivita, špatné návyky);
 • povaha práce (ať už je spojena s prodlouženým stáním nebo zvedáním závaží);

Ženy se ptají na průběh těhotenství a porodu, na užívanou antikoncepci.

Počáteční průzkum a vyšetření vám umožňuje určit možnou příčinu křečových žil na nohou. Klasifikace křečových žil dolních končetin podle fází nastává až po dalších výzkumných metodách:

 1. Duplexní angioscanning. Provádí se ultrazvukem. Určuje povahu toku krve a přítomnost žilní dilatace. Přesnost skenování umožňuje detekovat odchylky až 1 mm.
 2. CT a MRI. Před skenováním se vstříkne kontrastní látka. Metoda vám umožňuje získat trojrozměrnou projekci žil na nohou a identifikovat abnormality v rané fázi.

Kromě toho pro diagnostiku provádějí testy moči a krve, dělají EKG. V případě potřeby jmenujte konzultace úzkých odborníků.

Kdy je nutné řešit křečové žíly?

lékař předepisuje léčbu křečových žil

Boj s nemocí by měl být zahájen v rané fázi, kdy nohy začnou bobtnat a objeví se první pavoučí žíly.

Co dělat s křečovými žilami - určuje flebolog. Doporučení budou záviset na stádiu vývoje onemocnění a individuálních charakteristikách těla pacienta.

Křečové žíly je nutné řešit ve všech případech a v jakékoli fázi vývoje onemocnění. Nedostatek řádné léčby zhoršuje průběh patologie a vede ke vzniku závažných komplikací.

Určitě navštivte odborníka! Samoléčení není nejlepší způsob léčby křečových žil.

Je možné se zbavit nemoci?

Lidé, kteří hledají způsob, jak odstranit křečové žíly na nohou, se často stávají kořistí reklam slibujících uzdravení z patologie pomocí pilulek a mastí. Používání drahých nástrojů však přináší pouze dočasnou úlevu.

Je nemožné úplně se zbavit křečových žil. Pomocí léčby a preventivních opatření je možné zvýšit žilní tón, zlepšit krevní oběh v nohou. Osoba se bude muset naučit žít s nemocí.

Jak léčit?

 1. Jak léčit křečové žíly na nohou závisí na závažnosti onemocnění:
 2. Snadný stupeň. Pomáhá dieta, odmítání špatných návyků a vnější použití anti-varikózních mastí. Pro posílení cév může být předepsána venotonika.
 3. Průměrný. Ukazuje užívání léků, používání masti a nošení kompresního prádla. Při výrazných změnách žilní chlopně se provádí minimálně invazivní intervence (skleroterapie, laserová expozice) nebo se patologicky změněná žíla chirurgicky odstraní.
 4. Těžký. Porušení žilního oběhu vede k rozvoji trofických poruch a vzniku obtížných hojivých vředů. Odstranění křečové žíly přerozdělí průtok krve do menších cév a zlepší výživu tkání. Kromě chirurgického zákroku se používá konzervativní terapie.

Pacientovi se může zdát, že operace je způsob, jak se křečových žil definitivně zbavit, ale to je chyba. Odstraňují se pouze silně pozměněné cévy a zůstávají mírně nebo středně změněné žíly se zachovanou funkcí chlopně. Pouze pravidelná podpůrná léčba a eliminace provokujících faktorů zlepší stav nohou a zastaví progresi patologie.

Co dělat kromě užívání léků?

gymnastika pro léčbu křečových žil

Lékaři dávají doporučení, jak se vypořádat s křečovými žilami, a věnují pozornost neléčivým metodám léčby onemocnění:

 1. Bandážování elastickým obvazem nebo nošení kompresního prádla.
 2. Fyzioterapie. Mírné cvičení posiluje svaly nohou a stimuluje průtok krve žilami.
 3. Strava. Je nutné odmítnout pokrmy, které způsobují zahuštění krve (živočišné tuky, uzené maso, okurky a koření).
 4. Masáž. Zlepšuje žilní průtok krve a zvyšuje cévní tonus.

V závislosti na stupni žil na nohou může být pacientovi doporučeno používat terapeutické koupele, bahenní zábaly nebo hirudoterapii.

Pokud existuje obezita, pak člověk potřebuje snížit tělesnou hmotnost.

Dobrým účinkem je použití alternativní medicíny pro křečové žíly na nohou. Před léčbou lidovými recepty je však nutné poradit se s lékařem - u některých forem onemocnění mohou existovat kontraindikace.

Neexistuje univerzální metoda, jak léčit křečové žíly žil na nohou. Terapie je volena s přihlédnutím k povaze patologických změn. Terapeutická opatření mohou zlepšit prokrvení dolních končetin, odstranit přetížení.

