Konzervativní léčba křečových žil: přehled moderních metod a lidových prostředků

Je možné snížit projevy křečových žil nejen chirurgicky, ale také konzervativními metodami. Tento přístup je účinný na počátku onemocnění, kdy patologický proces ještě nedosáhl stadia dekompenzace. Jaké konzervativní způsoby, jak se zbavit křečových žil, může nabídnout tradiční a lidová medicína?

Křečové žíly dolních končetin

Jak se zbavit křečových žil doma: klady a zápory

Použití lidových receptů zaměřených na posílení krevních cév může působit jako pomocná metoda boje proti patologii. Pamatujte: před zahájením domácí terapie lidovými léky se musíte poradit s phlebologem.

Názor odborníka

Lidové léky na křečové žíly mají méně kontraindikací než léky na orální podání. Když jsou produkty jejich rozpadu odstraněny z těla, projeví se to v menší míře na stavu detoxikačních systémů, jako jsou ledviny a játra. Je však třeba mít na paměti, že fytopreparáty nelze považovat za absolutně bezpečné, protože některé z nich mají kontraindikace. Při výběru metody léčby a prevence křečových žil je proto nutné poradit se s lékařem.

Mezi nevýhody tradičních metod léčby křečových žil dolních končetin patří:

  • Účinnost pouze v počátečním stadiu onemocnění. Pokud nemoc prošla do stadia dekompenzace, je nemožné ji vyléčit pouze lidovými léky.
  • Potřeba dlouhodobého a systematického používání. První výsledky z obkladů, koupelí a bylinných odvarů nejsou okamžitě patrné. Pozitivní účinek se obvykle dostaví po několika měsících.

Jaké jsou prostředky tradiční medicíny nejčastěji používané v boji proti této nemoci? Jedná se o alkoholický nálev z koňského kaštanu, obklady z jablečného octa, pleťové vody s propolisem, koupele s medem, tření a masáže éterickými oleji (máta, šalvěj, čajovník, pomeranč), odvary a bylinné čaje (chmelové hlávky, aloe, tuk, heřmánek atd. )

Moderní metody řešení křečových žil bez operace

Mezi „nechirurgické" metody řešení tohoto onemocnění patří následující metody:

  • Skleroterapie. Jedná se o postup, při kterém lékař pomocí jehly vstřikuje speciální sklerotizující látku (ve formě kapaliny nebo pěny) do křečové žíly. Výsledkem je, že se žilní stěny „drží pohromadě". Mezi výhody metody patří její bezbolestnost, nutnost anestézie, krátké trvání (relace trvá asi 15 minut). Skleroterapie však není indikována pro každého: neprovádí se během těhotenství, během laktace.
  • Radiofrekvenční ablace. Do postižené oblasti žíly je vložen katétr, kterým prochází vysokofrekvenční elektrický proud, žíly jsou pod vlivem tepelné energie slepeny. V důsledku ablace se nádoba zahřeje, její vyhlazení - uzavření. Procedura se provádí v lokální anestezii.
  • Laserová koagulace. Přes malý vpich do žíly je zaveden laserový světlovod. Pod vlivem ohřevu je endotel poškozen v žíle, v důsledku čehož je žíla vyhlazena.
Léčba křečových žil pijavicemi

Léčba křečových žil pijavicemi

Samostatně stojí za to zdůraznit pozitivní účinek hirudoterapie v boji proti cévním chorobám. Sliny pijavic obsahují hirudin - přírodní antikoagulant, který podporuje ředění krve a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Díky těmto vlastnostem hirudinu mohou být pijavice použity ke zmírnění příznaků onemocnění (pocity tíhy a plnosti v nohou).

Hirudoterapie však nemůže přímo ovlivnit příčinu onemocnění - tvorbu křečových žil a narušení žilních chlopní.

Metoda léčby

Integrovaný přístup k léčbě tohoto onemocnění obvykle zahrnuje předepisování léků pro vnější použití a / nebo pro orální podávání. Tyto látky mají venotonické, protizánětlivé, dekongesční a antitrombotické vlastnosti.

Názor odborníka

Ve většině případů flebologové doporučují produkty na bázi rutinu, saponinů, kumarinů, rutosidů, oligomerů atd.

Další metody léčby křečových žil bez chirurgického zákroku

Kromě metod popsaných výše pro řešení problémových cév zahrnuje konzervativní terapie této patologie často následující metody:

  • Kompresní terapie. Nosit kompresní spodní prádlo (punčochy, punčocháče, obvazy) pomáhá normalizovat průměr žil, zlepšuje průtok krve a snižuje otoky dolních končetin.
  • Jízda na kole s křečovými žilami
  • Cvičení. Realizovatelná fyzická aktivita je jednou z podmínek boje proti nemoci. Efektivní cvičení zahrnují chůzi, jízdu na kole, plavání, zvedání nohou atd.
  • Masáže a presoterapie. Tyto metody jsou široce používány u onemocnění křečových žil bez chirurgického zákroku. Účinek stlačení vzduchu typický pro presoterapii zlepšuje krevní oběh a posiluje stěny cév.

Wellness masáž pomáhá snižovat otoky tkání a zlepšuje odtok lymfy.

Jako pomoc při eliminaci příznaků křečových žil můžete také použít krém na nohy s výtažky z koňského kaštanu a ginkgo biloby. Tento lék účinně pomáhá vyrovnat se s pocitem tíhy na dolních končetinách, zmírňuje únavu a pomáhá bojovat proti počáteční fázi onemocnění. Krém obsahuje přírodní venotonické, analgetické, protizánětlivé látky a také složky, které zlepšují vzhled nohou. Krém na nohy je naprosto bezpečný, takže jej můžete používat každý den. Zvláště se doporučuje použít lék v případě dědičné predispozice k křečovým žilám, během těhotenství a při sedavém způsobu života.