Deset hlavních „ne" pro křečové žíly

Křečové žíly jsou patologie, která vyžaduje neustálé sledování a dodržování lékařských doporučení. Příznaky onemocnění (zvýšení lumen cév, ztenčení jejich stěn, ucpání) budou postupovat, pokud nebudou vyloučeny všechny provokující faktory.

křečové žíly na nohou

Co je u křečových žil nemožné, je jednou z hlavních otázek, které pacienta zajímají. Nedodržení základních omezení může vést ke snížení účinnosti terapie.

Deset hlavních „ne" pro křečové žíly

 1. Nemůžete se spolehnout na masti a pilulky. Zázračné masti a magické pilulky na křečové žíly neexistují. Existují léky, které usnadňují průtok krve, existují látky, které posilují cévní stěnu, ale jedná se o dočasné látky, které lze použít kromě hlavní léčby. Zmírňují stav: pomocí léků můžete zmírnit otoky, bolest, ale normalizovat stav žil.
 2. Nemůžete se léčit sami. Křečové žíly nejsou patologie, kterou lze vyléčit samostatně nebo která sama zmizí. Problém „nezmizí", proto pokud máte příznaky křečových žil, musíte navštívit lékaře.
 3. Nemůžeš se léčit pijavicemi. Existuje silná víra, že křečové žíly lze léčit pomocí pijavic. Tuto metodu nedoporučujeme vyzkoušet. Přinejmenším vyhledejte radu odborníka, v tomto případě phlebologa. Ano, pijavice vylučují látky, které snižují srážení krve. To usnadňuje průtok krve, ale neovlivňuje křečové žíly. Tajemství pijavice neposiluje žilní stěnu a nevede k normalizaci stavu krevních cév.
 4. Kompresní dres by se neměl čas od času nosit. Hlavním požadavkem pro pacienta s křečovými žilami je nosit kompresní punčochové zboží. Pomáhá normalizovat krevní oběh a pokud jste podstoupili léčbu (například skleroterapii), pak kompresivní punčochové zboží pomáhá lépe se zotavit. Je nutné nosit punčochy nebo punčocháče přesně v režimu doporučeném lékařem: pokud to čas od času provedete, terapeutický účinek bude k ničemu. Samozřejmě je obtížné obléknout dres a v teplé sezóně je nepohodlné v něm chodit, ale všechny tyto body lze projednat s phlebologem a najít nejvhodnější možnost.
 5. Pokud vám je operace doporučena, nemůžete ji odložit. Lékaři si všimnou, že křečové žíly nikdy samy nezmizí a postupem času se stav žil jen zhoršuje. Proto, pokud vám phlebolog doporučil provést operaci hned teď, neměli byste ji odkládat.
 6. Masáž křečových žil nezlepšuje stav, navíc masáž křečových žil není indikována a může mít negativní vliv na nohy. Zejména masáž, která se provádí silou, třením a mačkáním nohou. A ačkoli si mnoho pacientů všimne, že po masáži pociťují úlevu, může to být způsobeno tím, že po zákroku otok klesá. Ale z dlouhodobého hlediska může masáž negativně ovlivnit zdraví žil. Zvláště pokud se jedná o specifické druhy masáží, jako je med, baňkování, vakuum, anticelulitida.
 7. A také se nedoporučuje jít do lázní. Ano, u křečových žil se ukazuje kontrastní sprcha - teplotní rozdíl „trénuje" cévní stěnu. Teplotní kontrast, který se obvykle v lázni vyskytuje, je však příliš velký a může mít nepříznivý vliv na žíly. Proto, pokud jste diagnostikováni křečové žíly, je lepší zapomenout na parní lázeň. Nebo odložit, dokud nebudou problémy s žílami vyřešeny. Diagnóza křečových žil neznamená, že zdravý život skončil. Jedná se o chronické onemocnění, které je přesto dobře studováno. Závažné operace k odstranění žil, které byly provedeny před několika desítkami let, jsou minulostí: dnes se na vrchol dostávají minimálně invazivní zásahy, které mají na žíly šetrný účinek. A pak postupujte podle preventivních opatření.
 8. Jaké potraviny nelze použít na křečové žíly:
  • Sladká a mouka.Nejde o úplné vyloučení ze stravy, ale o omezený příjem. Nadměrná konzumace sladkostí, muffinů může vést k obezitě a v důsledku toho ke zvýšení zatížení cév nohou.
  • Živočišné tuky.Příjem másla, pokrmů ze smaženého masa je omezený. Cholesterol obsažený v těchto produktech způsobuje nežádoucí změny cévního řečiště.
  • Slané, kořeněné jídlo.Použití produktů z této kategorie vede k zadržování vody v těle a tvorbě otoků. To zase zvyšuje zátěž cévního řečiště, což je u křečových žil na nohou absolutně nepřípustné.
  • Alkohol.Na rozdíl od názoru na příznivý účinek alkoholu na cévy by se neměl pít s těžkými křečovými žilami. Příjem nápoje obsahujícího alkohol vede ke krátkodobé expanzi, poté k prodlouženému vazospasmu. Tenké stěny křečových žil nemusí tuto zátěž zvládnout: žíly jsou poškozené a začínají krvácet. Pití alkoholu se navíc nedoporučuje kvůli zvýšenému riziku vzniku krevních sraženin.
  • Káva.Nápoj oslabuje střevní motilitu a může způsobit zácpu, což je velmi nežádoucí pro křečové žíly konečníku (hemoroidy). Pokud je velmi těžké odmítnout kávu, je příjem omezen na 2 šálky denně.
  • Čekanka.Tato rostlina se aktivně používá jako neškodná náhrada kávy. Ne všichni pacienti však vědí, proč s křečovými žilami není možné pít nejen kávu, ale také čekanku. Pití nápoje z této rostliny vede k ředění krve, dilataci již zředěných cév a ke zvýšení propustnosti stěny. To výrazně zvyšuje riziko krvácení z postižených žil. Z tohoto důvodu se nedoporučuje pít čekanku ve velkém množství s křečovými žilami.
  • Celer.Navzdory skutečnosti, že rostlina je zařazena do seznamu dietních produktů, je její použití pro žilní patologii nežádoucí. Odpověď, proč celer nelze použít u křečových žil, spočívá v jeho účinku na krevní cévy, podobně jako u čekanky.
 9. U žilních lézí nejsou indikována všechna fyzická cvičení. Abyste pochopili, jaký druh sportu je nemožné a dokonce nebezpečné cvičit s křečovými žilami, měli byste věnovat pozornost přítomnosti síly nebo rázové zátěže.

  Mezi zakázané:

  • Vzpírání;
  • běh - sprint, maraton;
  • fotbal, volejbal - povoleno v počáteční fázi, ale podléhá bandážování dolních končetin.

  Zvedání břemen s velkou hmotností ve stoje je kontraindikováno nejen pro křečové žíly dolních končetin, ale také pro léze žil konečníku. Silová cvičení mohou vést k prolapsu a následnému porušení hemoroidů. V takových případech může být nutný urgentní chirurgický zákrok.

  Jaké cvičení nelze provést s křečovými žilami nohou:

  • dřepy;
  • skákání (zejména na švihadle);
  • třídy s platformou (step aerobic).
 10. Nemůžete užívat hormonální léky bez lékařského předpisu

  To platí zejména pro ženy užívající perorální antikoncepci. Některé léky na prevenci těhotenství jsou hormonální. Jejich použití vede k zahuštění krve, a proto vytváří další riziko trombózy. Antikoncepční hormonální léky byste měli užívat pouze po předchozí dohodě s lékařem.