Moderní metody léčby křečových žil na nohou

Moderní metody léčby křečových žil dolních končetin zajišťují vysokou účinnost s minimální interferencí v systémech těla. Specialisté používají konzervativní terapii, minimálně invazivní postupy a komplexní léčbu několika metodami. Léčebný režim pro křečové žíly vybírá phlebolog. Posuzuje stav žil, určuje stádium onemocnění a bere v úvahu přítomnost souběžných onemocnění.

Léčba drogami

Křečové žíly v raných stádiích dobře reagují na konzervativní léčbu, ale pouze při absenci komplikací a závažných vnějších projevů. V pozdějších fázích jsou léky předepsány pro komplexní a pooperační terapii. Léčba drog zahrnuje použití forem pro vnější a vnitřní použití. Moderní léky proti křečím jsou rozděleny do několika skupin.

Venotonika a fleboprotektory

Jedná se o léky, které ovlivňují tón cévní stěny a normalizují krevní oběh.

Přípravky jsou vyráběny na základě různých účinných látek, ale mají stejný terapeutický účinek. Venotonika rychle pronikne venózní stěnou a hromadí se v dostatečné terapeutické dávce.

Prostředky ke snížení viskozity krve

Léčba křečových žil moderními metodami je nemožná bez použití antikoagulancií. Ředí krev, zabraňují ucpání cév a normalizují mikrocirkulaci.

Důležité!

Antitrombotické léky mají mnoho kontraindikací a vedlejších účinků. Před použitím se poraďte se svým lékařem.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Tyto léky se používají k léčbě tromboflebitidy, bolestivého syndromu a otoků. Rychle zmírňují zánět a snižují vnější projevy chronické vaskulární nedostatečnosti.

Důležité!

Nesteroidní léky často způsobují zažívací vedlejší účinky. Tabletové formy by se měly užívat přísně po jídle nebo během jídla.

Minimálně invazivní postupy

Metody nechirurgické léčby křečových žil na nohou

Nechirurgická léčba křečových žil na nohou zahrnuje nejen farmakoterapii, ale také mechanické způsoby eliminace patologie. Říká se jim minimálně invazivní zásahy. Jedná se o druh mini-operace, která nevyžaduje hospitalizaci a je prováděna bez hlubokých řezů a anestezie.

Takové techniky jsou u pacientů oblíbené kvůli nedostatku dlouhodobé rehabilitace a schopnosti nepřerušovat práci. Jsou zobrazeny v jakékoli fázi křečových žil. Účinek léčby však při včasném zásahu trvá déle. Flebologické kliniky nabízejí čtyři hlavní metody nechirurgické léčby:

 • laserová terapie;
 • skleroterapie s uzavřením lumen cévy;
 • radiofrekvenční ablace;
 • miniflebektomie.

Všechny metody jsou založeny na zastavení průtoku krve patologickou žílou jejím uzavřením nebo odstraněním.

Laserová terapie

Metody léčby křečových žil na nohou pomocí laserového světla vám umožňují eliminovat rozšířené žíly na nohou bez řezů a drsných jizev. Metoda je vhodná pro všechny věkové kategorie a používá se ve všech fázích léčby, pokud neexistují kontraindikace.

Metoda esence

Laserová koagulace krevních cév zajišťuje vytvrzování nemocných žil a úplné zastavení průtoku krve v nich. Principem je tepelný účinek na žilní stěnu.

Speciální laserový světelný průvodce, pohybující se podél nádoby, způsobuje slepení jejích skořápek. Výsledkem je, že postižená oblast je vypnuta z obecného oběhu. Délka laserového paprsku je pečlivě vypočítána. Tím se zabrání spálení sousední tkáně.

Postup postupu

Průběh laserové koagulační procedury pro křečové žíly na nohou

Intervence se provádí ambulantně pod vedením ultrazvuku. Pacient je ošetřen antiseptikem nohy, provádí se lokální anestézie a je provedena malá punkce v oblasti začátku postižené žíly, která je předem označena. Otvorem je zavedena tenká sonda se světlovodem. Postupuje se na konec patologické oblasti, poté se připojí laser a katétr se vytáhne opačně. Současně existuje tepelný účinek na cévní tkáň a ty se drží pohromadě.

Operace trvá asi půl hodiny. Po jeho dokončení se na nohy nasadí kompresní punčochy. Doporučuje se zůstat na klinice dalších 30 minut a neustále se pohybovat. Tím je zajištěna normalizace krevního oběhu a identifikace možných komplikací.

Klíčové výhody a účinnost

Laserová léčba křečových žil je dobře snášena. Pacienti uvádějí rychlý a dlouhodobý účinek terapie. Mezi výhody patří:

 • minimálně invazivní;
 • nedostatek švů;
 • bezbolestnost;
 • lokální anestézie;
 • krátké období zotavení.

Laserová terapie, s výhradou včasné implementace a dalšího dodržování lékařských doporučení, zabraňuje progresi křečových žil.

Kontraindikace

Laserová koagulace křečových žil na nohou má řadu omezení. Během plánování operace lékař shromažďuje důkladnou historii, aby identifikoval možné kontraindikace. Tyto zahrnují:

 • obecné a lokální zánětlivé procesy v akutním stadiu;
 • hnisavé ohniska v místě postupu;
 • trombóza a tromboflebitida;
 • těhotenství a kojení;
 • arteriální onemocnění;
 • expanze žil na nohou má průměr více než 1 cm a jejich složitou strukturu.

