Křečové žíly nohou: příčiny, hlavní příznaky a léčba

Křečové žíly na dolních končetinách dolních končetin jsou onemocnění povrchových cév velkého nebo malého žilního systému, doprovázené jejich nodulární expanzí, zvětšením délky se ztenčením stěn, chlopňovou nedostatečností, poruchou žilního oběhu a výživou tkání. V překladu z latiny název „křečové žíly" znamená „otok". Toto žilní onemocnění je známé již od prvního psaného jazyka a provází lidstvo po celá staletí. Toto onemocnění je rozšířené jak u mužů (67%), tak u žen (90%). V posledních letech vědci tvrdí, že trend šíření nemoci roste. Ve většině případů je v dospělosti pozorována chronická forma onemocnění.

První příznaky nemoci se mohou objevit již od dospívání a v průběhu let se zhoršovat a rozvíjet. Hlavní nebezpečí pro život představují komplikace, které se vyvíjejí na pozadí křečových žil.

Hlavní příčiny křečových žil nohou

Hlavní příčiny křečových žil na nohou jsou:

 1. Zácpa.
 2. Nesprávné zacházení.
 3. Nedostatek cvičení.
 4. Kouření a zneužívání alkoholu.
 5. Těsné boty.
 6. Těhotenství.
 7. Obezita.
 8. Prodloužené stání.
 9. Vrozená slabost pojivové tkáně.
 10. Cukrovka.
 11. Nemoci kardiovaskulárního systému a ledvin.
 12. Zranění nebo chirurgický zákrok na končetinách.

Onemocnění se projevuje hlavně po 30 letech. Příčinou křečových žil na nohou mohou být také faktory, jako jsou: vrozená predispozice, slabost žilních stěn, časté užívání hormonálních léků, alergie, poruchy imunitního systému, dermatitida nebo celulitida. Genetické dědictví v této věci také hraje důležitou roli. V 70% případů rodiče s křečovými žilami přenášejí toto onemocnění na své děti.

Další příčiny křečových žil dolních končetin

Existuje mnoho faktorů, které přispívají k rozvoji onemocnění, ale hlavní příčinou příznaků křečových žil v nohou je nesprávná funkce chlopní žilního systému. Z tohoto důvodu dochází k selhání průtoku krve v končetinách a dochází k expanzi krevních cév a žil. Průtok krve není schopen cirkulovat nahoru v cévách a setrvačností je směrován do dolních končetin. Takže nohy proudí a práce venózního systému selhává, což může vést ke komplikované formě onemocnění.

Nejčastějším důvodem vzniku křečových žil dolních končetin je dlouhodobé stání nebo nošení anatomicky nesprávně nasazených bot. Existuje tedy velká zátěž cévního systému nohou, která může poškodit celé tělo jako celek a ovlivnit kardiovaskulární systém, pohybový aparát a pokožku.

Primární příznaky křečových žil dolních končetin a fotografie onemocnění žil na nohou

Primární příznaky křečových žil na nohou jsou:

 • Na konci dne otoky dolních končetin, chodidel a kotníků.
 • Pocit „prasknutí" lýtkových svalů po fyzické námaze nebo dlouhodobém sezení.

Na začátku nástupu a vývoje onemocnění mohou vnější známky změn žil a cév chybět nebo být slabě vyjádřeny.

Příznaky onemocnění žil dolních končetin (křečové žíly) při absenci léčby se časem zhoršují. V budoucnu příznaky jako:

 1. Bolest v lýtkových svalech.
 2. Pocit pálení a tíha.
 3. Suchost a olupování kůže doprovázené pigmentací.
 4. Noční křeče.
 5. Tvorba červeno-modrých kapilárních dilatací.
 6. Expanze žil a tvorba uzlin.
 7. Tvorba ran.

Hlavními příznaky ve vývoji křečových žil dolních končetin jsou výčnělky podél žil a nodulární otok. V nohách jsou bolesti a tíha, pocit tepla a pálení podél žil, noční křeče v nohách a večer otoky, které ráno ustupují. Nemoc se vyvíjí pomalu - v průběhu let a někdy i desetiletí.

V budoucnu získá pokožka namodralý odstín, poté se objeví ztmavnutí a zesílení kůže na nohou. V pokročilejších případech dochází k trofickým vředům.

Při prvních příznacích výskytu křečových žil na nohou je léčba předepsána phlebologem - specialistou na léčbu cévních onemocnění dolních končetin.

