Léčba křečových žil doma

Léčba křečových žil doma může být docela účinná, pokud ji začnete v raných stádiích onemocnění.

Pokud se u vás vyskytne některý z následujících příznaků a také jejich kombinace, musíte se okamžitě postarat o zdraví svých nohou:

  • cítíte v nohou tíhu, bolest a pocit plnosti, zejména na konci pracovního dne,
  • často máte otoky nohou a chodidel,
  • objevily se pavoučí žíly,
  • kůže na kotnících změnila barvu, ztmavla,
  • máte křeče v lýtkových svalech,
  • pod kůží jsou viditelné rozšířené žíly.

Aby domácí léčba křečových žil přinesla dobrý výsledek, je nutné pravidelně po dlouhou dobu provádět následující opatření:

Sport a cvičení na křečové žíly

nohy bez křečových žil

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že křečové žíly a sport jsou neslučitelné věci, ujišťujeme vás, že tomu tak není.

Pro zlepšení žilního systému jsou velmi užitečné ty sporty, ve kterých jsou aktivně zapojeny svaly nohou, například jízda na kole, lyžování. Plavání je velmi prospěšné pro žilní nedostatečnost.

U křečových žil jsou kontraindikovány pouze ty sporty, které často vedou ke zranění nohou.

Asociace flebologů naší země vyvinula speciální cvičení pro křečové žíly, aby snížila zatížení žil a eliminovala příznaky onemocnění. Provádějí se večer, nejlépe před spaním.

Tato cvičení nezabírají mnoho času a zároveň mají dobrý účinek, pokud jsou prováděna pravidelně:

  • Ležíte na zádech a zvedněte nohy pod úhlem 90 stupňů (můžete se opřít o zeď). Dělejte 10-15 pomalých a hlubokých nádechů. Udržujte nohy ve stejné poloze, energicky ohněte a narovnejte kotníkový kloub 5-6krát (při namáhání lýtkových svalů) a poté proveďte 5-6 rotačních pohybů s nohama dovnitř a ven.
  • Postavte se na tlustou knihu (s patami položenými na podlaze), poté 10-15krát pomalu stoupejte na prsty a zvedněte paty z podlahy.
  • Při sledování televize nebo čtení si nohněte nohu tenisovým míčem.

Kompresní prádlo na křečové žíly

Jednou z účinných metod léčby křečových žil doma je použití golfů, punčoch a punčocháčů na křečové žíly.

Kompresní prádlo, které je předepsáno pro křečové žíly, má jinou kompresi (stupeň tlaku na nohy). Na rozdíl od nelékařských úpletů se tlak měří nikoli v nominálních hodnotách, ale v milimetrech rtuti.

Požadovaný stupeň komprese může stanovit pouze lékař. Punčocháče a punčochy na křečové žíly je třeba zakoupit ve specializovaných ortopedických salonech nebo na klinikách. Tam se provádějí měření z nohou pacienta, podle kterých je zvolena požadovaná velikost.

Kompresní prádlo se používá nejen k prevenci křečových žil, ale také pomáhá při léčbě tohoto onemocnění. Punčochy na křečové žíly snižují stagnaci žilní krve v nohou. To snižuje projevy křečových žil, snižuje riziko krevních sraženin a rozvoj trofických změn.

V případě křečových žil doporučujeme používat kompresní prádlo při fyzické aktivitě, sportovním tréninku, při dlouhodobém pobytu na nohou, při dlouhých cestách autem a letadlem.

Punčochy na křečové žíly se také používají po léčebných procedurách, například po skleroterapii žil, stejně jako v pooperačním období.

Během operace a v časném pooperačním období se používají speciální nemocniční kompresní punčochy, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin.

Během těhotenství se doporučuje nosit punčochy a punčochy na křečové žíly.

Během porodu a v poporodním období se používají nemocniční kompresní antiembolické punčochy.

Flebologové, kteří léčí křečové žíly, vám pro toto onemocnění profesionálně vyberou kompresní prádlo. Je velmi důležité správně vypočítat zatížení a zvolit typ pleteniny a stupeň komprese, který potřebujete. Při nezávislé volbě může účinek použití kompresního spodního prádla chybět a může být dokonce spojen s komplikací nemoci.

Žilní gely

Jednou z metod léčby křečových žil doma je použití lokálních křečových žil (žilní gely, masti a krémy na křečové žíly).

Hlavní složkou všech mastí a gelů na žíly je heparin, ředidlo krve.

Nejúčinnějším prostředkem lokální léčby křečových žil je gel na žíly, protože při jejich aplikaci na pokožku se do tkání dostává mnohem více účinné látky. Gely a masti na křečové žíly pomáhají úspěšně zvládnout otoky a tíhu nohou.

Léky na křečové žíly

Léky k léčbě křečových žil se nazývají venotonika. U křečových žil jsou předepsány přípravky na žíly k posílení žilní stěny, snížení propustnosti a křehkosti kapilár a žil.

Účinek léků zpravidla začíná bezprostředně po zahájení léčby a dosahuje maxima po 1, 5–2 měsících denního podávání.

Pouze phlebologist si může vybrat nejúčinnější lék na křečové žíly. Rovněž určí potřebnou frekvenci a frekvenci léčby v závislosti na stupni vašich křečových žil.

Dieta pro křečové žíly

Všichni pacienti s křečovými žilami musí být velmi opatrní ohledně své stravy. Přírůstek hmotnosti by neměl být povolen: to může vést k přetížení žilního systému.

Dieta pro křečové žíly by měla zahrnovat velké množství surové zeleniny a ovoce, které obsahují hodně vlákniny. Syntetizují se z něj vláknitá vlákna, která podporují pevnost žilní stěny.

Nenechte se unést mastnými, kořeněnými a slanými pokrmy. To povede ke zvýšenému příjmu tekutin a v důsledku toho ke zvýšení objemu krve a přetížení žilního systému.

Dieta pro křečové žíly by měla být zaměřena na prevenci zácpy. Zácpa vede ke zvýšení tlaku v žilách, zhoršuje projevy žilní nedostatečnosti a křečových žil.

V zimním jarním období, kdy začíná nedostatek vitamínů v lidském těle, je nutné užívat vitamíny skupiny A, B, C, rutin, kyselinu listovou a stopové prvky: měď, zinek, hořčík a železo. Nejlepší je užívat vyvážený multivitamin.

Účinnost léčby křečových žil doma

Pokud v raných stádiích křečových žil začnete výše uvedená opatření pravidelně používat k léčbě křečových žil doma, budete s největší pravděpodobností schopni operaci se vyhnout a omezit se na konzervativní metody léčby.

Pro optimální výběr některých typů domácí léčby křečových žil je však nutná konzultace s flebologem. Důrazně se nedoporučuje zvolit si kompresní punčochy, léky pro vnější použití a venotonické léky.

Z tohoto důvodu je lepší poradit se s lékařem. Vybere pro vás nejúčinnější sadu léčebných opatření.