Problémy prevence

Poradenství lékaře, jak předcházet křečovým žilám, bude stejně užitečné pro osoby s anamnézou tohoto onemocnění i pro rizikové (dědičná predispozice, obezita). Prevence křečových žil zahrnuje následující:

 1. Pohodlné boty. Nemůžete nosit vysoké podpatky pořád, ale boty na ploché podrážce nejsou o nic méně škodlivé. Pro trvalé nošení byste měli zvolit nízký (3-5 cm) pohodlný podpatek a botu, která nohu nemačká.
 2. Správná práce. Pokud není možné změnit pracovní aktivitu, nemůžete dlouho sedět ani stát v jedné poloze. Musíte si dát pauzu a trochu pootočit chodidly nebo chodit, provádět „rohlíky" od paty k patě. Pokud je porod spojen s intenzivním zatížením dolních končetin, je nutné pravidelně odpočívat 15–20 minut, sedět nebo ležet s mírně zvednutými nohami.
 3. Užitečná gymnastika. Cvičení pro nohy, které zlepší krevní oběh, zabrání křečovým žilám.
 4. Odmítnutí špatných návyků.
 5. Monitorování zdraví. Je nutné včas léčit nemoci, které vyvolávají vývoj křečových žil (funkční poruchy v práci srdce a ledvin, hormonální abnormality).
 6. Ztráta váhy.

Jednoduchá doporučení sníží riziko narušení žilní chlopně. Preventivní opatření ke snížení závažnosti onemocnění nebo jeho prevenci by měla být dobrým zvykem a měla by být prováděna denně.

Lze vývoji této nemoci zabránit?

jídlo pro křečové žíly

Je nemožné předpovědět 100% reakce těla na vliv vnějších a vnitřních faktorů.

Ani pravidelná prevence, správná výživa, zdravý životní styl a vzdání se špatných návyků vám ne vždy umožní vyhnout se rozvoji křečových žil.

Nemoci nelze zcela zabránit, ale riziko patologie lze snížit dodržováním profylaktických doporučení.

Lidé, kteří vedou zdravý životní styl, méně trpí křečovými žilami a žilní nedostatečností.

Berou s touto nemocí do armády?

Zda jsou přijati do armády s křečovými žilami, závisí na charakteristikách patologického procesu. Chlap je dobrý pro vojenskou službu nebo armádní zátěž způsobí nenapravitelné poškození zdraví - v každém případě lékařská komise rozhodne individuálně.

V závislosti na charakteristikách onemocnění je branci přiřazena skupina:

 • B. Vývoj křečových žil není doprovázen nedostatečností funkcí žil a chlap je omezeně fit, je povoleno sloužit ne u všech typů vojsk;
 • B. Druhý stupeň onemocnění se středním poškozením krevního oběhu v žilách nohou. Odvedenec je osvobozen od vojenské služby, ale může být mobilizován během války;
 • D. Třetí a závažnější fáze, kdy se rozvíjejí trofické poruchy. Ten chlap není vhodný pro službu a je vyřazen z vojenské evidence.

Před absolvováním komise ve vojenské registrační a přijímací kanceláři musíte na klinice podstoupit vyšetření (angiografie, MRI) a získat dokument uvádějící stupeň narušení žil a stadium křečových žil. To umožní komisi přesněji vyřešit problém vhodnosti pro vojenskou službu.

Proč jsou křečové žíly nebezpečné?

Lidé ne vždy berou léčbu křečových žil vážně, někteří vnímají pavoučí žíly a křečové žíly jako lokální defekt. Nedostatek anti-varikózní terapie však způsobuje vážné komplikace:

 1. Flebitida. Vnitřní povrch cévní stěny se zapálí, na kůži se objeví bolest a hyperémie. Kombinace patologického procesu a rozšíření místa žíly vede ke ztenčení stěny. Při drobném traumatu (prudký tlak, lehká modřina) může dojít k prasknutí cévy. To vede ke vzniku vnitřních hematomů.
 2. Žilní trombóza nohou. V místě expanze je narušena rovnoměrnost průtoku krve a na stěnách se hromadí krevní destičky. Výsledná krevní sraženina brání průtoku krve a zhoršuje hladovění tkáně. Vzhledem k nebezpečí křečových žil komplikovaných tvorbou trombu stojí za zmínku oddělení trombu. Jakmile se sraženina dostane do krevního oběhu, může zcela zablokovat lumen tepny a vyvolat život ohrožující stavy, jako je plicní embolie, mrtvice nebo infarkt myokardu.
 3. Venózní insuficience. Porušení odtoku krve z dolních končetin je doprovázeno rozvojem edému.
 4. Trofické poruchy. Snížení přísunu kyslíku a živin do periferních částí končetin vede ke vzniku špatně se hojících trofických vředů.

Křečové žíly komplikované trombózou nebo závažnou žilní nedostatečností mohou vést k rozvoji tkáňové nekrózy chodidla a bérce. S výraznými nekrotickými procesy začíná gangréna a pouze amputace postižené části nohy může zachránit život člověka.

Závěr

Křečové žíly na žilách nohou nejsou kosmetickou vadou, ale závažnou cévní poruchou způsobenou selháním žilních chlopní.

Křečové žíly o 3-4 stupních mohou způsobit vážné komplikace vedoucí k invaliditě nebo smrti.

Neignorujte první „pavoučí žíly" a pocit tíhy na nohou. Toto je první známka vývoje křečových žil, vyžadující konzultaci s flebologem.

Včasné zahájení léčby a preventivní opatření zachová pracovní schopnost.