Příčiny příznaků křečových žil na nohou v podobě modro-červených otoků a uzlin jsou způsobeny nejen zhoršeným průtokem krve, ale také destabilizací fungování žilních chlopní, které nejsou schopny „pumpovat" krev vzhůru. Z tohoto důvodu existuje riziko vzniku krevních sraženin, které jsou život ohrožující.

Rizikem rozvoje onemocnění jsou lidé napadení parazity. Může to být chlamydie, houby, Trichomonas a podobně.

Podívejte se na fotografii hlavních příznaků křečových žil vyvíjejících se na nohou, které jsou uvedeny níže:

zdravé nohy a křečové žíly na nohou

Čtyři typy křečových žil dolních končetin

Lékaři obvykle rozdělují onemocnění na čtyři typy, z nichž každý se liší závažností a umístěním. Typy křečových žil dolních končetin:

 • Retikulární.
 • Segmentové.
 • Kmen.
 • Perforování.

Retikulární křečové žíly jsou nejmírnějším typem onemocnění, které postihuje malé kapiláry dlouhé až 3 mm. Považuje se to za kosmetický problém, protože je snadno léčitelný.

Segmentová forma onemocnění ovlivňuje přítokové žíly. Jedná se zpravidla o závažnou formu onemocnění, která předchází komplikacím.

Trupové křečové žíly jsou typem onemocnění, které postihuje kmeny malých a velkých saphenózních žil. Charakteristickým rysem je nedostatek chlopní, což vede k tvorbě zvětšení přítokových žil.

Perforující typ onemocnění postihuje žíly spojující povrchové cévy a hluboké safény.

Stupně křečových žil dolních končetin: stadia onemocnění žil dolních končetin

Onemocnění je klasifikováno podle stadií vývoje křečových žil nohou:

 • Fáze odškodnění.
 • Fáze subkompenzace.
 • Fáze dekompenzace.

Fáze kompenzace je nejsnadněji léčitelná. Všechny příznaky jsou skryté nebo mírné. Pokud jde o dobu trvání, je obtížné v této otázce jednoznačně odpovědět. Latentní období může trvat 2 až 8 let.

Fáze subkompenzace se vyznačuje výraznými příznaky a složitější léčbou. Cyklus léčby spočívá v nošení kompresního obvazu, užívání pilulek a používání externích látek (ve formě mastí, gelů apod. ). Při absenci správného výsledku je však chirurgický zákrok povinný.

Třetí fáze onemocnění je nevratná a vyžaduje okamžitou léčbu chirurgickým zákrokem. Pokud se tato fáze vyvine, mohou nastat vážné komplikace, jejichž léčba může vyžadovat spoustu času a úsilí.

Jak se nemoc vyvíjí, je rozdělena do několika stupňů, které se při absenci účinné léčby střídavě nahrazují a nakonec vedou k vážným komplikacím.

První fázi vývoje křečových žil dolních končetin lze považovat za okamžik počátečního nástupu onemocnění v těle, kdy neexistují žádné vnější faktory a projevy, ale již začala porucha oběhového systému. Jedinými známkami, které prozrazují abnormality v těle, jsou otoky a bolesti nohou.

Ve druhé fázi jsou již viditelné malé oblasti s vaskulární expanzí kapilár. Mohou být prezentovány v jediné i segmentové formě. Síť je sotva viditelná a tenká, obvykle světle modravé nebo načervenalé barvy. Pravidelně narušován bolestmi nohou a pocitem „bavlněných" končetin.

Pro třetí stupeň vývoje křečových žil dolních končetin je charakteristické žilní poškození, které se projevuje ve formě modrých uzlin nebo otoku. Otok žilních hrudek se zvyšuje po fyzické námaze, dlouhodobém stání nebo sezení. Od této fáze existuje riziko vzniku krevních sraženin.

Pro čtvrtý stupeň vývoje křečových žil na nohou je charakteristická nejen venózní a kapilární expanze, ale také pravidelná bolest svalů nohou, otoky a únava končetin. Všechny tyto příznaky se stávají výraznějšími a častějšími, zejména na konci dne.

Křečové žíly na nohou pátého stupně se vyznačují výskytem trofických změn souvisejících s nedostatkem krevního zásobení. Nadměrně nahromaděný pigment skvrny na postižených oblastech končetin hnědé a tmavě modré. Souběžně s tím se vyvíjí zánětlivý proces kůže, doprovázený tvorbou bílých, mírně propadlých skvrn.