Pokud jsou tyto faktory identifikovány, je laserové ošetření nahrazeno alternativními metodami. Po vyloučení rizikového faktoru lze znovu zvážit možnost invazivního zásahu.

Komplikace

Komplikace postupu se projevují krátkodobým zvýšením teploty na nízký počet, bolestí a nepohodlí při ohýbání kolen.

Důležité!

Horečka s teplotou nad 38 stupňů a ostrou bolestí v nohou může být známkou závažných komplikací, které vyžadují urgentní hospitalizaci.

Skleroterapie

Další moderní metoda léčby křečových žil bez operace. Nejúčinnější je v prvních třech stádiích onemocnění. Používá se ale také pro pokročilé formy s trofickými změnami.

Princip fungování

Fleboskleróza pomáhá eliminovat lézi, která blokuje normální průtok krve. Postup zahrnuje umělé utěsnění žil. Za tímto účelem se léky vstřikují do nemocných cév nohou, což způsobuje zničení žilních stěn. Operace zahrnuje použití vysoce účinných a nízko toxických látek.

Jak se postupuje?

Předem vybrané oblasti postižených žil jsou injikovány anestetiky. Poté lékař injikuje sklerotizující léky do zvětšených oblastí. Doba trvání procedury je od 30 minut.

V přítomnosti několika ložisek křečových žil se skleroterapie provádí v několika fázích v intervalech nejméně jednoho týdne. Na konci intervence se na nohy aplikuje kompresní punčochové zboží a doporučuje se chodit klidným tempem po dobu půl hodiny. Elastické obvazy by měly být nošeny nepřetržitě po dobu až 1 týdne. Poté byste měli přejít na denní nošení po dobu 6 měsíců.

Kontraindikace a pooperační omezení

Drogová skleroterapie křečových žil je kontraindikována u těhotných a kojících žen. Nepoužívá se na hluboké trombózy a žilní vředy.

V pooperačním období je zakázáno navštěvovat lázeňský dům a saunu po dobu asi 2 měsíců. Kontraindikovány jsou také horké koupele. Zvedání závaží se nedoporučuje do šesti měsíců. Po operacích v pozdějších stadiích křečových žil se doporučuje celoživotně používat kompresní oděv.

Radiofrekvenční ablace

Tato metoda se v poslední době stala populární. Nechirurgická léčba křečových žil dolních končetin vysokofrekvenčním zářením vyžaduje použití nákladného vybavení. Proto se postup provádí hlavně velkými cévními centry.

Postup postupu

Po předběžných diagnostických a přípravných opatřeních se provede lokální anestézie. Po anestézii se do žíly zavede katétr s vysokofrekvenčním zařízením. Při pohybu přes cévy nohou způsobují vysoké teploty uzavření lumen žíly.

Na poznámku!

Jediný nepříjemný pocit pro pacienta je spojen s injekcí anestetika. Zbytek operace je bezbolestný.

Metoda akce

Ablace nebo uzavření žil pomocí vysokofrekvenčních vln zastaví pohyb krve přes patologickou cévu. Žíla se slepí a postupně se rozpouští. Po zablokování fokusu není přívod krve narušen a provádí se hlubšími žilami.

Výhody a nevýhody

Tato metoda je jednou z nejúčinnějších. Odborníci zaznamenávají dlouhou absenci relapsů po použití této metody ablace žil na nohou. Výhody tohoto postupu jsou:

 • lokální anestézie;
 • nedostatek bolesti;
 • ambulantní chování;
 • okamžitý efekt.

Nevýhody zahrnují vysoké náklady a přítomnost následujících kontraindikací:

 • těhotenství;
 • obezita;
 • laktace;
 • ateroskleróza cév dolních končetin;
 • zánětlivé procesy na nohou.

Důležité!

Mohou existovat individuální kontraindikace spojené s průběhem chronických onemocnění a strukturálními vlastnostmi žil.

Miniflebektomie

Metoda nahradila rozsáhlé operace žil. Podstatou metody je odstranění patologické části cévy. Pokud to ale dříve bylo provedeno pomocí kožních řezů, nyní je zapotřebí pouze malá propíchnutí. Prostřednictvím toho je postižená žíla vytažena speciálním háčkem. Je odříznut od zdravých oblastí a konce jsou sešity. Procedura je minimálně invazivní metodou. Po zásahu se doporučuje:

 • nechodte do lázní a nekoupejte se v horkých lázních;
 • nezvedejte závaží;
 • noste elastické spodní prádlo.

Kontraindikace a důsledky

Mikroflebektomie se neprovádí během těhotenství, trombózy a somatických onemocnění v akutním stadiu.

Výhody

Hlavní výhodou flebektomie je možnost operace se složitou strukturou žil na nohou a vazodilatací více než 10 mm.

Důležité!

Minimálně invazivní metody eliminují pouze následky onemocnění, neovlivňují příčiny křečových žil. Pokud tedy rizikové faktory přetrvávají, může být nutná opětovná intervence.