V šesté fázi vývoje křečových žil dolních končetin je pozorován výskyt trofického vředu. Toto je nejzávažnější forma onemocnění, která může být smrtelná.

Podívejte se na fotografii fází křečových žil, lokalizovaných na nohou, pro podrobnou studii:

stadia vývoje křečových žil v nohou

Komplikace žilního onemocnění: hluboké křečové žíly dolních končetin

Zanedbaná forma nebo nesprávná léčba jsou příčinou komplikací křečových žil na nohou. Na pozadí křečových žil se vyvíjí tromboflebitida (zánět vnitřní stěny žíly v důsledku tvorby krevní sraženiny). Možné oddělení krevní sraženiny od stěny žíly hrozí tromboembolismem (ucpáním) plicní tepny.

Pokud se průměr trombu shoduje s průměrem kmene této tepny, může dojít k náhlé smrti. Pokud má trombus menší průměr, pak prochází dále do větví plicní tepny a vyvolává infarkt nebo plicní edém.

V důsledku porušení dodávky kyslíku ve tkáních se může vyvinout trofický vřed, ekzém, edém, dermatitida. Další možnou komplikací jsou hluboké křečové žíly na dolních končetinách. Je charakterizována porážkou nejhlubších oběhových systémů s jejich následným otokem a zhutněním.

Navenek nemusí být tato forma onemocnění tak výrazná jako povrchové křečové žíly, ale není o nic méně nebezpečná pro zdraví.

Diagnostika křečových žil nohou

Diagnóza onemocnění se provádí pomocí:

 • Kontrola povrchových žil.
 • Palpace.
 • Zkoušky postroje (funkční).
 • Duplexní ultrazvukové skenování žil (ultrazvukové angioscanning).
 • Dopplerova ultrasonografie.

V případě poškození hlubokých žil se k výše uvedeným metodám přidává flebografie a fleboscintigrafie.

Hlavním funkčním testem používaným k diagnostice onemocnění je třívodičový test Barrow-Sheinis. Jeho podstata spočívá ve studiu výkonu žilních chlopní aplikací turniketů na určité oblasti dolních končetin.

Vzorek je považován za pozitivní, pokud se během analýzy objeví žilní uzliny nad nebo v intervalu mezi obvazy.

Při prvních příznacích a známkách křečových žil v nohou je léčba předepsána na základě duplexního ultrazvukového skenování, které vám umožní podrobně studovat obraz žil, rychlost průtoku krve a její směr. Jedná se o moderní diagnostickou metodu široce používanou v medicíně. Díky němu je absolutně možné určit neaktivní toky krve a místa s poruchou žilních chlopní.

 • Dopplerova ultrasonografie- ultrazvuková metoda pro studium cévních onemocnění založená na Dopplerově jevu (změna frekvence vln v závislosti na rychlosti pohybu částic).
 • FlebografieJe rentgenová metoda pro vyšetření cévního systému založená na zavedení rentgenové kontrastní látky do studované oblasti, která umožňuje na obrázku zobrazit žíly a kapiláry.
 • Fleboscintigrafie- diagnostická metoda založená na použití radionuklidových izotopů.

Léky na léčbu křečových žil dolních končetin

Všechny metody léčby křečových žil dolních končetin lze rozdělit do dvou skupin:

 • Konzervativní.
 • Chirurgický.

Konzervativní léčba křečových žil začíná nosením kompresního punčochového zboží (punčochy, punčocháče) a medikamentózní léčbou venotonickými léky. Účinnost kompresní léčby křečových žil na dolních končetinách byla prokázána od starověku. Díky tomu je dosaženo zmenšení průměru žil, zvýšení průtoku krve, zlepšení činnosti žilních chlopní a odstranění otoků.

Nesteroidní protizánětlivé léky jsou předepsány pro křečové žíly dolních končetin v případech komplikací (tromboflebitida). Jedná se o masti a gely. Antikoagulancia jsou předepsána v pozdějších stadiích onemocnění k vyřešení a prevenci krevních sraženin. U tromboflebitidy je léčba pijavicemi účinná.

Léčba křečových žil dolních končetin je zaměřena na posílení stěn žilních cév, pro tento účel se používají speciální léky.

Během léčby je běžné používat masti a gely ke zmírnění otoků a únavy. Nejvhodnější lék vybere odborník.

Léky k léčbě křečových žil dolních končetin: léky k prevenci trombózy dolních končetin

K léčbě křečových žil na nohou se používají venotonické tabletové přípravky, které zlepšují krevní oběh, obnovují cévní tonus a odtok lymfatické tekutiny.

Léky na křečové žíly v dolních končetinách zabraňující trombóze zabraňují tvorbě sraženin. Hlavní složkou léku je aspirin.

K léčbě křečových žil v nohou se používají léky proti otokům. Takové léky se používají v průběhu komplexní terapie ke zmírnění pocitů těžkosti a únavy.

Chirurgické metody léčby křečových žil nohou

V případech, kdy léková terapie nepomůže, se provádí chirurgická léčba (odstranění postižených žil nebo zavedení roztoků, které slepí stěny postižené cévy). Chirurgické metody léčby křečových žil na nohou zahrnují:

 • Flebektomie.
 • Laserová koagulace křečových žil.
 • Radiofrekvenční koagulace křečových žil.
 • Skleroterapie.

Flebektomie je zaměřena na obnovení průtoku krve a odstranění křečových žil. Chirurgický zákrok netrvá déle než 2 hodiny, jizvy jsou minimální (délka jedné jizvy je 3-5 mm), ztráta krve dosahuje 10%.

Laserová koagulace křečových žil pomáhá při tom, jak účinně léčit křečové žíly na nohou pomocí laserového tepelného záření, které působí na stěny cév, a nakonec dává žíle vzhled spojovacího kabelu.

Radiofrekvenční koagulace křečových žil je nejmodernější a nejméně traumatizující metodou léčby. Jeho podstata spočívá v působení rádiových vln na vnitřní stěny krevních cév, díky nimž jsou stlačeny.

Skleroterapie je založena na použití speciálního léku (sklerosantu), který se vstřikuje tenkými jehlami do postižených cév. Tento lék, který se používá na křečové žíly na nohou, tvoří zátku, která blokuje průtok krve. Stěny cév jsou slepeny a křečová žíla je vyloučena z oběhového systému. Poté se po chvíli změní na tenký proužek pojivové tkáně, který je pod kůží zcela neviditelný.

Jak vyléčit křečové žíly nohou doma: masti, tinktury a odvar

Kromě standardní medicíny existují i alternativní terapie nemoci. Ale pamatujte: než se pokusíte vyléčit křečové žíly doma, poraďte se s odborníkem.

Běžnou metodou léčby křečových žil je kaštan. Na jejím základě je připravena tinktura pro vnější i vnitřní použití. K přípravě produktu oloupejte kaštany a podlejte sklenicí vodky. Trvejte na tmavém místě po dobu 14-15 dnů. Po kontrastní koupeli nohou si promažte dolní končetiny, abyste zlepšili průtok krve. Nebo užijte 30 kapek 3x denně po jídle.

Odvar z měsíčku aktivuje produkci kolagenu a podporuje hojení. K přípravě produktu uvařte suché květiny v poměru 1: 4, naneste vatovým tamponem na postižená místa.

Pamatujte, že léčbu předepisuje pouze lékař. Autodiagnostické metody mohou vést ke zhoršení stavu cév. Neriskujte své zdraví a kontaktujte lékaře.

Výživa pro křečové žíly dolních končetin: dieta pro onemocnění žil dolních končetin

Výživa pro křečové žíly nohou je zaměřena na dosažení několika cílů:

 • Jak se zbavit nadbytečných kilogramů.
 • Odstranění otoku.
 • Posílení stěn cév.
 • Ředění krve.

Za přítomnosti nadměrné tělesné hmotnosti léčba křečových žil prakticky nepřináší výsledky. Proto je hubnutí nedílnou součástí terapie.

Odstranění otoků na nohou pomůže normalizovat vodní rovnováhu těla. Snížení viskozity krve sníží krevní tlak a zlepší krevní oběh.

Zásady výživy v případě křečových žil dolních končetin:

 • Jídlo by mělo být dílčí a časté (až 5krát denně).
 • Snídaně je povinnou součástí stravy.
 • Večeře by měla být alespoň 4 hodiny před spaním.
 • Během jídla nepijte vodu s jídlem - to zředí žaludeční šťávu a zhorší vstřebávání stopových prvků.

Ve stravě pro křečové žíly dolních končetin potřebujete: vitamin C (citrusové plody, rajčata, šípky), vitamin E (luštěniny, játra, vaječný žloutek, zelená cibule), vitamin P (grapefruit, vlašské ořechy, černý rybíz) , bioflavonoidy (tmavé třešně, višně), měď (mořské plody). Denní množství tekutiny by mělo být nejméně 1, 5 litru. Přísné omezení v používání alkoholických nápojů, kávy, okurky, uzenin.

Mořské plody jsou vítány ve stravě, která podporuje produkci elastinu, který pomáhá posilovat stěny cév. Stejnou vlastnost mají mořské řasy. Tyto produkty navíc obsahují bioflavonoidy, které mají pozitivní vliv na hojení žilních stěn.

Ve stravě v případě křečových žil na nohou je zvláštní pozornost věnována řadě produktů, které jsou podle odborníků nejúčinnější pro prevenci komplikací. Jedná se o potravinářské výrobky, jako jsou:

 • Borůvky.
 • Avokádo.
 • Řepa.
 • Rosemary.
 • Kořen zázvoru.
 • Pohanka.

Borůvky jsou bohaté na kolagen, který pomáhá posilovat krevní cévy. Bobule jsou také naplněny vitamínem E a pektinem.

Avokádo obsahuje velké množství vitamínů E a C, které jsou nezbytné pro žilní onemocnění, a glutathion, který přispívá k jejich vstřebávání.

Řepa obsahuje betacyanid, který významně snižuje hladinu homocysteinu v krvi, což způsobuje poškození stěn cév.

Při pravidelném používání rozmarýnu je pozorováno posílení žilních stěn. Kromě toho je koření v dokonalé harmonii s masem i rybami.

Při mírném používání zázvoru se zlepšuje mikrocirkulace krve a snižuje se bolestivost žil. Tento účinek na tělo je vysvětlen vlastností produktu rozpouštět fibrin, který je v případě křečových žil nadměrný. Je to tato látka, která se v těle nerozkládá a v nadbytku přispívá k zahušťování žil.

Pohanka je považována za nejužitečnější mezi obilovinami. To je způsobeno skutečností, že obsahuje řadu aminokyselin, velké množství rutinu a bílkovin. Jedná se o dietní produkt, který pomáhá normalizovat váhu a doplňovat tělo potřebnými mikroorganismy.

Prevence rozvoje křečových žil na nohou

Pro prevenci křečových žil na nohou jsou velmi účinná fyzická cvičení (plavání, jízda na kole, lyžování). Pokud sedíte, dejte si během dne krátkou sportovní přestávku. K tomu můžete provést jednoduchá cvičení nohou. Například když sedíte na židli, zvedněte 10-15krát ponožky a kolena, abyste zlepšili průtok krve. Nebo se několikrát postavte a protáhněte si prsty na nohou.

Pro ty, kteří jsou během dne na nohou, je cvičení stejně důležité. Nejjednodušším a neméně účinným způsobem, jak zmírnit otoky a stres na cévách, je udržet nohy ve vodorovné poloze po dobu 7-8 minut denně. K tomu stačí ležet na zádech a dolní končetiny položit na zeď nebo na zadní část pohovky. Krev tedy spěchá do srdce pod vlivem gravitace.

Další doporučení pro prevenci nemocí se týká nočního odpočinku a probuzení. Během spánku by vaše nohy měly být asi 20 ° nad hlavou, ráno se snažte pomalu vstávat z postele, během dne klidně chodte, nesedejte se zkříženými nohami. Kontrastní sprcha je velmi užitečná (postupné snižování teploty vody na studenou).

Jako profylaxe pro rozvoj křečových žil na nohou jsou užitečné teplé koupele na nohy z odvaru dubové kůry, kaštanu, heřmánku, třezalky, třením alkoholovou tinkturou z bílých akátových květů, listů Kalanchoe a jablečného octa. . Krátký kurz hydromasáže je povolen, což lze provést doma.

V žádném případě, pokud existuje i počáteční fáze onemocnění, neměli byste zkusit takové kosmetické procedury, jako je voskování, shugaring, enzymová a kvantová epilace, odstraňování chloupků pinzetou. Všechny tyto metody řešení vlasové vegetace na nohou mají traumatický účinek ve vztahu ke stěnám krevních cév.

Pokud máte předispozici k této nemoci, neměli byste experimentovat s tetováním nohou. To posílí rozvoj onemocnění a může vyvolat žilní infekci z nedezinfikovaných nástrojů.